Skocz do zawartości

Pieczęcie lakowe


domini

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 504
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 4 weeks later...
Wpatrywałem się jakiś czas zanim dojrzałem ten ogromniasty opis:))

Op de Hopmarkt in Aalst kwam uit een klein kuiltje in vak VI een uitzonderlijk goed bewaard stempelzegel aan het licht. De eigenaar van zo’n stempel gebruikte die om brieven te verzegelen of om zijn handtekening onder een overeenkomst te zetten. Dergelijke stempels bestaan in allerei mogelijke vormen. Deze is rond en aan de greep heeft hij een driepasoog. Op de afbeelding staat een figuur die een wapenschild vasthoudt waarop een blaasbalg en een ster staat. Het randschrift in gotische letters leert ons wie de bezitter van dit zegel was: s’andrien: le-mounier. Dit betekent: zegel van andrien Le Mounier. Wie is deze persoon en wat is zijn functie? Misschien behoorde hij tot het ambacht van de smeden (de blaasbalg op het schild).

Niderlandzki mam w małym palcu;)
Hutnik jakiś czy cóś:)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

randschrift in gotische letters: s’andrien: le-mounier.
s(igillum) andrien Le Mounier

stylistyka analogiczna...





http://images.google.pl/images?num=20&hl=pl&client=firefox-a&rls=org.mozilla:pl:official&hs=7Db&q=smeden&lr=&um=1&ie=UTF-8&sa=X&oi=image_result_group&resnum=4&ct=title
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Witam, ponienieważ jestem nowy na tym forum, wypada sie chyba przedstawić. Nie jestem poszukiwaczem, choć zdarzało mi się biegać po łąkach z pożyczonym sprzętem, a świeżo zaorane pola lub wykopy pod fundamenty wciąż działają na mnie jak magnes. Na fachowe poszukiwania jednak zawsze brakowalo mi czasu, sprzętu a moze inicjatywy. Jestem z zawodu plastykiem (po konserwacji dzieł sztuki) a od ponad 230 lat zajmuję się amatorsko heraldyką, i chyba jestem niezłym specjalistą w tej dziedzinie. Mieszkam na peryferiach Gdańska, w okolicy którą dość często penetrują poszukiwacze, z uwagi na udokumentowane stanowiska w czasie wojen napoleońskich.
Zwróciły moją uwagę prezentowane na tym forum pieczęcie żydowskie, ze znakami w formie herbów. Ponieważ temat żydowskich znaków rodowych a zwłaszcza znaków heraldycznych jest bardzo słabo opracowany, można pokusić się o próbę jakiejś analizy zagadnienia, gdyby była odpowiednia ilość materiału. Chciałbym spróbować podjąćsię takiego opracowania, dlatego mam prośbę do uczestników tego forum o przesyłanie mi mailem, na adres z profilu, zdjęć tego typu znalezisk. Prosiłbym o podanie także miejsca znaleziska, oraz jeżeli to możliwe swoich danych. Jeżeli uda mi się napisać takie opracowanie, a może i wydać to warto by podać nazwiska kolekcjonerów w których zbiorach są oryginały. Oczywiście, jeśli ktoś sobie tego nie życzy, to0 nie.

W rewanżu chętnie pomogę przy identyfikacji herbów. Nie znam oczywiście wszystkich herbów europejskich, nawet wszystkich polskich, ale mając sporą wiedzę heraldyczną i duże zbiory źródeł mam szanse właściwego rozpoznania. Przy okazji, do jednego z wcześniejszych postów w sprawie pieczęci z herbem z węże i inicjałami VV". Owszem, taki wąż był herbem Sforzów, ale przejęli go oni przez małżeństwo od Viscontich, a ponieważ kształt tarczy nasuwa skojarzenia z Italią, to może to jest właściwy trop, złaszcza, że V" by pasowało. Niestety nie udało mi się znaleźć w genealogiach Viscontich nikogo o imieniu na V" kto miałby polski wątek w biografi.
Przy okazji rada dla chcących zidentyfikować herby z pieczęci (i nie tylko). Bardzo pomocne są (dla herbów polskich) Chrząńskiego Tablice odmian herbowych" (dostępne w całości na stronie Adama Kromera: http://www.akromer.republika.pl/chrzonski01.html) oraz zbiór grafik Wikipedii (commons) - kategoria heraldyczne figury (http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Heraldic_figures) - bowiem grupują herby według przedstawionych na nich godeł i figur.

pozdrawiam

Tomasz Steifer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie