Skocz do zawartości

Król Karol


sadyk

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Król Rumunii Karol w czasie wizyty w Polsce w 1937 r.
Z tyłu za nim książe Michał. Obaj wychodzą z Belwederu po zwiedzeniu Muzeum Józefa Piłsudskiego.
Król w mundurze polskiego pułkownika. Na piersi ma order Virtuti Militari i rumuński Michała Walecznego.
Czy macie może jakieś inne zdjęcia króla w polskim mundurze, np. jako szefa 57 pp.

Napisano
He, he raczej dostal zeby oslodzic nasze proby opylenia Rumunom roznego szmelcu co wydaje sie nie najbardziej wyszlo. A za kilka lat i tak dostali za darmo.....

Ale tak na powaznie, czy cos poza samolotami im sprzedalismy? Jezeli tak to bardzo bylbym zainteresowany rozwinieciem tematu ale w innym watku.

Sadyk - nie boj sie nie chce Twoj watek zasmiecac - de meritum. Na tym forum sa w ktoryms watku (sprzet ktory nie zdarzono wdrozyc przed 1939?) fotki z pokazu TKSD ale nie pamietam w jakim mudurze. Moja lepsza polowa wywodzi sie z tego slonecznego kraju wiec postawie jej zadnie zeby znalazla jakies mniej znane fotki w tym mundurze, tyle ze trzeba bedzia na rezultaty poczekac troszki.
Napisano

Krzysiu, dzięki za chęci (pozdrowienia dla lepszej połowy).

Jeden z kolegów z forum podesłał mi zdjęcie:
Biedrusko rok 1937, nadanie szefostwa 57 pułku piechoty królowi Karolowi. Po lewej książe Michał, po prawej Marszałek Śmigły-Rydz.

Napisano
Marszałek Józef Piłsudski był honorowym szefem 16. Pułku Piechoty armii rumuńskiej; honorowy szef ofiarował żołnierzom rumuńskiego pułku... BUTY...
Napisano
Przepraszam. Oczywiście król Karol stoi pierwszy od prawej. W środku stoi ksiąźe Michał, a po lewej Marszałek Śmigły-Rydz.
Napisano
Dokładniej rzecz ujmując, Król Karol II był nie tyle honorowym dowódcą 57 pułku, ile jego szefem, i to rzeczywistym. Fakt ten znalazł swoje odzwierciedlenie w Zarządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 czerwca 1937 r. (Dz. R. MSWojsk Nr 8 z dn. 28 czerwca 1937 r. poz. 99), którym 57 Pułkowi Piechoty Wielkopolskiej zmieniono nazwę na 57 Pułk Piechoty Karola II Króla Rumunii. Warto zwrócić uwagę, że w nowej nazwie pułku nie było słowa imienia", co dodatkowo podkreślało rzeczywiste szefostwo Króla Karola II, a co niestety bardzo często, w różnych publikacjach dopisywane jest do nazwy, zafałszowując jednocześnie właściwą nazwę tego poznańskiego pułku.
Napisano

Tutaj Wielki Wojewoda Michał wycięty, za to fotka podkolorowana. Król ze wstęgą Orderu Orła Białego, Marszałek - z nieznanym mi orderem rumuńskim.

Napisano

I jeszcze raz Król Karol.

A jeżeli chodzi o defiladę, którą odbierał w Al. Żwirki i Wigury w Warszawie, to dokładne plany jej przebiegu, harmonogram obozowania i przemarszu oddziałów itp. zachował się w AAN w papierach Biura Wojskowego Ministerstwa Komunikacji.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie