Jump to content

Tajemnica grobu Hubala???


XANTOS

Recommended Posts

Wielce podejrzane...
najpiękniejsze zdanie - Oczywiście potrzebne będą badania, aby zamknąć usta niedowiarkom." - zastrzeżenie, że nic z tego może nie wyjść, ale ci co tak myślą już na wstępie są oceniani...
->autorka monografii wsi Anna Kijak. - Przeprowadziłam własne śledztwo i wszystko zaczyna się układać w logiczną całość - opowiada. - Uważam za wysoce prawdopodobne, że w naszej wsi rzeczywiście pochowany został major Hubal."
całość sugeruje potrzebę zdobycia" czegoś szczególnego...
ciekawe jaki jest ten ciąg logiczny...
major -> wiosna 1940 -> pochówek = pochówek Hubala (?)

ciekawe jaki cel mieli Niemcy, albo co spowodowało, wybór miejsca pochówku w tej lokalizacji?
Link to comment
Share on other sites

Do tej pory myślałem że najbliższa prawdy jest hipoteza że Hubala gdzieś spalono. Ale ten ślad - czemu nie ? W sumie zamiast palić, maskować grób i to w okolicy gdzie wszyscy będą szukać, a na pewno skojarzą o pochówek jakiego oficera chodzi; prościej wywieźć daleko. Tam gdzie dla miejscowych będzie to jakiś wrześniowy oficer".
Link to comment
Share on other sites

Witam
Zgadzam się z Tomko. Dlaczego nie ? Wbrew pozorom pod Częstochowę od miejsca śmierci wcale nie jest tak daleko. W tym wszystkim może istnieć ziarnko prawdy. Kwestia znalezienia grobu na cmentarzu i ekshumacja, ewentualnie pobranie próbki DNA. Nie wiem, czy żyją jeszcze krewni Hubala, ale przecież na pewno są gdzieś pochowani. Można było znaleźć Kopernika, można i Hubala. Trzeba tylko na to pieniędzy, czasu i fanatyzmu prowadzącego.
Pozdrowienia
Badylarz
Link to comment
Share on other sites

pewne
major zginął
wiosną
były działania zacierające miejsce pochówku

na podst. pow. można domniemywać motywację Niemców, cel ich działania
jeżeli określimy cel ich działania to czy pochówek w w/w lokalizacji pasuje do tego celu?
czy były prostsze rozwiązania?

jeżeli były prostsze rozwiązania (a były), to czym uzasadnić wybór lokalizacji tej, a nie innej ?

podajcie ilość kilometrów przewozu...


Niemcy działali planowo, koncepcyjnie...
Link to comment
Share on other sites

wg Autorów odpowiedź na pytanie - D L A C Z E G O T A M?
...Dlaczego Niemcy mieliby wywozić zwłoki Hubala kilkadziesiąt kilometrów od miejsca, w którym go zabili? Zarówno Stefan Szaflik, jak i mieszkańcy Wąsosza mają podobne uzasadnienie. Dotyczy ono księdza Spirra.

- Podobno zdecydował się podpisać volkslistę - opowiada Stefan Szaflik.

- Ksiądz nie podpisywał żadnej listy - mówi ksiądz Pilarczyk, który broni proboszcza Spirra. - On pochodził ze Śląska Opolskiego. Niemcy przypisali mu narodowość niemiecką i nie miał nic do powiedzenia.

Fakt ten jednak świadczy, że Niemcy mogli mieć zaufanie do księdza Spirra. Istotne było też to, jak uważa Anna Kijak, że Wąsosz w 1940 roku znalazł się w granicach III Rzeszy. Do tego plebania, w której ogrodzie pochowano tajemniczego oficera znajdowała się blisko posterunku żandarmerii. - Trudno było znaleźć bezpieczniejsze miejsce - dodaje nauczycielka..."


czy ogródek u księdza z przymusową volkslistą w pobliżu posterunku żandarmerii zadecydował o długim transportowaniu zwłok?


czy zapotrzebowanie lokalne nie jest głównym czynnikiem zamieszania"?

...- Bardzo bym chciał, aby jedna z największych zagadek historycznych XX wieku znalazła wreszcie swoje rozwiązanie, i to właśnie tutaj - mówi wójt Popowa Bolesław Świtała..."
Link to comment
Share on other sites

Dobrze byłoby znaleźć miejsce pochówku majora. Ale w tą wersję nie chce mi się wierzyć. Niemcy z poległymi partyzantami się nie patyczkowali. Znane są przypadki, że zwłoki poległego partyzanta pochowali na jakimś polu i zrównali ziemię.Żołnierze niemieccy robili sobie zdjęcia przy zwłokach majora. Bano się, aby jego przykład nie został podchwycony przez innych, aby nie czczono miejsca jego pochówku. Dlatego też uważam, że miejsce spoczynku majora bardzo starannie ukryto.
Link to comment
Share on other sites

Krzyz Virtuti Millitari - słynna scena zerwania się w filmie - Hubala oddał Teresce, która miała go naprawic w Warszawie. Hubal zginął, a będąca w Wa-wie Tereska krzyż dała Cezarii Iljin - Kai, która przchowała go przez cała okupację, powstanie warszawskie, sowiecki obóz. Traktowała go jak amulet. Dopiero 50 lat po wojnie przekazała go do Izby Pamięci w Tomaszowie Maz. Kaja była żoną Marka Szymańskiego - słynnego hubalczyka...
Ostatnio wyszła świetna książka opisująca historię Kai.
Aleksandra Ziółkowska-Boehm (asystentka Wańkowicza) - Kaja od Radosława, czyli historia hubalowego krzyża".
Historia z pochówkiem Hubala opisana przez Dziennik Zachodni" brzmi w paru miejscach mocno podejrzanie.
Pozdr.
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli nawet na plebani był krzyż-Virtuti Militari-to myśle że nie po Hubalu nie wierze żeby Niemcy zostawili majorowi jakiekolwiek odznaczenia-jeżeli miał takie przy sobie- na pewno zabrali by jako trofeum -myśle ze mundur majora przewertowali najpierw na miejscu a później jeszcze w Tomaszowie mieli dużo czasu-tym bardziej że Hubal za życia już był legendą -pozdro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Bardzo ciekawa sprawa?
Po updaku PRL-u w 1990r, aż do chwili obecnej cisza!?
Przecież w czasach PRL była to postać i jest nadal sztandarowa. Określany jako ostatni żołnierz września 1939 i pierwszy partyzant.
To co skłoniło tą osobe do ujawnienia domniemanego miejsca spoczynku mjr Dobrzańskiego dopiero teraz?
By upewnić się na 100% Pion Śledczy IPN powinien zrobić ekshumację szczątek i przeprawadzić w ZMS w Krakowie,Wrocławiu czy w innym mieście badania DNA.
Zapewne żyją jeszcze krewni Pana majora, wtedy sprawa wyjaśni się czy szczątki należały do Henryka Dobrzańskiego czy innego oficera WP (NN) z okresu II RP poległego w czasie wojny.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Dzis rozpoczeto rozkopywanie miejsca, w którym moze być pochowany Hubal. Sprawdzono teren georadarem i przystapiono do pracy.
Było ekscytująco bo jakis metr pod ziemia natrafiono na murowany grobowiec, jednak okazało sie że kryje kości dziecka. W innym miejscu znaleziono kości starszej kobiety.
Ciąg dalszy jutro.
Nad przebiegiem prac czuwają fachowcy: dr Maciej Korkuć z IPN Kraków i dr Krzysztof Szwagrzyk z IPN Wrocław.
Link to comment
Share on other sites

Kiedy nie ma faktów, można napisać tylko hipotezę lub swoje odczucia. Obawiam się że grobu nie znajdą z prostej przyczyny- ani dla Niemców, ani dla Sowietów major był niewygodny. Wsiąkł, przepadł, kamfora...tak jak Sikorski, Bursztynowa Komnata itp. o których krążą tylko legendy, a prawda jest częstokroć znacznie prostsza jak ją piszą. Jeśli byłoby inaczej i znalezionoby jednak doczesne szczątki majora Hubala, byłbym nie tylko mocno zdziwiony, ale i byłaby to nie lada sensacja. Mam nadzieję, że ciąg dalszy nastąpi, bo jak nie teraz to kiedy? Chyba już nigdy.
Pewne siły podrzucają jeszcze fałszywe tropy i nie zdziwiłbym się, gdyby za jakieś 20 lat nie znalazł się ktoś z członków ekshumacji z okresu PRL i stwierdził, że majora już dawno wtedy znaleźli, tylko Sowieci zabrali go do Moskwy, a mówić im nie było o tym wolno. Obym się mylił, ale tak to już niestety jest. A majorów o dobrym nazwisku" też było wielu. Może nie doczytałem, ale czy ówczesny Proboszcz znał Hubala? A jak znał to znał też jego prawidłowe nazwisko Dobrzański? On sam chyba się z tym nie obnosił, chociażby po to, aby jego rodzina unikła represji, aby nie byc zdemaskowanym (w końcu po to jest pseudo), a i Niemcom chyba nie zależało na rozgłosie, więc napewno Proboszcza nie informowali...przywieźliśmy Dobrzańskiego do pochowania"...No nie wiem. Jakieś to pokręcone wszystko. Zobaczymy co z tego wyniknie. Bardzo interesujące :-)
Link to comment
Share on other sites

tak, tak kolego pokemon - oni tam pochowali powstańca listopadowego, bo jeszcze szalał po tamtejszych lasach....
Przecież to była wiosna 1940, dawno po kocku, zwz jeszcze raczkowała - taki ni w ciupe czas spokoju", więc kogo mogli tam wtedy pochować jak nie szalonego majora" na przykład? Albo to się Rydz-Śmigły wrócił do Ojczyzny i go tam pojmali.. :>
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information