Skocz do zawartości

Waffen-SS w Gdańsku 1945 ?


beaviso

Rekomendowane odpowiedzi

Dlatego moja dewiza brzmi: wszystko co czynisz, czyń mądrze i mądrość swą rozważaj ". Ja nie ruszyłem, zająłem się działaniami logistycznymi: mamy już drugiego CS i z M. damy czadu jak zejdzie trochę śniegu. Słyszałem też, że sąsiad strażaka idzie na operację. Dlatego zdrowie jest najważniejsze, grzyby nie uciekną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
brivibai chciałem dziękować na prv ale coś nie działa. Ok, sprawdziłem - istotnie znajomy przeszedł teren w pasie natarcia 15 i zebrał sporo ciekawych rzeczy dzięki za info. Pozdr. MM - PS co do rowów też się potwierdza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żródłach łotewskich jest lakoniczna informacja
o walkach w pobliżu koszar /płn.cz. miasta/ i w przyległym doń lesie.Myślę że chodzi o te koszary.
Tam było zmagazynowane żarcie furaż, broń
dla 15 lett.Myślę że bezpośredni dowód na to dostarcza
książka K.Przytockiego -Warszawska pancerna str.171.
W jakimś związku z tymi koszarami są wspomniane wcześniej
przezemnie rozbite kolumny z zaopatrzeniem 15. Możliwe
że próbowali ratować co się dało. Ale czasu już nie starczyło im.Nasi czolgiści wyfasowali z magazynów
niemieckich kupę rzeczy.Niestety mam tylko jedną wzmiankę
o Osowej Górze.- na str.172 w/w ksiązki.Pozdro.Czas by wrócić do gdańska.A Generał sporo wie na ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się narobiło.Gdzie Rzym gdzie Krym.Nie trzymamy się tematu
koledzy.Miało być o gdańsku.Cały czas uważam że są wśród nas koledzy którzy wiedzą wiele na temat obecności ss w gdańsku w 1945 r.Może macie jakieś blachy elektryczne z
samego dańska i najbliższych okolic ? napiszcie proszę...
Co się tyczy Fromborka myślę że koledzy z Fromborka
by nam mogli coć na ten temat wyjaśnić. Ksiażki swoje
ziemia swoje.Bardzo często ksiązkowe relacje są potwierdzone wynikami naszych eksploracji.Myślę że niewiele
zaryzykuję jeśli powiem że we Fromborku były lotne patrole
policji i ss które pilnowały porządku i dyscypliny. Jakie
nie wiem Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
To już rok od czasu jak stworzyłem ten wątek... Ciekawe, czy Koledzy Brivibai i Generał W. jeszcze forum odwiedzają?

Chciałbym rzucić w pierwotnym temacie (SS w Gdańsku) kilka hasełek - może one zaskoczą":

1. SS-Regiment Kaltofen" (od nazwiska d-cy), podległy pod 35.ID oraz pod 542.VGD

2. SS-Polizei Regiment Beck", podległy pod 389.ID

3. SS-Polizei Bataillon ?, podległy pod 12.LwFD

4. atalion" z SS-Waffen Grenadier Division ?????, podległy pod 23.ID

O co chodzi z tymi oddziałami Polizei", przecież dywizja o takiej nazwie (nr 4) walczyła na północnych rubieżach Gdyni?

pozdr, M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaliście Sawickiego
'Niemieckie wojska ladowe na froncie wschodnim czerwiec 44 maj 45-struktura'?

A
11SS PanzGrenDiv 'Nordland'
4SS PanGrenDiv
chyba walczyły gdzieś koło Trójmiasta

Może jakies jednostki z obozu w Stutthofie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walki 4. SS-Polizei pod Gdynią są znane.

W tym wątku drążymy natomiast nieco tajemniczą obecność elektrycznych" w Gdańsku i żywię nadzieję, że któryś fachura słyszał co nieco o oddziałach Kaltofen" i Beck"?

pozdr, M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piterb1 - Stettin" na wagonie ,nie ma nic wspólnego ze Szczecinem jako miastem. Jest to niemieckie oznaczenie typu wagonu towarowego.

http://www.worldrailfans.info/Articles/Europe/GDRGwagons.shtml - zobacz na dole stronki.

pzdr

bjar_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzywam się, bo widzę, że kolega beaviso martwi się o mnie. Zaglądam na forum, lecz po prostu nie ma dla mnie nic ciekawego. Ze swojej strony dokładam dwa pododdziały SS w Gdańsku:
-1 zapasowa kompania saperów.
-oddział kawalerii.
Niestety nie mam blaszek tych pododdziałów, ale trochę ich jest u miejscowych. Można jeszcze dołożyć obsługę obozu karnego w Maćkowych-walczyli nad Nogatem.Nie pamiętam czy była wymieniona szkoła podoficerów SS z Chojnic-na mierzei byli,lecz czy walczyli w Gdańsku-nie wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie