Skocz do zawartości

KOCK -SEROKOMLA 2006 1PAZDZIERNIKA


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, gratuluje imprezy - po zdjeciach wygląda bardzo fajnie. Niemniej jednak jako WP-pedant się przyczepie ... ino darujcie, że nie czepiałem się Bzury - ale tam bym się pół roku czepiał. Zaciekawiło mnie to zdjęcie, podpisane przez kogoś:

https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum17/tak_to_ma_wyglda.jpg
To wszystko chyba tak właśnie powinno wyglądać.."

I coż to jest ? Dumałem nad tym długo i nic mi nie pasuje. Podjerzewam że ten kapral miałbyć wydaniem garnizonowym podoficera piechoty. Wszystko fajnie tylko mam takie zastrzeżenia, bo parę kwestii się pomieszało - mam nadzieję że szanowny podoficer nie obrazi się za próbę krytyki:

-> jeżeli miał to byc mundur służbowy to nie bardzo mi tu pasują wypuszczone spodnie - powinny być owijacze/owijki. Hełm też raczej nie. Hełmy noszono w wypadku w sumie jedynie wielkich uroczytsości i defilad. Maska czy chlebak też nie pasują.Brakuje bagnetu. Reszta pasuje.

-> jeżeli miał być to mundur pozasłużbowy to nakrycie głowy jest nieodpowiednie. Powinna być rogatywka garnizonowa. Kto szedł do swej panny czy rodziców w hełmie bojowym ? I po co mu maska pgaz wtedy ? I po co pistolet ? Brakuje bagnetu.

-> zgrzyta mi też ten pas główny - widać od razu że to powojenne LWP to raz, a po drugie gość w stopniu karapala mógł go nosić tylko w wypadku gdy był podoficerem zawodowym i tylko do stroju pozasłuzbowego - wiec bez pistoletu, a z bagnetem. Wtedy tez hełm i maska niepotrzebne.

Więcej uwag nie mam - pochwalę nawet patki, które z tej odległości wyglądają nieźle. Szczególnie kołnierz.Tyle moim zdaniem ... czepiać się dalej ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 365
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Sallah_al_din -> szacunek dla Twojej wiedzy.

Emmm... to ja to zdjęcie wstawiłem i tak podpisałem, tyle że może powinienem inaczej skadrować do tego opisu.
Bo chodziło mi o polsko-niemiecki" uścisk dłoni -a nie o detale mundurowe, (o których w żadnym razie nie będę dyskutował - bo nic na ten temat nie wiem).

pozdrawiam serdecznie

Kuba Myśluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sallah_al_din TO jest mój mundur Wyjsciowy a ten pan jako lektotr musiał byś ubrany jakos żeby nie wyrózniać sie w sród żolnierzy ,jest to mój dobry przyjaciel i siostrzeniec pana co brał udział w tej bitwie w stopniu kaprala .Do twojej wiadomości to dzień wcześniej był w moim mundurze polowym na apelu poległych a w tym w kościele byłem ja .Co do hełmu to jest taka sytuacja że mój rozmiar czapki jest troszke za mały na tego pana i dlatego dostał hełm .Wi dze że szukasz na siłe ale jak powiedział kolega ten pan nie brał udzialu w bitwie a był nerratorem ,zapewniam cie że znając do to może mieć taki mundurek i wyposarzenie o którym tobie i mi sie nawet nie sniło i napewno zadbał by o detale a teraz zakończmy dyskusje na temat pana kaprala bo zrobił wiele żeby ta reko sie odbyla i jestem mu wdzięczny za to .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i patki patki są jak powinny być są to patki piechoty z żółtym obszyciem robone na zamowienie a do tego możesz czepić sie koloru ale taki mieli jak mi go szyli i jeszcze te spodnie no nie dam swoich owijek bo niestety nie miałbym w czym wystapic na inscenizacji a wtedy było by żołnierz na froncie bez owijek . ale to inna historia oki jesli już wiesz wszystko to pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie, że i Pan i Ty jesteście zadowoleni z przebiegu imprezy, cieszą mnie także inne aspekty związane z tym zdjęciem, o których piszesz powyżej.

Kamilu widzę, że to mundur wyjściowy - to chyba widzi każdy. Niepoprawna jest jednak konfiguracja innych rzeczy jaka ten mundur dopełnia. Nie czepiam się, wskazuje Wam jedynie niedociąnięcia, które rażą po oczach mnie - kolekcjonera i pasjonatę Września 1939. Pas, może spudłowałem fakt - niemniej jednak od razu wygląda na niewrześniowy i to chodziło, a czy jest rosyjski czy huculuski czy może indyjski nie ma wielkiego znaczenia ;)

Także meritum sprawy: wedle mojej wypowiedzi wcześniejszej - nieco za dużo klamotów - wystarczyło Pana ustawić w samym mundurze, z pasem szeregowego i bagnetem, na nozki jakies owijacze i było by cudnie :) Tu jak pisałem wcześniej - nie chodzi o braki a raczej za dużo ... :)

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad Sallah... Myślę, że w tym pzypadku szczegóły mundurowe są kwestią drugorzędną. Każdy, kto na miejscu miał styczność z tym człowiekiem - doceni jego zaangażowanie i poświęcenie.
Z drugiej strony nie od razu Kraków zbudowano, a wszelkie uwagi są cenne - wżne by przy tym wzystkim pięknie się różnić" bez zacietrzewienia.

A tak prywatnie dodam trzy grosze od siebie w kwestiach mundurowych i wyglądu żołnierzy we wrześniu 1939 r. Primo w większości przypadków opieramy się na wytycznych regulaminowych, które jesli miały zastosowanie to najwyżej w oddziałach mobilizowanych w pierwszym rzucie. Od paru ładnych lat zbieram materiały odnośnie 9 psk, w związku z czym odbyłem sporo rozmów z autentycznymi żołnierzami września 1939 roku i nie wszystko wyglądało tak pięknie, jak opisano w regulaminach. Po miesiącu walk i ciągłym marszu zdarzali się również żołnierze nie ogoleni, z pourywanymi guzikami, w przypadku kawalerii często bez hełmów (o ile Adriana" można nazwać hełmem przydatnym na polu walki) lub w hełmach piechoty (vide oddział kombinowany mjr Strabla ze spieszonych kawalerzystów i niedobitków 18 DP). I o to chodzi, aczkolwiek dążenie do ideału jest zawsze wskazane.

Tak na marginesie to podobnie było w II RP, śmieszy mnie, jak ktoś pisze tak, a taki pułk był uzbrojony w szable takiego, a takiego typu - wystarczy poczytać rozkazy dzienne - w przypadku 9 psk chłopaki mieli wszystko od A do Z (no w miarę jednolicie w pododdziałach)...

Pozdro dla wszystkich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie sobie dłonie jak , gratulacje - zwycięstwo !
Do walki,do boju,w obronie.
Żołnierze ! niech Was ostrzega dniejąca godzina,
Że czas złączyć się węzłem,niech was napomina,
Byście wierni polsce byli w boju i zgonie !
Za wami w ciemnościach nocy
Leży hańba,zdrada wschodu,
Rozuzdane sługi przemocy,
Z której wypadł na Polske grom.
Przez nich kraj skażony,
Narodowość leży w toni,honor znieważony,
Wołam ! żołnierze was do broni.

Tą poezją liryczną chcę zakończyć swój post i namawiam do zgody i poszanowania wzajemnego.
czyba o to chodzi koledze to jest ta kosc ZGODY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Cała impreza od samego początku do końca była super.Zakwaterowanie, wyżywienie, wszystko ok.Pomimo tego że widzieliśmy się z niektórymi osobami po raz pierwszy, atmosfera od razu była swojska".Przyjechaliśmy do Serokomli w sobotę, tam o 18.00 udaliśmy się na mszę świętą do koscioła, a potem na apel poległych na cmentarzu. Naprawdę - warte przeżycia.
Dzień drugi - inscenizacja, wszystko fajnie.Trochę oczekiwania, mała próba i wreszcie - sama bitwa - warta uczestnictwa.Potem powrót - dwójkami z karabinem a ramię" i ze śpiewem na ustach.I ten tłum ludzi rozstępujący się na widok maszerującego, niewielkiego, ale głośnego oddziału piechoty polskiej,oddającego honory na widok kombatantów - uczestników tych walk, naprawdę wrażenie niezapomniane.
Potem obiad, pożegnania, ostatnie fotografie i nadzieja,że spotkamy sie za rok.
Podziękowania z mojej strony dla kamilo i całej ekipy organizatorów,kucharek, uczestników no i widzów za Serokomlę 2006.
Myślę,że spotkamy się za rok.
Pozdrawiam
st.strzelec Stepnowski Jacek GRH 33pp z SGO NAREW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze o przesyłanie zdjeć na zdres domowy podam go na meila ,okaul - już wysłalem
chcę zrobić taki przeglad zdjec z podkładem muzycznym z opisem i z filmami jakie dostane na płytkach a potem zgram to na plytki i roześle do poszczegółnych grup do skopiowania
prosze o przesyłanie sdjec na adres domowy

ps szykuje sie inscenizacja zimowa w Parczewie AK-Wermacht prawdopodobnie luty-marzec juz mamy zebrane czesć fuduszy jak uda sie nam zebrać więcej kasy to będzie zwrot kosztów dziekuje i pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panie sallah_al_din to jest ten sam kapral do ktrego mial pan zastrzeżenia tylko ze ty jest dzień wcześniej"

Patrząc na to zdjęcie mogę stwierdzić, że Pan kapral to wiedział na co zwrócić baczną uwagę :D.

Już bookuje termin na Parczew i szykuję białe wdzianko ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie