Skocz do zawartości

Ciekawe zdjecie i dziwne dzialo


Widd39

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Wczesniej bylem na forum jako Widd, ale niestery haslo mi sie zagubilo, wiec powracam w tej wersji :)
Nie wiem, czy znacie, ale ja tego wczesniej nie widzialem. Otoz przegladam archiwa gazet brytyjskich, do ktorych dostep posiadam przez moj obecny uniwerek na Wyspach i znalazlem takie oto zdjecie.

Pochodzi ono z Daily Mirror z 16.11.1926 roku. Podpisano je jako Czolg gazowy polskiej armii ciagnie ciezkie dzialo przeciwlotnicze na stanowisko podczas cwiczen wojsk gazowych, ktore odbyly sie ostatnio w warszawskim garnizonie"

Czy ktos potrafi powiedziec co to za dzialo plot???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem ekspertem w tym temacie ale albo fotka jest mlodsza (wykonana po 28 roku) albo to nie jest niemiecka 88, kolejna dziwna sprawa - dlaczego czolg z instalacja do rozpylania gazow ciagnie armate plot ???, moze to wcale nie jest armata ???
Polska w tym czasie raczej nie posiadala innej broni plot jak 75mm wz1897 przystosowanej do walenia w samoloty, armaty 1922/24 kupilismy po 1926 roku czyli na fotce jest cos innego, wiem ze wszystkie mialy byc montowane na podstawach stalych ale slyszalem ze pod warszawa prowadzono strzelania z nich, czyli mogla byc jakas wersja na podstawie kolowej, ale rok podany w opisie nie pasuje :)
ps.
bardzo fajna zagadka :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecie nie moze byc mlodsze :) Osobiscie je wycialem" z Daily Mirror z 16.11.1926. Po prostu niemozliwe...To maja byc cwiczenia oddzialu gazowego, wiec moze trenuja wlasnie ciag armaty. Nie moge nigdzie znalesc 88 mm niemieckich dzial plot z I wojny...

Wlasnie dlatego zamiescilem. Obok bylo znane zdjecie tej wersji FT17 z butlami podczas stawiania zaslony dymnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod plandeka jest zdecydowanie armata i do tego naprawde duza :)))) To ze jest plot, to tez widac. Niech ktos poratuje, bo jestem niezmiernie ciekaw :) Znalazlem jeszcze jedno ciekawe zdjecie, po przegladnieciu 20 lat w 3 gazetach. Jak znajde wiecej, to zamieszcze je w jednym watku :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W WP były dwie armaty plot. 88 mm holowane samochodem terenowym FWD i ciagnikiem Blum-Latil zastapionym przez kolejny samochód FWD, sprzęt wycofano z 1. paplot. do lipca 1929 r., troche drobnych informacji w: A. Konstankiewicz, Broń strzelecka i sprzęt artyleryjski ..., Lublin 2003, s.109-110;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 armaty 88 mm plot stokowe i 1408 naboi sprzedano do Kolumbii za pośrednictwem firmy Klaguine" w 1932 r. za równowartość 124 938 zł plus 52.528 zł amunicja. Za kilka dni (w weekend?) mogę jeszcze poszukać w papierach, bo pewnie mam tam jakieś bardziej szczegółowe dane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwie kopie Na krawedzi ryzyka" (Woj usmiech w Twoja strone i szacunek za ta prace :) Jedna to zakup osobisty, druga to prezent :) Nie mam jej jednak pod reka zagranica i dziekuje za te dane.

Poza tym to nie wiedzialem, ze nasi posiadali to dzialo, ktore bylo pierwowzorem 88 mm z II wojny :) Jakbys mogl Woj wstawic tu te szczegolowe dane sprzedazy, bede zobowiazany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiecie, że to Krupp, a nie Rheinmetall? Z dokumentacji? Bardzo mnie to ciekawi. Mam trochę skanów z instrukcji, jak znajdę odpowiednią płytkę to mogę podrzucić.

Ciekawostką jest fakt, że drugowojenne 8,8 nazywało się Flak 18, bo udawało właśnie to działo. Traktat Wersalski pozwolił Niemcom wyjątkowo na zachowanie paru egzemplarzy do obrony powietrznej Królewca.

Mam fajny artykuł o pierwszowojennej niemieckiej artylerii plot w Over the Front.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to złudzenie czy nie, ale mam wrażenie że człowiek stojący pomiędzy działem a czołgiem (plecami do nas) ma na plecach torbę od maski pgaz wz.32 ... ? ;) Widd walnij moze lepsze skany postaci ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
GrzeM ,informacje takie znajdują się książce Samochodowe działa plt. 18-39", autorem jest Pan Jan Tarczyński.
Taką informację podał autor w oparciu o materiały archiwalne.
Aczkolwiek,nie można wykluczyć,że działa/działo było firmy niemieckiej Rheinmetall.
Widd39 chciałbym się z Tobą skontaktować.
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof115 wyslalem Ci maila.
Lepszego skanu nie bedzie :) Mam strone tego tekstu w pdf, a w wersji papierowej jakosc Dailly Mirror jako gazety na papierze podobnym do toaletowego byla niska :)

Zdjecie definitywnie z 16.11.1926 roku. Mialem gazete w rekach. Wyglada na to, ze ta maska gazowa" jest takze u drugiego zolnierza, gdyz wyraznie widac dwa paski - ciemny od karabinu i jasny od tego czegos niewyjasnionego. Zgodzic sie jednak musze, ze na pewno jest to maska gazowa. Jakiego typu, to juz pozostawiam Tobie bolas :)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie