Skocz do zawartości

Skarb Wikingów


pongo

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwólcie, że wkleję cały tekst depeszy PAP

W.Brytania 21:23


Ojciec i syn znaleźli skarb Wikingów z IX wieku


ak, PAP


Dwaj Brytyjczycy, ojciec i syn, odkryli za pomocą detektora metali skarb Wikingów, w ocenie British Museum ajcenniejszy, na jaki natrafiono w ciągu ostatnich 150 lat" - poinformowała w czwartek dyrekcja muzeum.


David i Andrew Whelan, przeszukując w Harrogate na północy W. Brytanii pewien teren za pomocą wykrywacza metali, natrafili w styczniu na świetnie zachowany skarb Wikingów. Składał się on z 617 srebrnych monet, złotej bransolety, srebrnego dzbana wykonanego we Francji w IX wieku i innych niezwykle cennych przedmiotów.

British Museum świadczyło, że odkrycie to ma światowe znaczenie". Znalezione przedmioty z IX stulecia pochodzą z Afganistanu, Irlandii, Rosji, Skandynawii i Europy kontynentalnej. Większość z nich znajdowała się w ogromnym srebrnym pucharze misternej roboty, który prawdopodobnie służył do celów sakralnych i został zrabowany w jakimś klasztorze.

Wśród monet są zupełnie dotąd nie znane naukowcom, stanowiące przyczynek do poznania historii Anglii w początkach X wieku.

Część monet pochodzi z krajów chrześcijańskich, część z muzułmańskich oraz z krajów, w których dominowały inne religie.

Sąd w Harrigate orzekł, że skarb znaleziony na terenie tej miejscowości stanowi część skarbu narodowego".

A więc sąd stwierdził...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sadze o Egilu" jej bohater przed śmiercią topi swój srebrny skarb, zabijając potem pomagających mu w tym parobków. Tak więc ten skarb, nie został zapewne schowany podczas wojny lub innego niebezpieczeństwa, tylko jakiś Wiking-starzec go ukrył. Tacy byli Wikingowie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ze wolne od podatku bo inaczej znajac szweckie system to jeszcz eby musieli doplacic do tego znaleznego.
Panowie tak to wlasnei jest w normalnych krajach. Kolega wyemigrowal na wyspy to troche poopowiadal. Muzeum odkupi znalezisko po cenie rynkowej i jeszcz eladnie podziekuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
nie bardzo rozumiem tego polskiego motywu, Pani sie wypowiada ze nie nalezy sie kasa przestępcy bo chodzł z wykrywka bez pozwolenia WKZ. Czy w koncu jesli chodzimy po lesie czy po polu gdzie NIE MA oznaczenia ze jest to miejsce archeo to jest to przestępstwo czy wykroczenie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anglicy używają po prostu Common Sense" czyli zdrowego rozsądku. Wymyślili taką regulację prawną, która jest zdrowym kompromisem, bowiem zadowoleni są wszyscy; uczciwy poszukiwacz ma chwałę medialną, tabliczkę w muzeum i sporo gotówki; muzeum skarb, badacze obiekt badań, turyści cóś" do obejrzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z prawem wykroczenie chyba:

Art. 111 (rozdz. 11)
1. Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
2. W razie popełnienia WYKROCZENIA określonego w ust. 1, można orzec:
1)przepadek narzędzi i przedmiotów, ktore służyły lub były przeznaczone do popełnienia wykroczenia, chociażby nie stanowiły własności sprawcy;
2)przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio lub pośrednio z wykroczenia;
3)obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego lub zapłaty równowartości wyrządzonej szkody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Artykuł w Rzeczpospolitej online o odkryciu celtyckiego naszyjnika jest mylący. Znalazca bynajmniej nie poszukiwał szczątków samolotu a wręcz przeciwnie - nie chciał szukac na tym polu wiedząc, że jest tam pełno kawałków metalu po rozbitej maszynie. Na szczęście zadecydował jednak przypadek:)
I jeszcze jedno - owszem wiadomo ile gratyfikacji" otrzymał. Jest to suma 350 tysięcy funtów:)
Więcej na ten temat w nadchodzącym numerze Thesaurus News.

Pozdrawiam

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Członkowstwo w NCMD (National Council For Metal Detecting) kosztuje 7GBP za rok i daje możliwość kopania zarówno 'solo' po uzyskaniu pozwolenia właściciela ziemi jak i brania udziału w organizowanych imprezach,gdzie mamy np.do dyspozycjii nigdy nie rozprawiczany obszar 15 000 arów.Frekwencja zazwyczaj jest spora.Postaram się pózniej wkleić jakieś foty.Szkoda że w polsce się tak nie da..:)Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie