Skocz do zawartości

Bzura 2007 nadchodzi ....


Rekomendowane odpowiedzi

Zabawne jest to, że ja niczego nie porównywałem.
Kraków pokazał,ze wspólne próby mają sens. A co do wielkości pola bitwy" w dobie łączności komórkowej" to chyba żaden problem - wystarczy,ze dowodzący określonymi pododdziałami ludzie będą mieli komórki lub krótkofalówki co da możliwość koordynacji działań podczas prób (a dzięki temu każdy z grubsza będzie wiedział co i kiedy ma robić w ramach pododdziału) - i nie chodzi tu wcale o dokładne ustalanie co robi każdy uczestnik, bo to rzeczywiście niemożliwe i zbyt pracochłonne żeby to robić odgórnie".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 91
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Z próbami jasna sprawa, ale na to musi być czas.
Krotkofalówki sa w użyciu od ok. 2 lat na inscenizacjach i zwykle pomagają - to raczej pewien poziom standardu niż nowość. Ale niestety nie zapobiegają sytuacją gdy jakaś świeża" grupa zagotuje się we własnych emocjach i traci panowanie nad tym co wyprawia, strzelając do ludzi z bliska, waląc kogoś szablami, szarpiąc się na bagnety itp. Tak jest prawie zawsze - grupy doświadczone sumiennie realizują swoje cele i wszystko nagle w pewnej chwili zawisa na włosku bo komuś gdzieś zagotuje się woda i się zamota. Nie chciałbym tu pozować na jakiegoś weterana" ale obawiam się, że nadal wielu rekonstruktorów w momencie gdy dostaje Mosina czy Mausera do ręki zapomina o bożym świecie do momentu wystrzelania wszystkich ślepaków. Scenariusz ? Co mnie scenariusz skoro mam karabin i 30 sztuk amunicji do wystrzelania ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam szczery zamiar przeprowadzić pełną próbę w przedzień Bzury czyli 15 września. mamy na to zagwarantowane 5 godzin. Ponieważ udało sie przorganizować inne kwestie czyli nie musze być w każdym punkcie Brochowa, jest szansa, że się to powiedzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia wynika, że aby próby miały sens trzeba spowodować:

1. Aby każda z grup grających epizody znała swoją indywidualną rolę. Każdy rekonstruktor z danej grupy musi znać rolę odgrywaną w scenariuszu przez jego grupę. Musi wiedzieć kiedy się ta rola zaczyna i w jaki sposób się kończy. To absolutna podstawa, bo właśnie dlatego później są problemy - ktoś się gubi, nie wie co robić bo jego grupa już dawno się rozlazła po polu, zginęła czy wycofała, a on dalej się miota. Czyli wpierw trzeba poćwiczyć sobie ruch w ramach własnej grupy i jej roli scenariusza.

2. Gdy opanuje się już rolę w ramach grupy, warto skupić się na dograniu detali w dwóch kierunkach:
a) współdziałaniu z resztą wojska własnej" strony (pojazdy,piechota,kawaleria,artyleria itp)
b) współdziałaniu z grupami przeciwnika", z którymi będzie się odgrywało jakieś tam detale scenariusza.

3. Na sam koniec próba generalna" i wszystko powinno wystarczyć.

Zwykle natomiast jest tak, że ćwiczy się od razu globalnie w sytuacji kiedy 90% uczestników nie zna dokładnie roli własnej grupy (znają ją tylko dowódcy i to połowicznie). Zwykle też na rekonstrukcjach brakuje czasu, żeby dopracować wszystkie te detale - robi się jedynie próbę któregoś z tych elementów i później po prostu w ferworze wali gubią się w realizacji scenariusza albo całe grupy, albo pojedyńcze osoby. Skutkuje to zwykle zaraźliwym chaosem - bo gdy ktoś coś źle zrobi, często inni zaczynają improwizować, stosować nieuzgodnione wcześniej sytuacje awaryjne" co powiększa jeszcze panujący bajzel.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program wstępny:

Program uroczystości „Bzura 2007”
Brochów, Powiat Sochaczewski

Rekonstrukcja Historyczna pod Honorowym Patronatem
Pana Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego

Niedziela 16 września 2007 roku

9.00 – złożenie kwiatów i modlitwa w miejscach pamięci (Januszew-Pomnik; Śladów; cmentarz w Brochowie; miejsce przeprawy w Witkowicach);
od 10.00 rozpoczęcie imprezy - udostępnienie terenu biwaku na polu nad Bzurą oraz stoisk i ekspozycji.
10.30 – uruchomienie stanowiska Stowarzyszenia www.e-sochaczew.pl i rozpoczęcie prezentacji uroczystości poprzez internet oraz prezentacja sponsorów medialnych i ich wystaw oraz stoisk.
11.15 - otwarcie dioramy i stoiska przygotowanego przez Muzem Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie oraz prezentacje dioram Grup Rekonstrukcji Historycznych.
11.30 - uroczyste otwarcie wystawy pojazdów historycznych: Powrót z pobojowisk 1939 roku" pod patronatem Fundacji Wojskowości Polskiej.
11.45 – defilada przez Brochów uczestników Mazowieckiego Rajdu Szlakami Walk nad Bzurą i harcerzy z Hufca ZHP Ziemi Sochaczewskiej imienia II Batalionu 18 pułku piechoty.
12.00 Msza Święta w intencji poległych nad Bzurą w 1939 roku (Bazylika Świętego Jana Chrzciciela w Brochowie) – odprawiona przez JE Biskupa Polowego Wojska Polskiego generała dywizji Tadeusza Płoskiego.
13.00 – Prezentacja książek „Piechota Wojska Polskiego 1939” oraz „Polskie samochody pancerne 1920-1939” przez księgarnię www.historyton.pl.
13.30 Inscenizacja „Granica 1939” – walki na pograniczu polsko – niemieckim.
14.00 Pokaz Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.
14.30 Prezentacja dynamiczna historycznych pojazdów i sprzętu wojskowego (komentuje pan Patryk Mikiciuk).
15.00 Rekonstrukcja walk nad Bzurą w 1939 roku (komentuje pan Zbigniew Wawer, ppłk Juliusz S. Tym). 500 uczestników, 30 pojazdów, dwa samoloty, 70 koni, 100 sztuk broni palnej, 10000 sztuk amunicji i kilkaset ładunków. Do celów inscenizacji zostanie wybudowana makieta zabudowy wiejskiej, a na Burze postawiony zostanie most.
po 16.00 defilada pododdziałów.

Imprezy towarzyszące

SOBOTA
10.00 – próba generalna rekonstrukcji.
15.00 – wyruszenie pociągu historycznego z żołnierzami z Brochowa do Sochaczewa.
16.30 – uroczystości na rynku w Sochaczewie i przemarsz na jeden z największych cmentarzy z bitwy nad Bzurą w Trojanowie.
17.30 – Apel poległych (podczas apelu pododdział w mundurach historycznych odda salwę honorową z użyciem oryginalnej broni z roku 1939). Zakończenie akcji: „Pamiętam o Tobie żołnierzu” – do sochaczewskich gazet na początku września zostanie włożona specjalna ulotka o akcji Bzura z jednym z prawie 4 tysięcy nazwisk żołnierzy leżących w Trojanowie. Zwrócimy się dzięki tej akcji do mieszkańców Sochaczewa z prośbą, aby odnaleźli na cmentarzu w Trojanowie nazwisko Poległego i zapalili tam znicz podczas apelu w dniu 15 września.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma licealistów !!!
To znaczy pewnie są jacys w GRH, tak mniemam, ale tego co myślicie to juz nie ma.
Poza tym wszystkich uczestników jest w sumie max. 500, wliczając obsługe pojazdów, konnych, etc.
Tak ja zapowiedzieliśmy udział biorą wyłącznie GRH - lista zostanie opublikowana na stronie imprezy www.bzura2007.pl wraz z regulaminem do dnia 10 sierpnia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a poza tym, kurde, panowie, czy nam jest tylko bardzo miło,że , trochę uogólniając, wszyscy chcą wziąć udział w Bzurze.
Naprawdę, bardzo nas to zobowiazuje, w zwiazku z czym, nikomu nie bronimy udziłu pod dwoma wszakrze warunkami
- zgłoszenie w terminie do 31 lipca 2007 roku
- tylko zorganizaowane grupy rekonstrukcyjne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie to nie przekonuje. To może napiszemy do mediów, ze robimy rekonstrukcję Bitwy Jutlandzkiej albo lotniczej Bitwy o Anglię ?? To by dopiero miało wydźwięk w mediach....
A co do 500 rekonstruktorów ogółem" - gdzieś na tym forum czytałem (i zapewne nie tylko ja) obietnice, ze będzie mniej w tym roku (na wniosek uczestników Bzury 2006) ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja może tylko dodam, że każdego roku udaje się poprawić naprawdę dużo. Na Bzurze jestem od pięciu lat i rok rocznie wypada to lepiej pod niemal każdym względem. Także wśród uczestników dokonuje się pewna ewolucja, która obok wyglądu, zaczyna także dotyczyć podejścia do rekonstrukcji wogóle. Tu do zrobienia jest jeszcze całkiem sporo, ale ... w każdym razie kiedyś było jeszcze więcej.

Pozdrawiam
Willi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką nieśmiałą prośbę - ponieważ dzisiaj mija termin zgłoszeń imiennych,
a na stronie www.bzura2007.pl nie ma jeszcze regulaminu,
rozumiejąc problemy techniczne
czy mógłbym otrzymać wyciąg z regulaminu dotyczący wieku uczestników?

Cezary Wendland
S.R.H. Odwach"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś.
A w ogóle to zadzwoń do mnie.

Regulamin przechodzi konserwację" w związku z ostatnimi wydarzeniami i będzie na stronie za tydzień.
Wiele się od zeszłorocznego nie różni (zmieniłem daty , hihihihihihihihihi...)

pozdrawiam

Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie