Skocz do zawartości

Łączność II RP vol.2


artur135

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 330
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Allegro - zdjęcie radiostacji RKD z Prądnicą , ciekawe przytswki telefoniczne wpięte do RKD, prądnica oraz jej podstawa ,maszt , oraz samochód fotografia formatu pocztówki ,bardzo wyraźna kreski czarne nie są na zdjęciu zapobiegają tylko kopiowaniu zdjęcia dzięki uprzejmości jednego z użytkowników dowiedziałem się że jest to jakaś odmiana lotniczej radiostacji prototypowej pozwole sobie na zacytowanie : Ale to nie jest ani RKD, ani RKL/D. Wygląda mi to na próby nowej konstrukcji wytwórni PZTiR. Na pewno jest to radiostacja samolotowa, o czym świadczą umieszczone na obudowie specjalne rolki do zawieszenia na gumowanych sznurach. Widać również typowe dla PZTIR złącze kablowe".
Czy któryś z Kolegów mógłby zweryfikować opis . ( Wkleiłem tekst w oryginalnej formie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to te przystawki telefoniczne" to jest radiostacja RKL/D. Przynajmniej to co widać na pierwszym planie wygląda jak skrzynka obserwatora tej radiostacji, a to co leży za nią może być jej odbiornikiem albo nadajnikiem (albo oboma naraz)- wymiary by się zgadzały.
http://rkd.friko.pl/rkld.html

Tajemniczą pozostaje cały czas ta duża skrzynia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CQ, CQ; dyktafon już nabyłem, w sobotę jestem umówiony, z Panem E.K, czyli mówiąc po polsku SP9WQ. W 1939, był m/innymi odpowiedzialny za łączność z z 24??? eskadrą obserwacyjną, Zrębice-Janów/ k. Częstochowy, jeśli Kol. leszek01, mnie upoważni, to pokażę Mu tą fotkę, a może cały wątek; może coś ugrabię", ci ludzie wciąż odchodzą! a info. coraz mniej.
VY73!
gmv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że, tak zrobimy, ale mają jeszcze czas 6-godzinek na opamiętanie", słowo jest słowo, trzeba czekać! Ponieważ ich Wódz, totalek jes tu Modem, może posty po usuwać, proponuję dalej, przejść na priw, ale nie przez Odkrywcę".
Kłaniam się!
sp5gmv@op.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
3-godziny temu, powróciłem od Pana Edmunda, sp9wq, oba RX, czyli N1-N2 miały pośrednią w okolicach 480- 488 kHz, posiada jakieś części tych radiostacji. Prace trwają, w piątek wyruszam po odzysk".
gmv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba odkręcić cztery narożne śruby i wyciągnąć całość z pudełka. To mógł robić przeciętny operator. Dawało to możliwość wymiany lamp i żarówki, ale z wyjmowaniem lamp to już byłby ostrożny - łatwo je uszkodzić a dokupić trudno. Aby dostać się głębiej trzeba było odkręcić te 6 nakrętek z czego dwie na środku były zaplombowane - czyli dostęp tylko dla personelu fachowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie