Jump to content

Bzura 2007 nadchodzi ....


Recommended Posts

Witam

Czas najwyższy rzucić garść informacji o imprezie corocznie podsumowującej letni sezon rekonstrukcyjny w Polsce czyli ...

Bzura nadchodzi !!!

Odbyło się spotkanie ścisłego sztabu rekonstrukcji BZURA
pod wodzą Pawła Rozdżestwieńskiego – „jazlowiaka”
w składzie:
- Magda Równicka - Prezes Zarządu Fundacji Polonia Militaris
- Sławek „Bzura” Cisowski – GRH Policji Państwowej, Klub Kolekcjonerów Policyjnych
- Jacek „akagi” Haber – Prezes Zarządu Fundacji Wojskowości Polskiej – Muzeum Wojskowości Polskiej i Techniki

Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 14 – 16 września 2007 roku , jak zwykle w Brochowie. Oto wstępny program:

Piątek 14 września 2007 roku
- 10.00 – otwarcie Komendy Rekonstrukcji w Szkole Podstawowej w Brochowie.
- 12.00 – otwarcie Pola Bitwy
- 18.00 – odprawa Dowódców Grup. Odprawa Odbędzie się w Szkole Podstawowej w Brochowie.
- 19.00 – Impreza integracyjna dla Rekonstruktorów – Ognisko, Grill i inne atrakcje.
- 22.00 – Nocna Gra Terenowa dla Rekonstruktorów

Sobota 15 września 2007
- 12.00 otwarcie wystawy historycznej „Ten niespokojny XX wiek ...” – militaria, pojazdy, rekonstruktorzy z II wojny światowej. Miejsce – pole bitewne, organizator Fundacja Wojskowości Polskiej
Brochów
- 15.00-18.00 - Próby Generalna Rekonstrukcji
- 20.00 - apel poległych i modlitwa - Witkowice - Most

Niedziela 16 września 2007 roku

Sochaczew - Trojanów
- 9.00 - 10.00 - uroczystości na cmentarzu w Trojanowie

Brochów
- 11.00 - otwarcie \\pola bitewnego\\" (stoisk patronackich, handlowych itp.)
- 11.30 - defilada grup rekonstrukcyjnych przez Brochów (wymarsz spod szkoły podstawowej w kierunku kościoła)
- 12.00 - Msza Św. w intencji poległych nad Bzurą w roku 1939 w Bazylice
- 13.00 - 15.00 - inscenizacje historyczne „1 września”, pokazy sprawności ułanów, pokaz grup antyterrorystycznych, prezentacja współczesnego sprzętu wojskowego
- pokazy dynamiczne pojazdów, zaprzęgów i artylerii
- pokaz wyszkolenia szwadronu kawalerii WP
- 15.00 - 16.00 - widowisko historyczne \\Bitwa nad Bzurą\\"
- 16.00 – 20.00 – c.d. pokazy dynamiczne, atrakcje dla widzów ( jazdy pojazdami historycznymi, pokaz
uzbrojenia i wyposażenia rekonstruktorów,
- 20.00 koncert

Po drugie – zanim zaczęliśmy składać w całość naszą imprezę czytaliśmy jeszcze raz i w ciąż krytyczne uwagi po roku poprzednim. Myślę , że warto.

I w związku z tym, ale także zgodnie z naszymi własnymi przemyśleniami:

- udział w RH „Bzura” biorą wyłącznie zgłoszone Grupy lub Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej lub inne organizacje społeczne zaproszone przez Organizatora.
- Zgłoszenie się na Bzurę nie jest równoznaczne z zaproszeniem – zachęcamy wszystkie GRH , które chcą wziąć udział w imprezie do zgłoszenia się , ale rezerwujemy sobie prawo do ograniczenia liczby uczestników
- Odrzucenie zgłoszenia może nastąpić dwóch przyczyn generalnych – przekroczona liczba uczestników lub grupa nie spełnia wymagań zawartych w regulaminie.
- Tak jak w roku poprzednim Organizator powołuje GRUPY ORGANIZACYJNE na bazie istniejących GRH/SRH mające grupować uczestników w pododdziały i odpowiadające za ich przygotowanie do rekonstrukcji.

Listę Grup Organizacyjnych podam w ciągu dwóch tygodni po ustaleniu szczegółów z szefami grup.

Mam nadzieję, że Regulamin znajdzie się w ciągu tygodnia na stronie www.bzura2007.pl i każdy będzie mógł się z nim
zapoznać.

Ponadto , co WAŻNE, zgłoszenia przyjmujemy do dnia 31 lipca 2007 roku.

