Skocz do zawartości

Ekrany na sowieckich czolgach ?


amsel44

Rekomendowane odpowiedzi

Pozdrawiam i mam takie pytanie , czesto piszecie o przewadze niem b. panc. wiec logiczne ze czolgisci powinni sami dopancerzac" swije czolgi , wlasnie ekranami( zdjecie) ew. jak amerykance swoje szermany" kolkami ,worami z piaskiem (gasienice) itp. widok tego is-2 jest pewnie wyjatkiem , wiekszosc znanych mi zdjec przedstawia sow. czolgi gole" . ciekawia mnie przyczyny ?.
salve amsel44.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Na ISa mi to nie wygląda, on nie miał kanciastej wieży. To prędzej jakieś działo pancerne.

Co do ekranów. W czołgach niemieckich ekran sprawował dwojaką funkcję, dopancerzenia słabego opancerzenia bocznego, i jako ekran przeciw pociskom kumulacyjnym.
Rosjanie zaś ekrany stsowali nagmiennie ale.... w przypadku walki w terenie czołgi chodziły gołe, bo ich własny pancerz boczny 34, KW, czy ISa był wystarczający, a dołożenie kolejnego kawałka blachy i tak przeciw rdzeniowym pociskom z 88, czy dłogolufowej 76 by sytuacji znacząco nie poprawiło.
Natomiast w przypadku walk w mieście gdzie powszechnie załogi czołgów mogły się spotkać z kumulacyjnymi pociskami z panzerfausta natychmiast dokładano ekrany stosując co się dało z materiałów łatwodostępnych. Stąd często spotykane zdjęcia czołgów z ekranami z siatek, płotów, czy zwykłych łóżek mocowanych najczęsciej nad przedziałem silnikowym. Te proste sposoby doskonale spełniały swą funkcję i były łatwe do zamontowania jak i zdemontowania.
Smieszne zaś jest to, że laicy takie fotki uznają najczęsciej za przejaw rabunku zwykłych łóżek przez Rosjan ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle ze to jednak is-2. malo to zreszta istotne , kazdy normalny czolgista staral sie ekranowac zloma" czy to kawalkami gasek" , kolami itp. argument o bezsensie dokladania" kawalka blachy bo ... rdzeniowe poc 88mm i 75mm ...jest slaby . napewno amerykance o tym nie wiedzieli ... :) okladajac swoje czolgi !. Grzechotnik ,kazdy dodatkowy ekran rozpraszal troszke en. pocisku , oslabiajac automatycznie jego dzialanie . jesli chodzi o siatki to zgadzam sie z toba w pelni.
pozdro.amsel44
ps. z tylu wiezy widac jazmo km-u .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż panzerfausty to straszna broń do walki w warunkach miejskich. Wszystko żeby ładunek eksplodował przed pancerzem i po strachu.

Przed Berlinem Rosjanie wyciągnęli wnioski zwłaszcza z hekatomby wojsk pancernych w walkach Śląskich i Pomorza.
Nastolatkowie w Bytomiu strzelali do czołgów zewsząd, z okienek piwnicznych, dachów, wychodzili z kanałów i od tyłu atakowali czołgi z panzerfaustami, śmierć zewsząd.

A takie proste rozwiązanie potrafiło ocalić przynajmniej życie załogi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie