Skocz do zawartości

Łączność II RP vol.2


artur135

Rekomendowane odpowiedzi

....4) I skąd wogóle wiadomo, że radiostacje klasy RKB/RKD tworzyły taki sam system nazewnictwa klas jak N/W/S? Czy istnieją jakieś źródła pisane popierające tę piękną tezę?

z pozdrowieniami,

Łowca Trufli.....

Nie nie istnieją, przynajmniej ja ich nie znam.
Ale; o N" coś tam wiemy, o W", już prawie nic, natomiast S" , to mniej niż zero".
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • Odpowiedzi 330
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Panie i Panowie!
Ze strzępków" mało czytelnych, ale jednak czytelnych schematów TX-N1, udało mi się ustalić /100%/że, modulacja jest tam zrealizowana w siatkach S3, a nie jak się podaje w publikacjach; w ekranie" czyli S2!
gmv

I jeszcze jedno lampka modulatora, ma terz możliwość pracy jako generator onowy", nie wiem jeszcze czy tylko do strojenia ? czy do emisji A2 ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Kobieras wspaniale zdjecia. Pierwsze to chyba pierwszy raz widze psa lacznosci w warunkach polowych. Na plecach - pojemniki na golebie pocztowe???

Drugie perfekt do innej dyskusji - nosidla/noszaki a pomiedzy zwijaki do kabla piueknie ilustrujacy roznice :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na krótką chwile powrócę do pierwotnego tematu - czyli RKB/c, lub RKB w ogólności. I mam dwa pytanio-informacje do przemyślenia.

1) Z całą pewnością radiostacji RKB używano także poza bronią pancerną. Czy wiadomo gdzie - a może i mniej więcej ile? Na pewno podoficerowie i żołnierze obeznani z radiostacjami RKB znajdowali się w 7., 8. i 9. p.p.leg.
2) W jednym z dokumentów z sierpnia 1935 r. znalazłem w nagłówku tabeli oznaczenia radiostacji modelowych:
- N1 /RKB 33/"
- N2 /BBTWŁ/"
- N2 /RKB 35/"
- N2 /PZTiR/"
- S"
Liczby 33" i 35" sugerują (ale tylko SUGERUJĄ) oznaczenie modelu wz.33" i wz.35". Gdyby tak było to nasza dyskusja chyba znalazłaby swój koniec. Tak - niestety - chyba nie jest. Czy ktoś jednak ma sugestie skąd te oznaczenia mogły się wziąć?

pozdrawiam,

Mariusz

P.S. Nie ma błędów w oznaczeniach N1 i N2 tak w powyższym poście, jak i w oryginalnym dokumencie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zajrzec do historii powstania tych radiosatacji i chyba sie to wyjasni. BBTWL i PZTiR prawie na pewno odnosi sie do konkurencyjnych projektow tych dwu organizacji. Cos mi sie gzi ze jest u mnie harmonogram produkcji radiostacji tylko trzeba znalezc...... :(.

Postaram sie odpowiedziec na pytania w czwartek.

Czy tabela podaje ilosci posiadanych egzemplarzy? Nie drecz nas w tak wyrafinowany sposob! :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pytanie, na pytanie, troszkę OT, jak Panowie oceniają ilość wyprodukowanych, czystych " odbiorników N2. Mnie się wydaje że, to będzie, więcej jak 6000- szt.
Chodzi tylko o odbiorniki, nie radiostacje!!!!
gw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakladajac radiostacje typowe i jeceli damy wiare plk Cepie to mamy nastepuijace dane produkcjyne:
N2: 1,400 wz 37 przejetych przez wojsko plus 900 w produkcji
N1: 272 plus 800 w produkcji
N2L: 200

Zakladajac ze N2L mialy tylko jeden odbiornik (jesli nie mam racji to trzeba dodac do sumy nastepne 200 oczywiscie!) to mamy tak:

1,400 + 1,400 (N2 mialy dwa odbiorniki) + 272 (N1 mialy drugi odbiornik taki sam jak w N2) + 200 = 3,272 w sluzbie. Ile z zamowien zdazono wykonac do pocztaku wojny to juz w tej chwili tylko spekulacja.

Mozna do tego dodac powiedzmy do 40 radiostacji prototypowych i w krotkich seriach probnych ale czy i ktore mialy jeden lub dwa odbiorniki to czysta spekujacja w tej chwili.

Oczywiscie trzeba pamietac ze produkcje kontynuowano dla sil zbrojnych niemieckich ale tu o ilosciach nie mam zadnego pojecia, chociaz nie zdziwilbym sie gdyby okazalo sie ze byla wieksza niz dla WP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna do tego dodac powiedzmy do 40 radiostacji prototypowych i w krotkich seriach probnych ale czy i ktore mialy jeden lub dwa odbiorniki to czysta spekujacja w tej chwili.

Mialy dwa, wiec mozna dodac nastepne +/- 80.

Wracajac do pytan Trufelhunter'a

Bez kontekstu trudno miec pewnosc ale biorac pod uwage date 1935:

RKB 33 to prawie na bank pierwsza krotkoseryjna (18 egzemplarzy) seria radiostacji dla poziomu baonowego, jednostopniowych, wykonanych wg modelu BBTWL w latach 1933-34. Poniewaz nie do konca zdala egzamin, w 1935 byl to juz sprzet bez przyszlosci. Dlaczego oznaczenie N1? - jedyne co przychodzi do glowy ze w tym wypadku suruguje w jakims celu radiostacje N1 ktorych w 1939 jeszcze nie bylo ale ktore wymagala wprowadzona w 1935 nowa organizacja wojskowych sieci radiowych opartych o sieci N i W.

BBTWL, RKB 35, PZTiR to sadze ze sa to prototypowe dwu-stopniowe konkurencyjne radiostacje BBTWL i PZTiR ktore wlasnie w 1935 badano w 29 dp w letnich manewrach miedzydywizyjnych, nie wiem w ktorym oddziale w cwiczeniach jesiennych i w 3 dp leg w zimie (oczywiscie chodzilo o testowanie sprzetu w roznych wzrunkach atmosferycznych) - i stad zapewne obeznanie zolniezy pulkow legionbowych z tym sprzetem.

Rezultatem tych testow bylo przyjecie w zasadzie nadajnika BBTWL i odbiornika PZTiR ktore po drobnych juz modyfikacjach polaczono w radiostacje N2 wz 37 (pierwsza seria 200 sztuk).

RKB 33 i 35 to sa oznaczenia BBTWL modeli ale nie wzory wojskowe. Pierwszy wz przyjety na stan wojska jako sprzet typowy to N2 wz 37.

Uwagi o historii rozwoju radiostacji za Marianem Suskim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 5 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Miło mi powiadomić Kolegów że, dzięki, olbrzymiej pracy, Piotra/fiku/, udało mu się uruchomić, RXN2, 100%, orginał.
Gratuluję.
Został TX, ale na wszystko przyjdzie czas.
PS: Mamy już chyba 3- działające sztuki w Polsce, nie licząc tej orweskiej" , ale to AQ.
Pozdrawiam
gmv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz (41pp) przez skromność zapomniał dodać że sam wykonał przy tym uruchomieniu sporo pracy, szczególnie wielkie brawa dla niego pomysł użycia i przecokołowanie rosyjskich lamp na których odbiornik został uruchomiony i działa równie dobrze jak na oryginalnych (te też są i działają ale dzięki temu zabiegowi będą oszczędzane).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panooowie, ja tylko zrobiłem co etyka" inżynierska, nakazywała,przy uruchamianiu takiego zabytkowego modelu. Pomysł z użyciem lamp dostępnych i w miarę tanich, nadszedł po pewnym czasie". Było to troszkę kłopotliwe, ale wykonalne! Do dziś wyciągam, z górnych łapek", odłamki szkła z szelakiem, a pamiętasz fiku" , jakie były problemy z słuchawkami! całe Allegro było rozgrzane do czerwoności", ale się udało!
Jeszcze ta śrubka" i będziemy w domu".

ikt"- pośrednia jest taka jaką podałeś, ok. 900kHz-- mea culpa" zapatrzyłem się na N1.
Podaj jak możesz, wymiary, liczbę zwojów, położenie odczepów, cewki wyjściowej PA TXN2, nr. katalogowy [23]?. czas zacząć" nadawać.

PS. Szkoda że, że wrak", drugiej N2, dostał się, za naszym przyzwoleniem", do /Reduty/ i poszedł na zatracenie", przy cierpliwości i pracy, mogliśmy mieć następny egzemplarz.
Ostatecznie, tu Koledzy z Forum, odbudowują pojazdy pancerne, w znacznie gorszym technicznie stanie, a my mogliśmy też coś wnieść", następnym działającym RXN2, a może nawet N2T, bo tak podejrzewam.
Dlaczego? , bo skrzynka akteryjna", nie pasuje mi do tego radia, /wtyczki/.
Ale może się mylę!
Pozdrawiam Wszystkich Ludzi Dobrej Woli"
GW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie