Skocz do zawartości

Polskie miny ppanc 1939


Gość iancurtis

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 220
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
W przyszłym tygodniu wstawię fotki znalezionych polskich min ale nie tylko z kostkami 0,2 kg, bo także z ładunkiem w postaci bateryjek. Te bateryjki były pomiędzy kostkami. Znalezisko znajomego, więc muszę poczekać na fotki. Na waszych zdjęciach takich dodatkowych ładunków nie ma. Widać z nich, że w minę mogło wejść 5 kostek TNT (piąta w środek)- czyli 1 kg TNT. Czy był sens doładowywania jeszcze dodatkowym materiałem wybuchowym??
Pozdrawiam Jerzyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulamin przwidywal ladunki do 1.4kg przez przepilowanie dodatkowych 2 kostek TNT po przekatnej i wlozenie w 'trojkatne' przegrody. Material zastepczy (np Dunit) byl normalnie przewidziany jako ladowanie przegrodek kwadratowych. Nie nadawal sie do przegrodek trojkatnych bo byl wrazliwy na pilownaie (BUUUM!). Dalsze zwiekszenie ladunku bylo mozliwe przez zdwojenie min (tzn kladzenie jedna nad druga).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlutowane korpusy min ( połączone dnami ) znalazłem w tym miejscu, gdzie kumplowi wyszły całe miny. Tylko nie pamiętam czy je brałem - cienka blaszka cynkowa była bardzo zjedzona, a brakowało pokryw. Taki duecik to już nawet - jeżeli były załadowane do końca - 2,8 kg. Ciekawe na jaką wysokość mógł podskoczyć czołg po wjechaniu na taką niespodziankę.
W tym samym miejscu znalazłem 2-3 rurki miedziane długości ok. 4 cm i średnicy 4-5 mm z jednej strony zamknięte. Czy były to zapalniki? W środku były raczej puste.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzyn - trudno mi uwierzyc w te zlutowane miny - czy to aby nie rezultat 'zerdzewienia'? W instrukcji nic takiego nie ma no i niby po co skoro normalnie zdwaja sie miny prostym sposobem przez zakopanie jednej nad druga jak per instrukcja.

Rurki miedziane to prawie na pewno splonki saperskie ktore byly czescia zapalnika. Dlugosc 4cm jaknajbardziej sie wydaje prawdopodobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w czasie rozbrajnia się ( 4-5 IX 1939 )żołnierze polscy wywalając ładunki złożyli dno z pokrywą odwrotnie, a ja po znalezieniu byłem przekonany, że to jakiś duecik.
Były w tym miejscu jeszcze resztki jakiegoś ładunku w postaci prostopadłościanu ( wyglądało jak resztki puszki na 4 do 6-ciu kostek TNT z gniazdami na zapalniki) Takie coś jak na fotce.
Ta rurka miedziana to na pewno tulejka spłonki saperskiej ze schematu.
W poprzednim poście napisałem, że korpusy min były cynkowe. Po obejrzeniu tego co z nich zostało stwierdzam, że są stalowe. Może moim usprawiedliwieniem może być to, że znalezisko jest z przed kilku lat
Nagabuję kumpla o obiecane fotki z miejsca znalezienia. Jutro je będę miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie