Jump to content

jerzyn2000

Forum members
 • Content Count

  49
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Z tyłu podpis Wilno 23,09,20r.Sztandar 28 pułku strz. Kaniow."
 2. GŁwica innego sztandaru. Wczesna wersja sztandaru 28 pp.
 3. Widać tu te ateryjki". Zdjęcie, jak mnie kumpel zapewniał, pokaqzuje układ ładunków po wykopaniu.
 4. Szkoda, że tych rzeczy nie robiono z kwasówki - miałbym fajne fanty.
 5. Myślę, że w czasie rozbrajnia się ( 4-5 IX 1939 )żołnierze polscy wywalając ładunki złożyli dno z pokrywą odwrotnie, a ja po znalezieniu byłem przekonany, że to jakiś duecik. Były w tym miejscu jeszcze resztki jakiegoś ładunku w postaci prostopadłościanu ( wyglądało jak resztki puszki na 4 do 6-ciu kostek TNT z gniazdami na zapalniki) Takie coś jak na fotce. Ta rurka miedziana to na pewno tulejka spłonki saperskiej ze schematu. W poprzednim poście napisałem, że korpusy min były cynkowe. Po obejrzeniu tego co z nich zostało stwierdzam, że są stalowe. Może moim usprawiedliwieniem może być to, że znalezisko jest z przed kilku lat Nagabuję kumpla o obiecane fotki z miejsca znalezienia. Jutro je będę miał.
 6. Nie są to jednak zlutowane dwie miny, a wciśnięta od spodu górna część miny (pokrywa, a raczej to co z niej pozostało). Po wyjęciu z ziemi myślałem, że jest to ta podwójna p.panc..
 7. Zlutowane korpusy min ( połączone dnami ) znalazłem w tym miejscu, gdzie kumplowi wyszły całe miny. Tylko nie pamiętam czy je brałem - cienka blaszka cynkowa była bardzo zjedzona, a brakowało pokryw. Taki duecik to już nawet - jeżeli były załadowane do końca - 2,8 kg. Ciekawe na jaką wysokość mógł podskoczyć czołg po wjechaniu na taką niespodziankę. W tym samym miejscu znalazłem 2-3 rurki miedziane długości ok. 4 cm i średnicy 4-5 mm z jednej strony zamknięte. Czy były to zapalniki? W środku były raczej puste. Pozdrawiam
×
×
 • Create New...

Important Information