Skocz do zawartości

Pieczęcie lakowe


domini

Rekomendowane odpowiedzi

maciek11 (31 / 8) - to polski herb Alabanda, jerden ze strazych polskich herbów, sięgający XIII w. Poslugiwały się nim rodziny Alabanda, Azulewicz, Dulęba, Frezer, Fryzer, Koproski, Koprowski

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 504
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam, ponieważ jestem tu nowy, chyba wypada sie przedstawić. Nie jestem prawdziwym poszukiwaczem, choć zdarzało mi się biegać po łąkach z pożyczonym sprzętem, a widok świeżo zaoranego pola czy wykopów pod fundamenty działa na mnie jak magnes. Z zawodu jestem plastykiem, po konserwacji dzieł sztuki, a od ponad 30 lat zajmuję sie też heraldyką. Przypadkiem trafiłem na tę stronę i zaciekawiły mnie pieczęcie żydowskie, zwłaszcza te z wyobrażeniami stylizowanymi na herby. O ile mi wiadomo sprawa rodowych znaków żydowskich, zwłaszcza ksztaltowanych według zasad europejskiej heraldyki jest mało znana i mało opracowana. Może warto pokusić się o jakąś analizę? Chciałbym spróbować, zapisałem prezentowane na tym forum wizerunki pieczęci, ale trochę mego mało. Dlatego mam prośbę o przesyłanie (na adres z profilu) mi zdjęć tego typu pieczęci, najlepiej z adnotacją dotyczącą rejonu znaleziska. Nie wiem czy starczy mi sił, wiedzy i materiału do jakiegoś sensownego opracowania, ale warto spróbować.

Ze swej strony chętnie pomogę w identyfikacji herbów. Mam dość sporą wiedzę, i trochę zebranych publikacji, więc czasem może uda mi się właściwie rozpoznać.
Mam też radę, bardzo pomocne przy identyfikacji polskich herbów są Tablice odmian herbowych" Chrząńskiego (dostępne on-line na stronie heraldycznej Kromera) oraz zbiory herbów dla Wikipedii (tzw. commons) - są bowiem uszeregowane według godeł i figur heraldycznych, więc łatwo szukać znając tylko wizerunek herbu. Linków bezpośrednich nie podaję, łatwo je znaleźć, ten sam post wpisałem kilka dni temu z linkami, i nie pojawił się, może to była przyczyna?

Ponieważ nie wiem jak często będę tu zaglądał, prośby o pomoc w identyfikacji herbów proszę także przysyłać mi pocztą, pozdrawiam,

Tomasz Steifer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natasha.

Struktura gminy wynikała z istoty państwa stanowego. Na czele każdej gminy stali parnassim (inaczej raszim), czyli najstarsi (Polacy często określali zarząd gminy nazwą "rada starszych), w liczbie od 3 do 5, wybierani przez gminę na rok. Jeden z parnassim pełnił funkcję przewodniczącego, zmiana następowała kolejno co miesiąc. Starszyzna była w kontakcie (w większych miastach z tzw. sędzią żydowskim, czyli szlacheckim zastępcą wojewody) z urzędnikiem państwowym do spraw żydowskich. Drugie miejsce we władzach gminy zajmowali towim, czyli asesorowie sądowi. Na trzecim miejscu była reszta członków rady, z których wyodrębniano komisje zajmujące się realizacją podstawowych funkcji gminy: gospodarczą, administracyjną, sądowniczą oraz filantropijną i wychowawczą."

http://www.fodz.pl/?d=4&id=13&l=pl

Czy może być to gość zwany sędzią żydowskim, czyli szlacheckim zastępcą wojewody"??


Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

a ja mam jeszcze taką - śliczną. Uchwyt z masy perłowej.
Chętnie wymienię się na jakąś jedną ładną, starą monetę (Książąt Pomorskich lub starej Polski). Zdjęcie nie oddaje piękna kunsztowności tego tłoczka inicjałowego. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę na mnie nie krzyczeć :P
Proszę mi obrócić zdjęcie ( w sensie odbicia lustrzanego) bo mam goluteńki laptop bez żadnych programów graficznych.

Kopijnik - tu nie ma czego i w czym osadzać.Korona jest symbolem uniwersalnym i oznacza znajomość Prawa (Tory),pobożność itd itp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam prosbę o identyfikację pieczęci żydowskiej znalezionej na polach uprawnych.
Wydaje mi sie ze jest to pieczęć imienna" wykonana jest z mosiądzu.Z jakiego okresu moze pochodzić?
liczę na pomoc w ID
pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie