Skocz do zawartości

Łączność II RP vol.2


artur135

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 330
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Wybacz, ale coś mi nie pasi", szczególnie toto:.....

AQ1-nazwa fabryczna radiostacji N1/T, N1/S",,,

Obyśmy się dobrze zrozumieli!
Pytanie, czy określenie AQx, pojawia się na polskiej dokumentacji, napisany przez polaków, czy też, na dokumentacji, polskiej, przejętej przez iemiaszków".
Wybacz, za up....ośc, ale trzeba to doprecyzować.
Pozdrawiam,
gmv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AQ2/3 to odbiornik a AQ2/2 nadajnik produkowane przez Niemców. Polska nazwa to AQ1 całości bez podziału na nad-odb.
Polacy montowali je we wspólnej obudowie. Dlaczego Niemcy traktowali je rozdzielnie? Być może rozdzielnie ich używali. Oba zachowane egzemplarze były znalezione oddzielnie. Być może wprowadzili też jakieś zmiany konstrukcyjne - na pewno niemieckie egzemplarze są wyskalowane w MHz a nie jak polskie w falach umownych.
Nazwy AQ2/4 nie spotkałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabliczka z odbiornika polskiej AQ1. Niestety z posiadanych zdjęć nie udało mi się wyciąć czytelnych fotek drugiej tabliczki. Może ktoś ma lepsze fotki egzemplarzy z MWP i z Sochaczewa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale tyle razy wpadałem na minę", jeśli chodzi o identyfikacje sprzętu wojskowego, /radiowego/, o czym pisałem Ci na Priv że, nawet sam sobie nie wierzę.
Dokąd, nie zobaczę formatki", z podpisami, konstruktora i kreślarza, datą i zapisem w tejże amce", AQx,- to nie uwierzę!
Jeśli by, natomiast takowy kwit się", znalazł, to oczywiście, odszczekam" na Forum i w ramach ekspiacji", udam się na kolanach, przez wszystkie cztery aleje w Częstochowie, na J.G.
Ceterum cenzeo; /jak mawiali, starożytni uczeni radzieccy/, AQ, to oznaczenia niemieckie.
Pozdrawiam
gmv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, prawie mnie przekonałeś, ale upraszam, odpuść", mi wykonanie pokuty, co najmniej do kwietnia-maja, bo teraz temperatura jest powalająca", zdjądka, oczywiście będą zamieszczone na Forum.
gmv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuszczam, odrobimy razem jak się na J.G. wybiorę.

Jak już jesteśmy przy tabliczkach to może dwa przykłady podwójnych tabliczek.
Na początek tabliczka fabryczna skrzynki urządzenia rozmówcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zwrócić uwagę na to że wszystkie elementy radiostacji AN1 (odbiornik, nadajnik, skrzynka bateryjna, skrzynka urządzenie rozmówcy) są tak samo sygnowane mimo że są oddzielnymi urządzeniami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaprala pewnie tabliczki fabryczne niewiele interesowały. A może i na aktyczne" niekoniecznie patrzył. Podejrzewam że wojskowa inwentaryzacja był robiona wg. numerów aktycznych" - wojskowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może i na aktyczne" niekoniecznie patrzył. Podejrzewam że wojskowa inwentaryzacja był robiona wg. numerów aktycznych" - wojskowych.

Dokladnie tak, sprzet do uzytku odbierano jako komplet z biedka/taczanka/samochodem wlacznie i z punktu inwentaryzacji wojskowej ten numer byl wazny. Zreszta to wszystko jest opisane w WT jak i jest opoisane co i jak i gdzie ma byc znamionowane fabrycznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie