Skocz do zawartości

14 Pułk Ułanów Jazłowieckich


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie Bardzo ciekawy post .Zaciekawił mnie szczególnie z jednego powodu .Miezkam w okolicy Nekli -miejscowość gdzie rozładowywano pułk po mobilizacji z transportów kolejowych (właśnie przeczytałem wyżej) Kilka lat temu znalazłem w jednym z domów maske przeciwgazowa typu RSC używana przez Polskich ułanów w 1939 roku Pozdrawiam Dre
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
witam ponownie Z informacji jakie posiadam jedynie mozliwosc stacjonowania tej formacji wojsk wchodzi w rachube a jak powszechnie wiadomo w kawaleri własnie w 1939 uchowały sie maski RSC Odpowiedz jest jak dla mnie jednoznaczna -Polska kawaleria .Widocznie nie wszyscy zołnierze posiadali nowe maski Dziekuje Pozdrawiam
Dre
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że odpowiedź nie jest taka jednoznaczna, o ile brygada wielkopolska używała masek rsc, to w podolskiej na pewno wydano maski nowego wzoru. Po wtóre dlaczego zaraz w miejscu wyładunku (jeszcze w okresie mobilizacji) mianoby porzucać ekwipunek? Po trzecie zaś maska rsc była tak popularna i wyprodukowana w takich ilościach przed wojną oraz nasyconą nią szereg instytucji paramilitarnych LOPP, OPL, że jest znalezienie w granicach II RP nie jest dowodem pozostawienia ich przez konkretną jednostkę liniową.
pozdr.
J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kilka sprostowań co do moich wczesniejszych wypowiedzi.Tak zgadzam sie ,że typu RSC było duzo po czesci dlatego że własnie armia zaczeła wycofywac ten model maski . Zgodze się tez ,ze żołnierz nie moze zostawiac ekwipunku osobistego w jakimkolwiek miejscu.
14Pułk Ułanów Jazłowieckich wyładował swoje tabory ekwipunek na stacji Nekla-fakt.Rozproszono zołnierzy na czas postoju a najlepiej nadawały się w tym celu duże gospodarstwa.Własnie w jednym z nich znalazłem maske RSC Budynek i reszta zabudowań to typowe gospodarstwo nie miesciła się w nim żadna instytucja czy inne przedstawicelstwo państowe. Gospodarz napewno tez nie kupił czy nie starał sie o maske -bo po co i nawet jesli to raczej kupiłby kilka sztuk dla rodziny. Wiem ze przebywali w gospodarstwie żołnierze Polscy tzn. kawalerzysci.Pamietajmy kazdy jest inny jeden trzyma się regulaminu inny pomysli po licho mi teraz na wojnie maska wiec mogł poprostu zostawic lub zwyczajnie zapomniec. A tego czy wydano wszystkim nowe maski nie można byc pewnym nigdy w 100%. Fakt faktem ,że stacjonowali zołnierze kawaleri Polskiej którzy przybyli transportem kolejowym. Dziekuje Pozdrawiam ps.relacja co do stacjonowania żołnierzy w tym gospodarstwie pochodzi od jednego z tamtejszych mieszkańców(niestety juz nie żyje)
Dre
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Zdjecie z koszarow lyczakowskich - Lwow 1 czerwca 1923. Trzymajacy tablice z prawej moj dziadek - kapral Leon Pasieka. Tablica: Szkola podoficerska 14 Pulku Ulanow Jaslowieckich"

Dziadka niw znalazlam w spisie podanym przez Jazlowiaka. Prosze o wszelkie informacje na temat szkoly, zdjecia, etc.

mw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
  • 1 month later...
  • 7 months later...
  • 3 months later...
  • 8 months later...
  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie