Skocz do zawartości

Zdjęcia TKS - cz.II


JoncaA

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 420
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Zdjęcie rzeczywiście zagadkowe. Widział ktoś iemiecką" tankietkę z Hotchkissem? Hełmy (na powiększeniu z aukcji) prawie na pewno nie są niemieckie. Koncepcja sojusznicza (Bałkany?) też raczej odpada ze względu na rodzaj budownictwa i (chyba?) polskie godło państwowe na wysokim budynku w tle. Czy Blitz i motocykl inny od Sokoła były aż takim ewenementem w polskiej armii przed '39?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemieckie tankietki z Hotchkissami sa na szeroko znanym zdjęciu trzech TKSów w kamuflażu z ostrym podziałem kolorów. A czy znasz jakiekolwiek przypadki wykorzystania Blitzów i motocykli z wózkiem po prawej innych niż CWS w polskiej armii?.. Ta druga cieżarówka, o ile nie mogę jej zidentyfikować (chociaz znalazłem zdjęcie trochę podobnej w niemieckiej słuzbie), tym bardziej nie była z kręgu używanego w WP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skłonny jestem uznać wyjaśnienie z Chorwacją jako najbardziej prawdopodobne. Właściwe jedyne co mi nie pasuje, to domniemane godło na budynku. Na 100% nie jestem w stanie go zidentyfikować, ale zgadza się kształt i ogólny zarys białego orła. Chyba, że tutaj zachodzi też jakaś zbieżność z innym symbolem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie to ukazało się istotnie w jakiejś polskiej broszurce o broni pancernej Chorwacji i Finlandii jako chorwackie tankietki... ALE Regenberg w Captured tanks in German service", a co istotniejsze, Spielberger w Beute Kraftfahrzeuge und Panzer der Deutschen Wehrmacht" przedstawili je jako TKSy podczas kręcenia filmu propagandowego (Widd39: brawo!)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę u Spielbergera, jakoś nie przypominam sobie, żeby coś tam było na temat jakiegoś filmu ;) Poza tym nie przypominam sobie też, żebym widział gdzieś niemieckich żołnierzy (czołgistów?) w takich charakterystycznych furażerkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię, czy to Niemcy, czy Chorwaci; mówię, że dwóch niemieckich autorów zaliczyło to zdjęcie do eute Fahrzeuge" :-) A dokładniej u Spielbergera stoi: Kleinpanzer TKS waehrend der Dreharbeiten fuer einen Propagandafilm (BA)". Nie znam co prawda niemieckiego, ale...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram koncepcje. Nie może być mowy o innym malowaniu, czy ubiorze załogi. Przecież dla filmu nie przemalowywaliby tankietek w służbie (widz się nie znał i nie mógł się znać). Załoga ma inne mundury, a wystarczy, aby w kabinie siedziała i ich nie widać. Motocykle BMW? TO co powyżej. Widz się nie znał. Ile to bzdur nakręcili w swoich filmach. Z tego co pamietam w jednym pokazywali szarżę na lance na czołg w pełnej gali mundurowej :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie