Jump to content

boleo54

Forum members
 • Content Count

  112
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Szanowni Państwo, jest do wypełnienia Ankieta Ułana Jazłowieckiego. Celem jest wpisanie uł. Fr. Błażewicza do Wykazu Ułanów Jazłowieckich. Obecnie nie figuruje w takim spisie. Syn ułana, Pan mjr. Bogusław Błażewicz scedował to na mnie, jednocześnie upoważnił do wypełnienia tej Ankiety w jego imieniu. Materiały jakimi dysponuję to te przedstawione powyżej. Pamięciowy opis zdarzeń, spisany przez mjr. B. Błażewicza. Wiem, że jest wiele niespójności, ale może dzięki Państwa pomocy uda się je poprostować. Proszę o włączenie się do dyskusji !!! Poniżej zdjęcie uł. Fr. Błażewicza z 1919r,
 2. Po przejściu do rezerwy zamieszkał w Nowym Mieście n/Pilicą i rozpoczął pracę w majątku Prezydenta Mościckiego w Spale. Dalej, życie prywatne. Zmarł 21. 01. 1974r. Pochowany na cmentarzu w Słupsku. Materiał przedstawiony wyrywkowo. Losy jeszcze jednego ułana. Mogą kogoś zainteresować.?
 3. Kilka zdarzeń z historii służby uł. Fr. Błażewicza, spisanych przez syna mjr, w st. spoczynku Bogusława Błażewicza.
 4. Ważniejsze daty: - zarejestrowany 15/VI.19. do 14 p. ułanów - 19/VI.19r. wstąpił do Kadry 14 p. uł. - 3/8/VIII.19r. przydzielony do Szw. K. M. - 18/VII.1921r. Bezterminowy urlop. Z informacji od rodziny: prawdopodobna przyczyna, to stan zdrowia po walkach frontowych. - 1. VIII. 1922r. Przeniesiony do rezerwy w stopniu ułana. Można przypuszczać, że mógł brać udział w walkach o Jazłowiec. W dn. 20 III 1921r. pod Tomaszowem Lubelskim, brał udział w uroczystości dekoracji Sztandaru 14 PUJ Krzyżem Virtuti Militari. Sam został odznaczony Krzyżem Walecznych.
 5. Franciszek Błażewicz syn Józefa Błażewicza i Marii z domu Walazko, ur. 14. 06.1902r. w Bałgrad pow. Izmaulski obwód Odessa. W dokumentach 14 P. ułanów widnieje rok urodzenia 1901, a to za sprawą, że wstępując do pułku miał 17 lat., dołożył sobie 1 rok. Książeczka Wojskowa jaka jest tu pokazana powstała w PKU Grodzisk Maz. i została przepisana ze starego dokumentu.
 6. W Szwadronie CKM, po prawej u góry z rękoma podłożonymi pod głowę
 7. Trzech ułanów, uł. Fr. Błażewicz pierwszy z lewej
 8. Szanowni Państwo, przedstawiam ,,Historię Służby Ułana Franciszka Błażewicza w 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich 1919 - 1922r." Historia spisana przez syna ułana, mjr. w st. spoczynku Bogusława Błażewicza. Pragnę dodać, że otrzymałem pisemną zgodę od Pana mjr. Bogusława Błażewicza na wykorzystanie tych materiałów do dalszej publikacji. Dołączone kopie pawiątek, w oryginale pozostają w rodzinie uł. Fr. Błażewicza. Co ciekawe? Ułana Franciszka Błażewicza nie znalazłem w żadnej dostępnej mnie publikacji, liście żołnierzy 14 p. ułanów. Sądzę, że będzie można uzupełnić listę znajdującą się na s
 9. Z Wikipedi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karabin_maszynowy_Vickers
 10. Vickers na stanowisku bojowym w bitwie nad Sommą, lipiec 1916. Chyba to Jednak Vikers?
×
×
 • Create New...

Important Information