Jump to content

tadekniejadek

Forum members
 • Content Count

  146
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Obstawiam nasza 14 DP A Niemcy to: Leibstadarte Adolf Hitler" przynajmniej tak sugeruje T. Jurga
 2. Historia dosc prozaiczna, jakich wiele, w miejscowosci Gaj byl cmentarz wojskowy z 39' a na krzyzach wisialy salamendry, wisialy do polowy lat 90', do momentu az pojawili sie tam urysci z Warszawy".
 3. Przepraszam że meczę, ale to o czym piszecie to wydaje sie być czymś podobnym do świecy dymnej, nikt by nie sprawdzał szczelności masek na ćwiczeniach czymś co potrafi wyrwać dziurę w jezdni :) Może jednak ktoś ma jakiś rysunek takiej miny???
 4. Dobra, pomijając to co sie w tedy stało, ma ktoś może fotografię/rysunek takiej miny ??? Ja kojarzę tylko dwa rodzaje polskich min pre 39'ale nie gazowych, na forum kiedyś była fotografia skrzyni polskiej z napisem MINY G" może to było po takich minach ??? na wkrętce pod zapalnik pocisku 75 iperytowego jest napis Wz. G " może wszystko co było gazowe miało w nazwie G" ??? ps. iperyt produkowaliśmy w kraju, nie było potrzeby importu
 5. A ja bym powiedział ze cale to zajście wygląda na jakąś pomyłke, nikt by nie zakładał miny przy krawężniku. Ja obstawiam ze nasi zgubili (wywalili z taborów) coś w tym miejscu, a Niemcy majstrowali przy tym i wtedy to coś wybuchło, ewentualnie chcieli to zniszczyć a okazało sie ze to chemia... Pocisk iperytowy do 75 zawierał około 150g materiału i efekt działania tej miny" wygląda właśnie na taka ilość materiału.
 6. Nie ma szansy na pomylke. Pociski z iperytem sa calkiem inne niz ormalne" nawet po ciemku idzie je odroznic, maja inny krztalt wkretki pod zapalnik (pomijam oznaczenia kolorowe na pociaku). Napelniane byly na 99% w jakims zakladzie przeznaczonym do tego, wersje o napelnianu na polu walki mozna wykluczyc. Operacja taka jest za skomplikowwana i za ryzykowna. Nie pamietam gdzie, ale widzialem zestawienia ile produkowalismy iperytu na miesiac, byly to setki ton. Na 100% iperytem napelniano pociski do 75 i amunicje do stokesa, o innych nie slyszalem.
 7. Pocisk jest bardzo podobny do pocisku od 22/24 ma w innym miejscu rowek na którym jest zagnieciona łuska, pocisk ma 2 pierścienie, łuska jest identycznego kształtu jak od 1897 tyle że ma większą wysokość. Sam pocisk jest podobny do szklanki od szrapnela tyle ze ma stożkowy zapalnik. Jeżeli coś to pomoże to mogę dać takie foto 22/24. Jak będziesz chciał to za jakiś czas całość powinna być do zobaczenia w MWP
 8. Co do lusek Solothurn S 18/100 to ja pierwsze slysze, 20mm co byla na tankietkach, to jest na fotce Przemka, jak dla mnie to czlowiek szuka jeleni. Co do bicia na 75mm to pierwszy raz widzę takie coś, myślalem ze to może być Spólka cywilna" ale zaklady Pocisk nigdy nie byly taka spólką , może partia specjalna... jak trafię na jakieś rozwiązanie tej zagadki to dam znać.
 9. Walizkowej jeszcze nie mam fotki, jak będzie to wstawię. Ciekawostka jest ta ręczna, podobno w sytuacjach awaryjnych właśnie taką sie nacinało zapalniki.
 10. Gebhardt dojście do jakiejkolwiek informacji o polskiej amunicji większego kalibru to straszna męczarnia, prawie całkowicie brak publikacji. Tak na zdrowy rozsadek, posiadane armaty 76,2mm zdobyliśmy najpóźniej w 20 roku. Zakładając że w tym samym czasie dostaliśmy też amunicje, to pod koniec lat 30 była by już mocno przeterminowana. Zgodnie z moja wiedzą w latach 20' produkowaliśmy granaty 76,2 o podobnym kształcie do granatów wz. 15 do 75mm. Nie wiem jakie ilości wyprodukowano, tylko takie pociski z naszymi biciami czasem występują w przyrodzie ( przynajmniej 2 odmiany). Obiecuje wstawić fotki nastawnic ale to dopiero za kilka tygodni, obecnie nie mam do nich dostępu. ps. to ze wiem że robiliśmy tą amunicje wynika z tego ze widziałem ja na własne oczy, nigdzie nie trafiłem na jakiekolwiek dokumenty potwierdzające to. ps2 nie warto opierać sie na regulaminach do konkretnych armat bo tam jest sporo amunicji której nie robiliśmy a zarazem sporo w nich brakuje, np samych 75mm do wz 1897 robiliśmy ponad 15 rodzai o ile dobrze pamiętam to w instrukcji jest sporo mniej :)
 11. Ładne zamieszanie sie zrobiło :) Armaty prawosławne nie przerobione na 75mm strzelały amunicja posiadająca gniazda pod standardowe nasze zapalniki, czyli można było je nastawiać w dowolnej nastawnicy używanej bądź do 75mm czy do 100mm. Zgodnie z moja wiedza, nie produkowaliśmy szrapneli do prawosławnych 76,2 czyli zapalnik można było nastawiać luzem" nie koniecznie musiał być wkręcony w pocisk. (szrapnele miały zapały wkręcane w fabryce) Jako ciekawostkę podpowiem ze istniało coś takiego jak nastawnica ręczna, coś na kształt obcęgów z bolcem który przebijał ścieżkę w odpowiednim miejscu. Prawdopodobnie na wyposażeniu prawosławnych były nastawnice kielichowe takie jak na zamieszczonej fotce, nazwanej nastawnica do 100mm. Jak będę mial więcej czasu to sprawdzę czy pocisk 76,2 z zapałem czasowym da sie wsadzić do gniazda nastawnicy od 75.
 12. Może sie mylę, ale pierwsze skojarzenie to: Grójecka Słupy trakcji tramwajowej wyglądają bardzo warszawsko"
 13. Ktoś kto trochę bardziej się na tym zna, podpowiada ze to mina litewska. Kiedy ta wystawa była ??? ps. te pudelka ostatnio były na all.. po 40zl sztuka :D
 14. Luski sa prawie identyczne, trzeba miec obie w reku zeby zobaczyc roznice, sa identycznej wysokoci, rozni je jeden szczegol ale wole nie pisac jaki bo zaraz pojawia sie na all.. przebite niemieckie jako polskie 20mm :) przez ta roznice prawdopodobnie Polacy nie dawali rady walic z niemieckich ale nie bede sie przy tym upieral :) bo slyszalem o wykopaniu wystrzelonych niemieckich w miejscu postoju polskich tankietek
×
×
 • Create New...

Important Information