Skocz do zawartości

Stalingrad 1943 - 2007


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś wigilia kolejnej rocznicy kapitulacji 6 Armii feldmarszałka Friedrich Paulus.
Stalingrad był początkiem końca 1000 letniej III Rzeszy Niemieckiej.
W tej bitwie legła w całkowite gruzy legenda iepokananej wielkoniemicekiej armii", tej klęski nie mogło nawet przyćmić zwycięstwo w Charkowie oraz próba odzyskania inicjatywy przez bitę pancerną na Łuku Kurskim.
Pisząc krótko, po Stalingradzie Wehrmacht stracił inicjatywę operacyjna na froncie wschodnim (klapa na całego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak naprawdę to na Łuku Kurskim tej bitwy tak do końca nie przegrali, tylko przerwali ją [ponieśli spore straty to fakt] bo musieli przerzucić część sił pancernych na nowopowstały front włoski. Ale wcześniej Stalingrad był jednak taką maszynką do mięsa", która ich mocno osłabiła, nie tylko fizycznie.

balans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Kol. Rso" na jakie podstawie twierdzisz że Wehrmacht utracił inicjatywę na froncie wschodnim dopiero po bitwie pod Kurskiem?
Stalingrad jest określany prze 'zawodowców' na całym świecie za punkt zwrotny wojny na wschodzie.
Zalecam literaturę oprócz polskiej to niemiecką teraz też tłumaczą na język polski :0)
Skończyły się wielkie zwycięstwa na wschodzie a lokalne" dzałania były tylko próba odzyskania inicjatywy jaka była w roku 1941 i 1942 takie są fakty :0)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalingrad był punktem bardzo ważnym strategicznie - niezdobycie Stalingradu spowodowało klęskę
Te cieżkie boje toczyły sie nie dlatego że miasto nosilo imie Stalina (jak twierdzą niektórzy niedouczeni )ale dlatego że to miasto ryglowało cały front południowy który był głównym kierunkiem działan .
Klęska pod Stalingradem spowodowała zwinięcie sie tego frontu i koniecznośc wycofania wojsk z roponośnych terenów

utrata inicjatywy - na szczeblu operacyjnym nastąpiła niestety pod Kurskiem i kolega U311 tego nie zmieni -Wehrmacht zachował inicjatywę na szczeblu taktycznym ale ona juz nie mogła nic zmienic

inicjatywa - to zdolnośc manewrowa wojsk do działan ofensywnych ( tak chyba to brzmiało ale juz kupę czasu upłyneło kiedy się tego uczyłem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Kol.U311 na takiej pdstawie że Wehrmacht bardzo szybko pozbierał się po przegranej bitwie Stalingradzkej i zadał duże straty nie tylko pod Charkowem ale na pówyspie Krymskim i sprawnie wycofał swoje wojska z Kaukazu. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Krym od 1942 roku po sensacyjnym zdobyciu go przez żołnierzy von Manstaina był w rekach Niemców a może Kol. chodzi o przyczółek mostowy KUBAŃ" gdzie gen. Janicke, próbował powstrzymać chordy" bolszewickie resztkami sił jakie pozostały po 17 Armii i oddziałami rosyjskich ochotników w służbie Wehrmachtu.
Utratę przyczółka (taktyczny odwrót) na dogodniejsze pozycje obronne już na samym Krymie gen. Janicke przypłacił odwołaniem ze stanowiska a wojakom na otarcie łez rozporządzeniem Führera Adolfa Hitlera z dnia 20 września 1943r. wprowadzono kolejne odznaczenie bojowe KUBANSCHILD".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bitwa pod Moskwą? Luż byli tak blisko i zostali przepędzeni. To wg mnie zdecydowało, że wojna była już przegrana. Stalingrad chyba był ważny, bo Hitler chciał opanować Kaukaz.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalingrad był nieznanym mistem o zerowym znaczeniu strategicznym. Były tam fabryki T34 i paru innych rzeczy ale nie trzeba było tracic całej armii aby zrównać miasto z ziemia, do tego sa samoloty. Jak poogladacie sobie mapkę to na wschód od Stalingradu jest duzy kawał pustki, a w 40 latach pustka była jeszcze większa. Jakby sie szwaby nie rzuciły na Stalingrad to by zdobyli pola naftowe Baku a tak ani jedno ani drugie.

Po stalingradzie WH nie stracił inicjatywy, dowodem jest Kursk, jakby nie było to atak niemiecki. Inna sprawa ze przerwany w połowie i trochę jakby nie z zaskoczenia.

Tak jeszcze dodam że TO NIE GENIALNY Żukow dowodził załatwieniem szwabów w Stalingradzie tylko Rokosowski. Zukow miał wazniejsze zadanie, zlikwidować wogóle całą grpę armii południe ale jakby nie zaszedł daleko w tej swojej operacji. Polemizowałbym także z tym że wogóle Żukow miał jakis istotny udział w tej akcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad a.korbaczewski _cytwschód od Stalingradu jest duzy kawał pustki, a w 40 latach pustka była jeszcze większa"
- tak to prawda i własnie ta pustka mogła sie błyskawicznie wypełnic sprzetem,zapleczem i wojskami rosyjskimi gotującymi sie do przeprawy i ofenzywy -zdobycie Stalingradu przez niemców pozostawiłoby tą pustke w nienaruszonym stanie

nie Rokossowski a Czujkow z komisarzem Chruszczowem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PUSTKA" oznacza brak dróg, prądu, mostów, miejscowosci, domów, szpitali, jedzenia, warsztatów i wogóle nie było nic. W Stalingradzie nawet mostów nie było, bo niby po co.

Ja bym jednak zasługi przypisał naszemu tfu Marszałkowi. A Czujkow to był tam tylko gierojem co obronił Stalingrad. ale z tym Żukowem to tak na marginesie. A kto obmyslił cały plan zamknięcia szkopów w worku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parowozie - mógłbyś rozwinąć myśl o znaczeniu strategicznym Stalingradu?
Przyznaję się, że widzę go raczej w aspekcie symbolicznym.
Większe znaczenie przywiązywał bym do kierunku południowego (sławna ropa).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Co za pamięć do mojego zawodu Kol. Dunczyk" a co do wyrazu horda" tak masz rację pisze się przez samo H" z ort. za ten post nawet u mojego ministra Pana Romana G. 100% dzida - 1" :0)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad kopijnik 2 i a.korbaczewski- zamknięcie 6-tej armii w worku stalingradzkim potwierdza tą teorię-żeby zrobic włom w obronie poprzez dywizje rumunskie,wegierskie,bułgarskie zgromadzono niezłą siłę uderzeniową w miejscu gdzie :
cyt.rak dróg, prądu, mostów, miejscowosci, domów, szpitali, jedzenia, warsztatów i wogóle nie było nic. W Stalingradzie nawet mostów nie było, bo niby po co."
a jednak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odebrałem to tak: pustka" daje możliwości akceleracji sił przed operacją przełamania - tak?
I z tego powodu sama w sobie jest terenem atrakcyjnym operacyjnie.
I walka o tę pustkę, kosztem osłabienia haka" na południu (ropa, Iran, przecięcie transyberyjskiej trasy), było uzasadnione?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ode mnie masz amnestię, ale żeby mi to było ostatni raz. Recydywa jednak bedzie karana, pójdziesz do kąta i bedziesz klęczał na grochu (tu pewna dowolność mozna wybrać puree lub z kapustą). Pozdrowienia :) :) :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tylko sama pustka bez Stalingradu i rzeki Wołga byłaby pustką nie mającą znaczenia
i pod osłona tego haka" moglo wyjśc uderzenie odcinające front południowy -rozumieli to doskonale marszałkowie niemieccy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Stalingrad, Leningrad i Moskwę można porównać do średniowiecznych warowni, a te rzadko atakowano szturmem (no chyba ze się miało przewagę liczebną, jak Szwedzi). Zamiast bezpośredniego ataku na stalingrad można było go obtoczyć i wygłodzić na śmierć (jak robiono z Leningradem) - Smutne ale najbardziej mądre. Zamiast miasta trzeba się było skupić na zakładach i fabrykach zbrojeniowych i je zniszczyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
No ale to przecież miasto Stalina było - i Hitler i Stalin mieli na jego punkcie obsesję, tego nie da się ukryć - propaganda stanowiła potężną siłę obydwu systemów i od niej zależały losy tych dwóch tyranów.

w serii world at war" w odcinku o Stalingradzie pokazane są ciekawe rzeczy - Niemcy właściwie dotarli do Wołgi w samym mieście no ale... nigdy nie opanowali go do końca. Rumuńskie skrzydła pozwoliły/nie mogły zlikwidować? na takie dwa maciupeńkie przyczółeczki Rosjan, którzy uzbierawszy siły na tym wspomnianym pustkowiu przedarli się i wzięli w kleszczę Niemców - myśleli, że jest ich kilkanaście tysięcy, a jeńców wzięto kilkaset tysięcy (pomijając tych którzy zginęli w walce) i sprzęt, jak to oszacowano - który swobodnie mógłby wyposażyć conajmniej 1/5 reszty niemieckiej armii. Straty były więc ogromne - i raczej nie warto było się tak pakować w ślepy upór..
Ciekawostka - Rosjanie zamknęli kocioł tak szybko, że operatorzy radzieccy musieli prosić ich o powtórkę przed kamerami.

A teraz moje pytania - dlaczego tak coś nie ma nic w necie o von Mansteinie? Wikipedia en i pl coś tak słabo :/ ?
Jak daleko doszli Niemcy na Kaukazie? Wiem, że zdobyto Elbrus a dalej na południe?
i jak daleko doszli na Wschodzie? Założeniem była linia Astrachań-Archanielsk, której opanowanie podobno pozwoliłoby uderzyć w uralski przemysł Stalina (bombowce), a i dawno dawno temu słyszałem z ust pewnego pasjonata, że są zdjęcia dokumentujące dotarcie Niemców do Morza Kaspijskiego - chociaż do dzisiaj ich nie widziałem.. :D

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie