Jump to content

brivibai

Forum members
 • Posts

  143
 • Joined

 • Last visited

  Never

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

brivibai's Achievements

0

Reputation

 1. Się narobiło.Gdzie Rzym gdzie Krym.Nie trzymamy się tematu koledzy.Miało być o gdańsku.Cały czas uważam że są wśród nas koledzy którzy wiedzą wiele na temat obecności ss w gdańsku w 1945 r.Może macie jakieś blachy elektryczne z samego dańska i najbliższych okolic ? napiszcie proszę... Co się tyczy Fromborka myślę że koledzy z Fromborka by nam mogli coć na ten temat wyjaśnić. Ksiażki swoje ziemia swoje.Bardzo często ksiązkowe relacje są potwierdzone wynikami naszych eksploracji.Myślę że niewiele zaryzykuję jeśli powiem że we Fromborku były lotne patrole policji i ss które pilnowały porządku i dyscypliny. Jakie nie wiem Pozdro
 2. Aha pozdrowienia dla wszystkich kopaczy z okolic Bydgoszczy.Zyczę owocnych, płytkich wykopów, szerokiej szufelki i masy łotewskich klamotów - czego i sobie w tym roku sobie życzę.
 3. W żródłach łotewskich jest lakoniczna informacja o walkach w pobliżu koszar /płn.cz. miasta/ i w przyległym doń lesie.Myślę że chodzi o te koszary. Tam było zmagazynowane żarcie furaż, broń dla 15 lett.Myślę że bezpośredni dowód na to dostarcza książka K.Przytockiego -Warszawska pancerna str.171. W jakimś związku z tymi koszarami są wspomniane wcześniej przezemnie rozbite kolumny z zaopatrzeniem 15. Możliwe że próbowali ratować co się dało. Ale czasu już nie starczyło im.Nasi czolgiści wyfasowali z magazynów niemieckich kupę rzeczy.Niestety mam tylko jedną wzmiankę o Osowej Górze.- na str.172 w/w ksiązki.Pozdro.Czas by wrócić do gdańska.A Generał sporo wie na ten temat.
 4. Dzięki Generale ,Marta już jest po operacji.Pozdro Lamałem dzisiaj ustawę.Strażak w jej wyniku ma operację we wtorek. Skręcił nogę w stawie kolanowym
 5. Thor.W dużym skrócie podam trasę głównego szlaku odwrotu Nakeln-Wilckenwalde-Kujan-Flatow-Jastrow-Flederborn-Landeck Jeśli chodzi o niedobitków z torunia / Btl.budowlane łotewskie/to należy wiązać ich los z obroną i wyłamaniem się garnizonu w/w miasta do Wisły, przeprawę przez nią, przejście przez Bydgoszcz na Immenheim gdzie doszło do spotkania z kontratakujaca 15 div.Tutaj zdecydowano się wysłać młodych do Gdańska.Reszta już walczyła o Nakło i okolice.Oczywiście chodzi o lasy w okolicach Wilkenswalde W bydgoszczy zwróć uwagę na ul. Ujejskiego.Tam była rozwalona kolumna nachszubu łotewskiej 15 / razem coś 40 ciężarówek i kettenkraftradów.Podobna sytuacja była na ul.Jesionowej i Chołoniewskiego.Tyle że tu były również furmanki / Most na Brdzie -ul.Armii czerw./dawnej/ broniony był przez 32.pzgr.rgt oraz czołgi 46 korpusu panc. Popatrz na okolice koscioła w rejonie Okola. Sprawdz lasy w rejonie Maksymilianowa i Starego Jasińca w okolicach koszar
 6. Korzystam z kilkudziesięciu żródeł.Zpisanych polecam Freivalds - et al / vol.VI J. Toland - The last 100 days./ Random House.NY.1965 H. Stoeber - Die Lettischen Divisionen/ munin - Verlag 1981 H. Lindenblatt- Pommern 1945 / Rautenberg 1993 A. Ezergailis - Latvian Legion:Heroes,Nazis or victims 1997. S. Hegerty - Latvian Legion.2001 H. Strods - Die Lettischen Divisionen. Szczerze mówiąc nie wychodze w teren bez poczytania. Wiele informacji na ten sam temat jest wręcz sprzecznyh ze sobą w różnych książkach. nie mam nadal wielu znakomitych np.Silgalisa Latvian Legion etc.Dzięki życzliwości przyjaciół kolegów mam sporo wydłubanych łotewskich fantów.moim zdaniem są ciekawsze od szwabskich. Jutro o Bydgoszczy.
 7. Przed ofensywą sowiecką w styczniu45 15 lett. div przekazała ze swego składu /19000 ludzi/ około trzecią część tej ilości do pułków budowlanych-głównie wyrostków i starszych-bo zabrakło broni dla nich oraz wyposażenia. Na początku tegoż miesiąca z Konitz wysłano 3 btl.do Lotwy na uzupełnienie 19 frw div- głownie weteranów spod Opoczki.Wspomniane pulki bud./około 10000 łotyszy/budowało umocnienia wokół Torunia.Tam zaskoczone szybko rozwijającą się ofensywą ruskich w znacznej mierze dostały się do niewoli/ okolo 6000 /Pierwsza bitwa 15 miała miejsce 23.o1 kiedy to 15 aufkl.btl. odbił Immenheim /jutro sprawdzę z mapą/i oswobodził 1000 uprzednio ogarniętych chłopców z bau rgt.oraz setkę jeńców franc. oraz ang.Dla wielu z nich pomoc przyszła za pózno.Zostali zmasakrowani przez sowietów wraz z grupą cywili niemieckich Ta sama sytacja miała miejsce w wielu innych mniejszych miejscowościach.W Wugarten np.jency amerykańscy byli świadkami zbiorowych gwałtów na wszystkich dziewczętach starych kobietach. Młodzików zabijano strzałem w tył głowy Wszystko to działo się w głebokiej ciemnosci.Kontratak rozwcieczonych tym łotyszy / 34 pz.gr.rgt/ doszedł 24 01.do Nakła.Zajęto je na krótko.Wobec słabości własnych sił zarządzono odwrót./do pasa przesłaniania wału- płn.-zach.Sniegu było w cholerę.Tych którzy byli w ariergardach ruskie opadli w odl.3 km od miasta Po zacieklej walce wręcz łotysze zostali wybici do nogi Leżą pochowani w przydrożnych rowach do dnia dzisiejszego Ta szamotanina po lasach trwała od 29.01 do 3.02 kiedy to przed Lędyczkiem ruskie ogarnęli i zamordowali 400 do 600 chłopaczkow z Radu.Jutro dopiszę - idę spać.
 8. korzystam z relacji które spisałem od łotewskich kombatantów, ale głównie z łotewskich książek.Podam ci je jutro wieczorem.Córka ma jutro operację będę miał spokojniejszą głowę.
 9. Z okolic Nakła, Mroczy na skutek zaciekłych kontrataków łotewskich - już po wzięciu Bydgoszczy niemcy wraz z łotyszami odbili znaczne grupy chłopców ogarniętych przez sowietów z Rad-u.Oni tez stanowili nieuzbrojoną rezerwę dla 15 lett.div.Nie starczyło już dla nich broni.Padli ofiarą w większości szybkich podjazdów rosyjskich.Pod Lędyczkiem rozwalono ich 600.Po odbiciu przejściowym zresztą w / w miejscowości / Lotysze nie dawali pardonu nikomu.Stąd mamy dramat w podgajach.W kampgr.von Scheibe było około 20 rozbitków łotewskich /33 pzgr.rgt/Część odbitych skierowano do Gdańska i Gdyni na statki, resztę wcielono do wycofującej się 15.Wraz z młodymi łotyszami w kierunku Gdańska ruszyła kadra ss z poligonu w Chojnicach /około 200/plus 350 żołnierzy z ausb u erz.15 btl.Stąd ich obecność w okolicach Oliwy.Część z nich dotarła na wyspę sobieszewską -183 skąd udało im się uciec na 4 kutrach do Swinoujścia.1 kuter po drodze zatonął na minie.Rozbitków przejęły pozostałe kutry.Z kwatery Głównej Lotewskiego Legionu w Gdansku uciekło wraz z oddz. 4 panc kilkudziesięciu oficerów łotewskich -głównie z zaopatrzenia 15 oraz administr.nie brakowało artylerzystów Wszystko jest potwierdzone wykopami - na górkach zach. Na mierzeji znależli się również byli policjanci z pułku Riga oraz Liepaja którzy jako zbyt słabi , rekonwalescenci nie zostali włączeni do 15.Mieli być odesłani statkami. Nie zdążyli.Było ich 35.Wszystkich rosjanie rozwalili pod starymi babkami.Z 200 szucmanów łotewskich z załogi obozu w sztutowie większość dotarła wraz więżniami na trasie śmierci do okolic Leborka .Rozssypało ich aż do Kołobrzega.To tak w dużym zarysie.Pozdro.
×
×
 • Create New...

Important Information