Organizator powierzył w tym roku opiekę nad

Obozem polskim - SRH LOW
Obozem niemieckim – SRH AA7
Obozem kawalerii – SRH im. 2 p. uł. Grochowskich

W kwestii atrakcji ... no cóż. Będziemy chcieli, aby ponad połowa rekonstruktorów miała strzelającą broń. Czy to się uda? Zobaczymy.
Otwartą kwestią pozostaje przeprawa przez Bzurę – będziemy się jeszcze naradzali.
Tak samo scenariusz widowiska – chciałbym aby został opublikowany do 23 czerwca . Zastanawiamy się nad ułożeniem widowiska wzdłuż Bzury – będę wiedział szczegóły po wizji lokalnej
Już teraz mogę zapowiedzieć niespodzianki jeśli chodzi o broń ciężką i pojazdy bojowe – w tym roku na pole bitwy wyjedzie ponad 20 pojazdów mechanicznych i konnych. A także ...
Superatrakcja czyli wystawa organizowana przez powstające Muzeum Wojskowości Polskiej i Techniki, organizowane przez Fundację Wojskowści Polskiej - wśród wystawianych czołgi 7Tp i Pzkfw II oraz inne jeszcze ciekawsze powstające bądź restaurowane pojazdy i uzbrojenie.

Skoro już mowa o wystawie - w związku z licznymi pytaniami i sugestiami oraz prośbami w tym roku przygotowujemy – wydzieliliśmy miejsce – na wystawę historyczną pt „Ten niespokojny wiek...”
O co chodzi – wielokrotnie dostajemy pytania czy jakaś GRH może przyjechać się zaprezentować , pomimo tego, że nie odtwarza roku 1939. np.: GRH Festung Breslau.
W tym roku stwarzamy taką możliwość – serdecznie zapraszamy , my dajemy miejsce, dajemy opiekę kwatermistrzowską, reszta jest w waszej gestii. Niech Bzura stanie się świętem całej polskiej rekonstrukcji XX wieku.
Co tam, Księstwo Warszawskie też przyjmiemy.

Szczegóły – proszę o korespondencję bezpośrednią – sony@onet.pl

Tyle w tej chwili, informacje będę podawał na bieżąco.

Pozdrawiam

Jacek „akagi” Haber

Ps. Informacje będą ukazywał się na bieżąco na stronie www.bzura2007.pl


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora krzysiek 22:56 09-06-2007
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply
Witam ponownie

Jeszcze kilka faktów, które wyszły wczoraj i dziś.

W związku z podjętą już decyzją, że idziemy w jakość , a nie w ilość - tym samym zapraszamy do udziału grupy zorganizowane uprzejmie informuję, że:
- została podjęta decyzja, iż od tego roku nie będzie wypożyczalni mundurów i wyposażenia organizowanej przez Organizatora. Po prostu wychodzi z założenia, że grupy, które przyjeżdżają są już ubrane" i wyposażone.

Tym samym, jeżeli ktos ma braki musi je uzupełnić we własnym zakresie.
Oczywiście firma Hero Collection oraz inne firmy zajmujące się umundurowaniem na Bzurze będą dlatego nic nie stoi na przeszkodzie aby dowieźli kolegom brakujące rzeczy bezpośrednio na imprezę.

- I druga sprawa - jak poinformowało mnie Hero Collection we wrześniu, z racji złożonych zamówień do filmu, nie będą dysponowali jakimikolwiek sortami tudzież wyposażeniem niemieckim. Także prosze o braki zadbać wcześniej.

pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Ho, ho, jak powiedział Tym do Kowalewskiego:

Zmiany, zmiany... zmiany.

Niezależnie od zaproszeń, które wybrańcy zapewne otrzymają - czy możemy się dowiedzieć już teraz, kto należy do Wewnętrznego Kręgu w tym roku?

P.S. Rozumiem, że w tym roku starcie nad Bzurą będzie jedyną inscenizacja, żadnych RKKA, Słowaków itp?
Link to comment
Share on other sites

Ale to chyba dobrze, że sa zmiany.

Meleskul - pytania nie rozumiem - moge jedynie odesłać cię , dla przykładu do Regulaminu 2006, pkt.5 ( tu masz link http://www.poloniamilitaris.pl/?tryb=news&id_news=525) - zostajemy przy rozwiązaniu, które nam się sprawdziło, tylko lista będzie zmodyfikowana.

Ale , PODKREŚLAM, każda Grupa jest mile widziana, wystarczy się zgłosić na stronie imprezy - jest link Rekrutacja. Zapraszam.

Panowie -w końcu sami o to postulowaliście, prosze poczytać uwagi do imprez z lat poprzednich. W co drugim poście stwierdzenie - tylko GRH.

Bedą co najmniej dwie inscenizacje - obie dotyczące września 1939. Koledzy z Czech przyjadą w mniejszej reprezentacji. Szczegóły niebawem.
Link to comment
Share on other sites

No, bardzo dobrze, że są zmiany - w przytoczonym fragmencie Tym też był bardzo zadowolony ze zmian.

Będę usiłował pomóc w zrozumieniu pytania ;) Listę z regulaminu, do którego zostałem odesłany, znam dobrze - i właśnie pytam tylko o te modyfikacje", o których przedmówca sam wspomniał.

A że nazwałem mile widzianych Wewnętrznym Kręgiem"? To tylko dlatego, że osobiście uważam ewentualną przychylność organizatorów za nobilitację. ;) Proszę się tak nie doszukiwać ataków w każdym zdaniu.

Czy obecność Kolegów z Czech oznacza przygotowanie epizodu WP kontra Armia Czerwona?

Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

- została podjęta decyzja, iż od tego roku nie będzie wypożyczalni mundurów i wyposażenia organizowanej przez Organizatora. Po prostu wychodzi z założenia, że grupy, które przyjeżdżają są już "ubrane i wyposażone."

Oczywiście firma Hero Collection oraz inne firmy zajmujące się umundurowaniem na Bzurze będą dlatego nic nie stoi na przeszkodzie aby dowieźli kolegom brakujące rzeczy bezpośrednio na imprezę."

W sumie to chyba na jedno wychodzi, nieprawdaż? Tylko potem niesmacznie widzieć zdjęcie w gazecie, z takim hero-warriorem" i podpisem: ekonstruktorzy mięsiacami kompletują wyposażenie, nie szczędząc środków".
Link to comment
Share on other sites

Kiler, nie koniecznie, bo Hero przywiezie zamówione przez nas wyposażenie i mundury dla ŻOŁNIERZY WP , obsługujących karabiny maszynowe PK, haubice salutacyjne, etc. Czyli w sumie 20 polskich i 10 niemieckich sortów, oraz kurtki wz.36 dla Szwadronu jazdy WP.
Nic więcej nie zamawiamy. Więc po prostu nie będą mięli co wypożyczyć.

Meleskul - ok :)

Teutonic - no własnie , to jest pewien problem - czy robimy Bitwe nad Bzurą i w ogóle 1939 czy robimy widowisko typu War and Peace.
Na razie zostajemy przy 1939.
Niejako zapowiedzią rozwoju imprzy jest Wystawa, o której wspomniałem wyżej. Niech to się spokojnie rozwija, zobaczymy co przyniesie przyszłość.
A gen. Andersa na pewno docenimy w tym roku. Mamy już nawet pewien pomysł.
Link to comment
Share on other sites

Tak jeszcze kwestia uwag...
Czy bedzie scisly regulamin mundurowy, czy tak jak co roku, ze sa zapewnienia a potem z litosci puszcza sie jakichs celto-BW-opinaczowcow w gumowcach zeby robili tlo o i tak nikt nie zauwazy"?

Warto byloby tez napisac Czechom, jakie sa wymagania mundurowe, be w zeszlym roku przyjechali ubrani tak na ca. 1943 r. Wiem, ze duzym afrontem byloby wtedy kazac im cos zmieniac czy zabronic im udzialu w inscenizacji (gosc to jednak gosc), wiec sie nie czepiam, ale moze zasygnalizowac im w tym roku te kwestie, ze trzeba byc tez odpowiednio na 1939 umundurowanym (saperki, M36, helmy M35 itp.) - ZANIM przyjada (jezeli w tym roku przyjada).

Postulat moj jest taki, zeby przed wymarszem strony niemieckiej OBOWIAZKOWO (a nie od chcenia czy nie-chcenia) wszyscy ustawili sie w szeregu a dowodcy wszystkich grup przeszli wzdluz wszystkich i pozdejmowali z ludzi co nie pasuje, bo zawsze ktos cos wymysli od siebie, mimochodem, niezauwazony przemyci a potem na fotach w oczy kole...
Link to comment
Share on other sites

Tak, ma być jeden obóz polski.

Maciek - uwagi do Willego. Jak dowodzi, a dwowdzi, to niech działa - w zeszłym roku odrzucił trzy osoby.

Smochy - scenariusz to praca zbiorowa - moja skromna osoba to potem układa w całość. Jak masz jakieś pomysły możesz pisać - sony@onet.pl
Link to comment
Share on other sites

Panowie,

Sprawa umundurowania jest tematem wyjatkowo żywym przed każdą Bzurą.
Rokrocznie pojawiają się uwagi, które z naszego punktu widzenia są bardzo cenne, bo jak wiadomo stanowią idealne odniesienie do tego, co trzeba poprawić. Czujnych i znających się na rzeczy obserwatorów przybywa, co oznacza, że poprzeczka jest coraz wyżej.
To co rok temu nam umknęło, w tym raczej nie umnknie. Pole do kompromisu także znacząco się zawęzi. Są jeszcze trzy miesiące do imprezy i jest czas aby się przygotować.
Mam nadzieję, że tym razem krytycznych uwag będzie znacząco mniej, bo jak już teraz mi wiadomo, Grupy odtwarzające wojska niemieckie i anonsujące się na Bzurę, są naprawdę dobrze przygotowane nie tylko pod względem mundurowym, ale także taktycznym.

Pozdrawiam
Willi
Link to comment
Share on other sites

Dodam jedynie, że Willi dostał ode mnie carte blanche czyli zielone światło w kwestii umundurowania i innych problemów strony iemieckiej".
Mam nadzieję, że tym razem wszyscy staną na wysokości zadania.

pozdrawiam

Jacek akagi" Haber
Fundacja Wojskowości Polskiej
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information