Skocz do zawartości

Ogniomistrz Kaleń


acer

Rekomendowane odpowiedzi

Tytuł: Ogniomistrz Kaleń
Reżyser: Ewa i Czesław Petelscy
Scenariusz: Ewa i Czesław Petelscy
Muzyka: Tadeusz Baird
Obsada: Wiesław Gołas, Zofia Słaboszowska, Józef Kostecki, Leon Niemczyk
Gatunek: dramat wojenny
Rok: 1961
Czas trwania: 103 min.
Producent: STUDIO ZF

Bieszczady, rok 1946. Trwają zacięte walki z ukraińskimi nacjonalistami oraz z polskim podziemiem. Oddział kapitana Wierzbickiego zostaje rozbity przez Ukraińców, jego podkomendnych czeka śmierć. Wzięty do niewoli ogniomistrz Kaleń dla ratowania życia udaje dezertera i zdrajcę.

W programie: 20:15 czwartek, 14.09.2006,
09:41 piątek, 15.09.2006,
14:40 piątek, 22.09.2006,
04:38 piątek, 22.09.2006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

czy ktoś z forumowiczów wie może co to za hybrydu su-76 jeździły w czołówce i jednej z końcowych scen??? o ile dobrze widziałem miały zdemontowane działo , otwór zaślepiony blachą i u góry zamontowany ckm, najprawdopodobniej Goriunowa, wygladały jak miniaturowe amunicyjne Hummel ;-). sturmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pewnie nigdy go nie wyświetlą. Prędzej Człowieka z żelaza" bo zgodne z obowiązująca wykładnią polityczną.

Kino Polska tp ostatnia narazie nadzieja. Z poprawkami na komentarze prof. Wieczorkiewicza [Judasz był agentem NKWD]
i prof. Eislera [Volkslisty akceptował gen. Sikorski]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczorkiewicza można sobie po nagraniu przewinąć.Zresztą facet mnie zastanawia. Raz mówi zupełnie rozsądnie, a drugi raz jakby sie porządnie opił.
Ważne, ze na KP można sobie pooglądać np. Wolne Miasto" czy Westerplatte". Bo w TVP nie ma nic choć pałą wywijaj" (owszem Lotna" i Polskie drogi" ale to chyba z obowiązku).
Pewnie stare polskie kino to prohibita.
M jak mydło" i Plebania" rządzą.

Ale to tylko moje prywatne zdanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje też Yorik, moje też.

Seriali nie znoszę - klanów, plebani, m-miłości bo to pranie mózgu.

Natomiast Polskie Drogi" to chyba jeden z najładniejszych obrazów serialowych. Z pięknym końcem - los zetknął początek znajomości Niwińskiego z Heimannem, los sprawił że obaj razem skończyli.
I ostatnia scena - polska droga....typowa Polska, i jej losy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
Witam
Wczoraj znowu leciał na TV Puls. Obejrzałem fragmenty, jak zawsze fascynujące - gra aktorów i odzwierciedlenie epoki. Porucznik Matula szukający we własnych szeregach szpiegach - chyba zakonspirowany pracownik Informacji Wojskowej. Zadziwiające, że w filmach PRL-u można odnaleźć tak wiele przesłanek demaskujących prawdziwe oblicze komunizmu i totalitaryzmu ówczesnych lat.
Na forum trafiły się aż trzy wątki Ogniomistrza Kalenia - oto linki do pozostałych jakby ktoś chciał poczytać
http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=234600#234600
http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=417495#417495
Wiesław Gołas miał podobno doświadczenie z konspiracji, ale jak policzyłem w latach IIWŚ miał od 9 do 15 lat - czy mógł coś zdziałać ?

Pierwzowzorem miały być Łuny w Bieszczadach" Gerharda, ale czy istniał pierwowzór postaci Kalenia ? Wydaje mi się, że kiedyś czytałem o żołnierzu, który powrócił z niewoli UPA i był cały siwy.

Leon Niemczyk odgrywa rolę Kurinnego, jak zwykle rewelacyjnie, on zdaje się też walczył ?

Pozdrowienia
Badylarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest to jeden z najlepszych , jeśli nie najlepszy polski film wojenny .
Jednocześnie muszę nadmienić , że okres Wojska - Polski Ludowej nie leży w kręgu moich zainteresowań (Taki światopogląd ).
Dla tych którzy przegapili powtórka dziś ,a właściwie jutro bo o 1.35 w TV Puls .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poznałem w zeszłym roku pewnego pana, który w 1960 odbywał służbę w WOP na południu. Tak się złożyło, że jego jednostkę wyznaczyli do pomocy przy kręceniu Ogniomistrza. On osobiście robił kołem ślady na śniegu ( w filmie te jego ślady są jak bandyci ciągną zdobyte działo ). Opowiadał też ile było technicznych problemów przy kręceniu sceny z początku, jak nuda w kantynie panuje i oficer jakiś szklankę na ochotnika zjada - w scenie tej gra" szklanka z cukru, skombinowana bodajże z huty szkła w Krośnie. Gawędził też o tym, że było odzielne miejsce na planie, wzgórze jakieś, gdzie wojsko strzelało w zbocze, a huk wystrzałow nagrywano. Dowiedziałem się też od niego jak np. powstawały technicznie sceny tj. ta w której pada przy drzwiach nasz bohater. Otóż ( ja o takim sposobie nie wiedziałem ), - wiercone są otwory w drzwiach, wtyka się spłonki, łączy drutem i maskuje. ( to były czasy ). Szkoda, że nie spytałem go jak powstawały sceny typu jak pan Kowalski, ostrzeliwuje się w komisariacie z tym szlachcicem przed bandą Żubryda (pan Kłosiński - mistrz ! ), konkretnie jak szyba robi się dziurawa od kul - może ktoś z Was wie ? Świetny film, książka też. Pozdrowienia
P. S. Pan Niemczyk był zdaje się w AK, a potem w 8ej armii U.S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kol. Parowóz
Zdania w języku polskim rozpoczynamy wielką literą.
Czy wrócił znów może jedyny obowiązujący , czy można mieć swój ( światopogląd oczywiście ) ?
Może tęsknisz za starym porządkiem ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie