Skocz do zawartości

Wyrok na F. Kłosa - dziś w TV


Seb Blatter

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj o 23:40 TVP3 ma pokazać film pt. Wyrok na Franciszka Kłosa" Andrzeja Wajdy.

Link o filmie:
http://www.filmweb.pl/Film?id=11819

Niestety nie miałem okazji go zobaczyć. Niewiem może kogoś zainteresuje to sobie oglądnie :)

Jak chcecie, wpisujcie opinie na jego temat.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za chwilę Franciszek Kłos wraz z funkcjonariuszami Ordnungspolizei zastrzeli stojących nad dołem Żydów i ukrywających ich Polaków... Opowieść o Judaszu.

Polecam dziennik okupacyjny Rembeka. W roku 1943 Rembek zanotował: Przycichł nieco terror tajnych organizacji, za to wzmógł się niemiecki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli komuś w takim filmie brakuje ekspresyjnych scen batalistycznych, to nie dla niego był ten film. Gestapowców znamy tylko z filmów i na pewno każdy ma swoje wyobrażenie na temat sztuczności lub naturalności w kreowaniu ich postaci. Przyjmijmy, że wiarygodnie zagrał gestapowca, skądinąd komediowy aktor jakim był Dudek Dziewoński w akazanych piosenkach" z 1947 r.

Kłos jest postacią jak najbardziej autentyczną. Rembek zapisał rzeczywistość okupacyjną w małym miasteczku, w Grodzisku Mazowieckim.

W dzienniku okupacyjnym Rembek 5 stycznia 1942 zanotował:  trudnością kupiłem pół kilo słoniny, gdyż Kłos z Walchą rozganiał sprzedających. Nazywają to oni 'nalotami'". A więc i Walcha jest autentyczny: Walcha, tłumacz policji w Grodzisku, który chwali się, że własnoręcznie zastrzelił już 48 osób, a jeszcze dwie ma jutro zastrzelić w Jaktorowie, ma nieprzyjemności z powodu zabicia Brylówny i jej lokatorów w Milanówku. Podobno jakaś komisja stwierdziła, że nie byli to Żydzi. Wydaje mi się to bajką" (6 czerwca 1943).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
Dzięki bjar za mała lekcję.
Nigdy nie pomyślałbym,że 70 lat temu preferowano orange"
Jako mundurowy dodatek?
Rozumiem,że z daleka krzyczy-Uważaj,jestem kimś ważnym"(zaczerpnięte z przyrody)
Ale z drugiej strony- to idealny cel przy blasku księżyca.
pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie