Skocz do zawartości

Rozmieszczenie stanowisk Flak..itd


Domino(*)

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam!

Mam kilka pytań:
1.W jaki sposób rozmieszczano stanowiska baterii p-lot lekkich i cieżkich, czy była jakaś reguła, która obowiązywala podczas tworzenia takich stanowisk?

2.Ile osób wchodziło w skład obsługi dział Flaku 2 cm, 8,8 cm i 10,5 cm.

3.Czy numery na maskach p-gaz, malowane na ryjku oznaczały numer żołnierza, któremu każda maska była przyporządkowana czy była to tylko liczba porządkowa?

Pzdr i czekam na odpowiedzi:)
Napisano
Po depozytach po 2 cm Flak jakie wykopywałem mogę wywnioskować, że w obsłudze były dwie osoby (w przypadku depozytu załogi jednego działka 2 hełmy, w depozycie po dwóch działkach 4 hełmy), to tylko moje swodbodne dywagacje, jutro udzielę Tobie bardziej wiążących informacji po zapoznaniu się z literaturą, którą posiadam w domu.
Myślę że numer na yjku" maski był raczej liczbą porządkową, nie zaś numerem żołnierza.
Pozdrawiam
Napisano
Witam . Co do numeracji masek , to numer na ryjku maski powinien być zgodny z numerem puszki ( coś jak w bagnetach niemieckich 0 . Pozdrawiam .
Napisano
Witam!! Jestem nowym użytkownikiem forum. Jutro zamieszczę cos o sobie w dziale towarzyskim :D...
Domino, co do twego pytania, to może nie jestem specem w dziedzinie Flak, ale polecałbym ci dobrą książkę J.Piekałkiewicza Armata przeciwlotnicza kal. 88mm", mam tę książkę i jest naprawdę niezła (niestety tylko dokładnie ją przejrzałem, bo nie miałem czasu przeczytać, lecz zapewniam, że warto ją mieć), mnóstwo informacji i rysunków. Tam znajdziesz potrzebne Ci informacje.
Napisano
Domino,

Rozmieszczenie stacjonarnych baterii Flak dysktowały następujące reguły:

Dla baterii ciężkich (8.8, 10.5, 12.8 cm):
- 4 działa jako wierzchołki kwadratu
- lub 6-8 dział jako wierzchołki regularnego sześciokąta/ośmiokąta
- odległości między stanowiskami rzędu kilkudziesięciu metrów (50+)
- dalmierz w środku lub wyprowadzony do 200-300 metrów na zewnątrz figury utworzonej ze stanowisk
- cała bateria w odległości 5-7 km od bronionego obiektu lub granicy bronionej strefy, pozostałe baterie tworzyły pierścień dookoła obiektu/strefy (odległość 5-7 km zapewniała ostrzał bombowców na wys. 5-6 km w trakcie ostatnich kilkunastu km dolotu nad cel, o ile nadlatywały z kierunku chronionego przez daną baterię)

Dla baterii lekkich (automatyczne 2, 3.7 cm)
- pojedyncze działka osłonowe
- lub baterie 3 dział, rozmieszczone w trójkąt, z 1 wierzchołkiem skierowanym na broniony obiekt

pozdr, M.
Napisano

witam
czy stanowiska flak 88 mm byly chronione nasypami ziemnymi w ksztalcie trojkata rownoramienngo, przy czy z jednej strony nie oslonięte? jeden bok dlug ok 4-5 m.
wrzucam zd. tylko takie na razie mam
pzdr

Napisano

witam
czy stanowiska flak 88 mm byly chronione nasypami ziemnymi w ksztalcie trojkata rownoramienngo, przy czy z jednej strony nie oslonięte? jeden bok dlug ok 4-5 m.
wrzucam zd. tylko takie na razie mam
pzdr

  • 5 years later...
Napisano
witam!
tu wam powiem ,że nie zawsze działa rozmieszczane były regulaminowo.
znam dokładnie 6 miejsc blisko mnie w których stała artyleria plot.
ostatnio przyjrzałem się 2 z nich.
w jednym stało 16 dział 88 i 105 mm.wszystkie stanowiska rozmieszczone były regulaminowo po cztery na kształt kwadratu ,a każde stanowisko wyposażone było w żelbetonowe schrony amunicyjne.
drugie miejsce jest ciekawsze.stało tam 40-50 dział i działek MG-151 ,Flak 20mm ,Flakvierling 20mm ,Flak 88mm i Flak 105mm.
niektóre stanowiska są rozmieszczone na kształt kwadratu ,kilka stanowisk jest umieszczonych po prostu po dwa obok siebie ,co ciekawe w 4 miejscach działa są rozrzucone po cztery na kształt litery L.
więc jak widać rozmieszczanie stanowisk było naprawdę różnorodne

pozdrawiam
Napisano

Przy okazji głównego wątku mam pytanie. To fragment niemieckiego zdjęcia lotniczego z zaznaczonym stanowiskiem baterii flaka (01dalton napewno pozna:-). Obok głównego oznaczonego literą s pod białym kółkiem ze strzałką jest mniejsze oznaczone jako ie". Co to jest?

Napisano
Napewno nie. Kraftwerk Stalowa Wola to miejsce gdzie pracuję. Na niewidocznej tu części zdjęcia są stanowiska których foty zamieszczałem już na forum: http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=399759#1084713 Niestety tych stanowisk obok elektrowni dawno już niema więc rekonesans odpada a na tym zdjęciu są oryginalne niemieckie oznaczenia więc może ktoś wie co znaczą.
Napisano

Z tego co napisałeś wynika że te podstawy są od ciężkiej". Jeżeli tak to mieszkańcy dzielnicy niemieckiej mieli przeje.... :-)

Napisano
Zapytałem dziadka, który w 1945 roku mieszkał obok stanowiska obrotowego działka szybkostrzelnego ( nie znam nazwy ) w Poznaniu powiedział mi, że na pewno obsługiwało je 3 osoby. Jest to pewna informacja,ponieważ obsługa mieszkała u niego w piwnicy.
Pozdro
  • 2 months later...
Napisano

Witam,

Poniżej rozmieszczenie stanowisk Flak w baterii Poznań-Jeżyce. Ponieważ jest to obszar leśny, to zachował się komplet 6 betonowych podstaw.

Pozdrawiam
CoVoX

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie