Skocz do zawartości

Polskie miny ppanc 1939


Gość iancurtis

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 220
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cieciwa - moje. wymiary to 73,5x53,5x35 cm. ostatnie to wysokość
marek123 - przypuszczenie jest stąd że deseczki podziałowe idealnie pasują do wkładania naszych 5 kg....i są delikatne odciśnięcia w kształcie przypominającym ...

pzdr tiaret
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiaret - nie upieram sie ale cos mi nie gra. Co rozumiesz przez miny? Bo miny ppanc byly transportowane jako korpusy a dopiero przed uzyciem ladowano je kostkami standardowymi mat wyb 200g poczym szly do noszakow po 10. Nawet jezeli chodzi o korpusy to nie widze po co taka fikusna skrzynia. Juz bardziej mi przypomina skrzynie do materialow lacznosci albo minerska. Oczywiscie mogly w tej skrzyni byc przenoszone miny ale jesli tak to chyba jakas improwizacja z braku ospowiedniego sprzetu.

Miny 5kg? To chyba pomylka. Maks mat wyb w skrzyni to 1.4 kg, chyba korpus nie warzyl 3.6kg? Postaram sie dogrzebac dokladnych danych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gebhardt - oczywiście 5 kt - miało być czyli pięć kostek...lenistwo w pisaniu się mści ....sorry ..

Ja nie wykluczam że ta skrzynia jest pewnego rodzaju improwizacją - jej przeznaczenie na miny ...jak się uda to dam zdjęcie tych wygnieceń przypominających korpusy....
dodatkowo deseczki podiziałowe wyglądają na dobijane nie oryginalnie, choć w epoce co by potwierdzało adaptację skrzyni na inne potrzeby np transport min.

niestety nikt nie ma żadnej wizji innego przeznaczenia tej skrzyni , a ta układanka z minami wydaje się być prawdopodobna...


pzdr Tiaret
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziete z z instrukcji:

Puszki do min transportuje sie w skzynkach drewnianych z przegrodkami z listewek po 25 sztuk w kazdej skrzynce. Transportowac wolno tylko puszki pouste lub zaladowane materialem wybuchowym, LECZ NIE UZBROJONE ZAPALNIKAMI".

Czyli z tego wynika ze jednak w wojsku transportowano te miny w stanie zlozonym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pan po naszej prawej rozladowuje noszak do min.

Wracajac do tematu skrzyn, to jezeli byly pakowane po 25 szt w stanie zlozonym do jednej skrzyni to musiala byc pokazna skrzynia. Te drewniane noszaki na zdjeciu furgonu przenosza po 10 szt kazda, ergo 2 i 1/2 takiego noszaka szlo do skrzyni!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecie z saperami pojawialo sie kilkakrotnie w ksiazkach lat 70tyc np w Bitwy Polskiego Wrzesnia Zawilskiego. Sadze ze oryginal byl (miejmy nadzieje ze nadal jest) w WAFie czy CAWie. Zdjecie furgonu ktos mi laskawie uzyczyl do skopiowania. Najprawdopodobniej jest to zdjecie albo Janka tarczynskiego albo IPiMS. Niestety, jak idiota nie zapisalem a teraz niech mnie zabija a nie pamietam. Postaram sie przy okazji przesledzic tropy. Zdjecie jest chyba z BBTSap i przedstawia jakas faze (niekoniecznie ostateczna) projektowania standartowego wyposazenia wozu patrolu lub sekcji minerskiej. BBTSap wykonalo samochody modelowe i rysunki a oddzialy we wlasnym zakresie wykonywaly przerobki wiec jest duze prawdopodobienstwo ze byly pewne odchylenia od normy w pojedynczych egzemplarzach.

Obiekty ktore widac to sa odejmowane drewniane noszaki na 10 min. Interpretuje to co widze na zdjeciu ze byly rzemienne paski przytwierdzone do burt (ewent nitami) ktorymi mocowano noszali w czasie jazdy. Niedlugo skoncze budowe kilku jegomosci zapylajacych z takimi noszakami, wiec bede mogl pokazac o co chodzi (jak ja to widze w kazdym razie :) )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie