Skocz do zawartości

13 grudnia 1981


Rekomendowane odpowiedzi

po pierwsze interwencja wojsk rosyjskich na litwie miała miejsce jak już wspomniałeś w 1990r. tylko że litwa wchodziła w skład zsrr. dlaczego nikt nie ruszył Polski w czasie przemian ustrojowych,a najechał litwe. szczerze mówiąc bardzo wątpie w to, aby w 1981 r rosjanie chcieli zająć Polskę.ten system miał sie ku upadkowi. na miejscu jaruzelskiego zrobiłbym to czego domagali się robotnicy i opozycja,gdyż bardzo dobrze bym wiedział że ten system komunistyczny jest z natury rzeczy zły i należy wprowadzać zmiany. niestety ten człowiek był zapatrzony w zsrr i tylko to się dla niego liczyło.kto ostatnio oglądał film dokumentalnkonfrontacje" ten wie żena najwyższym posiedzeniu władz proponował on aby zwrócić sie o radę co mają robić do sowietów, to świadczy o tym człowieku , o jego pojmowaniu polskości i patryjotyzmu. jakjuż wspomniałem to był komunista polak,wg kolejności.apropo zamach majowego, to mnie nie rozśmieszaj, to zupełnie inna sytuacja walka o władze różni się od walki o wolność, ale tego chyba niemuszę tłumaczyć. pozdrawiam \\
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 239
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
tak walka o władze?? a bereza kartuska?? to co może przejaw wolności? a proces brzeski?? Skoro system Prl-u miał się ku upadkowi to czemu trzymał się prze kolejne 8 lat? czy taka siła jak solidarność nie dała by rady komunistom? niezapomnij co zrobił Gomułka w 1956 nie zwrócił się o rade do ZSRR i Chruszczow wydał rozkaz Koniewowi marszu na Warszawe. tombak dobrze by było gdybyś wysypał styropian z głowy i zaczoł myśleć bez swojego nastawienia politycznego tylko w miare realistycznie. Zagraj sobie w jakąś gre strategiczną a nie pocinaj w Wolfenschteina"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

revolt jeżel tak ci odpowiada pan jaruzelski to idz i wyliż mu dupsko. ja mam może w głowie stropian ale ty to chyba nie masz pod tą czaszką nawet siana. uważałem na lekcjach historii ale nie przypominam sobie interwencji wojsk sowieckich w 1956 roku w Polsce. z kimś takim jak ty nie ma dyskusji głosuj dalej na sld, tylko nie próbuj przekonywać ludzi do tego ustroju,KTÓREMU SIĘ PEWNIE SAM WYSŁUGIWAŁEŚ I DLATEGO GO TAK BRONISZ.POZDRAWIAM WSZYSTKICH OPRÓCZ CIEBIE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wysługiwałem się temu ustrojowi, pracowałem w SB byłem ORMOwcem i z racji mojego wieku donosiłem na dzieci w przedszkolu że nie chca rysować czerwonymi kredkami tylko niebieskimi. Uważać mogłeś na historii (w latach 70) ale napewno wspóczesnych ksiązek nie czytałes:)Najpierw poczytaj,później zabieraj głos!Do prblemu podchodzisz emocjonalnie, a powinieneś rozumowo.Pozatym dupy nie lubie lizac-możesz mnie wyreczyć.POZDRAWIAM WSZYSTKICH NAWET CIEBIE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to żebym pochwalał stan wojenny.Po prostu zwróciłem uwagę co osiągnelismy dzięki solidarnosciowcom którzy zajeli się politykom.VanWorden ten co wylądował w motławie to był glina z drogówki który zawracał samochody aby się do stągwi nie pchały bo tam była zadyma(pewnie pamiętasz jak wtedy prowadziła droga z centrum na warszawe i stogi.No i chłopak oberwał za tych debili z pałami.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam zacząłeś zabrakło ci argumentów? jeżeli jesteś taki oczytany i mądry, to powiedz mi dlaczego rosjanie najechali litwę, a nie ruszyli polski na przełomie lat 80-90.poza tym argumentem iż litwa należała do zsrr. sowieci interweniowali na litwie a mimo tego litwa odzyskała niepodległość. mówisz że wyczytałeś w książkach o jakimś tam rozkazie marszu na warszawe, nie wykluczam iż taka opcja w 1956roku mogła istnieć, ale czy ten rozkaz został zrealizowany??? jeżeli tak to mnie uświadom. a co do zamchu majowego i przejecia władzy przez Piłsudskiego to temat na oddzielną dyskusje. To co sanacja zrobiła z centrolewem nie było w porządku, z tym sie musze zgodzić.Jak przeczytałeś tyle ksiązek to może wiesz,że w tym czasie breżniew był już wrakiem człowieka ijego stan umysłowy był co najmniej niezadowalający ( w zasadzie on jużnie rządził i wątpie w to aby ktoś z jego przybocznych wziął na siebie decyzję rozpętania wojny w europie. jak masz swoje zdanie i potrafisz je podeprzeć argumentami to dlaczego próbujesz ubliżać innym którzy myślą inaczej niż ty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie państwo jak ZSRR lubiło mieć silnego przywódce, głupio troche by przywódca musiał ustapić bo to by oznaczało ze władza jest słaba. W trakcie choroby Breżniewa władze sprawowali najbliźsi ludzie w jego otoczeniu- aparat główny KPZR. Marsz na Warszawe " jest nawet opisany w książce Andrzeja Garlickiego pt:Historia 1939-2001" wydawnictwo naukowe Scholar" rok wydania 2002. a dokładnie stona 253 drugi akapit od góry. Litwa lezy nad Bałtykiem zatem jest państwem które bezpośrednio graniczy z Obwodem Kaliningrackim, utrata Litwy wiązała się z odcięciem obwodu od matuszki rasiji"- co się prawda stało. U nas istaniała mozliwość wparowania wojsk z Ukraińskiej SRR, Czechosłowacji i NRD. Owszem Litwa odzyskała niepodległość ale spójrz z jakimi ofiarami i po jakim czasie od wprowadzenia stanu wojennego. Czy ja ubliżam?? poprostu nie lubie jak ktoś zamiast spojrzeć strategicznie patrzy prze swoje poglądowe okulary. Napisałe Ci o styropianie w głowie(mogłem we łbie) lecz to ty kazaleś mi lizać dupe" i tu ja powinienem czuc sie urazony:) Ale mialeś prawo poniosło Cię:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udzie, ochłońcie trochę...to jest niezdrowe podniecać się gen. Jaruzelskim :D

Co do możliwości wejścia Armii Radzieckiej do Polski, to po pierwsze już u nas byli, po drugie nie tylko oni mogli wejść, po trzecie decyzję mógł równie dobrze wydać np. Andropow - jako szef KGB.

Sazę, że gdyby stanu nie wprowadzono - dziś mielibyśmy u siebie to co na Białorusi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My bratniej Polsce nie damy krzywdy zrobić-nie zostawimy jej w biedzie"- Słowa Breżniewa z 5 grudnia 1980-jak myślisz czy przez rok władze ZSRR zmieniły zdanie? pozatym juz był kozioł ofiarny w razie jakby coś nie wyszło w postaci schorowanego Breżniewa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że był plan marszu na warszawe to jeszcze nic nie znaczy, jak dobrze wiesz był również plan wojny z europą zachodnią. to że był plan nie oznacza że ma być on zrealizowany, no i z tego co wiem mam racje. obecna władza chciała się utrzymać za wszelką cenę.ale czy niemogli podjąć rozmów zopozycją
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marsz na Warszawe" był w roku 1956. A rozmowy z opozycją były przeprowadzone w sierpniu 1980-co bardzo rozjuszyło strone radziecką.
jamys- a czy twój ojciec myśli teraz strategicznie?? sam napisałeś: mówi,że nie warto było się narażać żeby teraz oglądać to co się dzieje w naszym pięknym kraju" mnie to na szczęscie nie dotkneło. Życz ojcu dużo zdrowia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy musieli wysyłac wojsko na cywilów- widocznie musieli skoro wysłali- myślisz że lepiej by było wysłać czerwono armistów do Wrocławia?? to by się reparyjanci z Lwowa zdziwili...i znowu wchodzą ruskie... pozatym na kogo mieli wysłac wojsko? na granice polsko-radziecką? jeśli matka widzi że dzieck się bawi zapałkami w stodole to przeciez wpieprzy bachorowi, by na wypadek spalenia stodoły nie dostała ona bęcków i dzieciak od ojca, no i przynajmniej uratuje zbiory w stodole. chyba dobrze się wyraziłem i na chłopski rozum:D jak ksiądz dobrdziej w chłopach:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam poruszyłeś wątek roku 1956 w odnieśieniu do sytuacji z roku 1981.także sam sobie zaprzeczasz.mówisz rosjanie wydali rozkaz marszu na warszawę w 1956roku, jednak go niezrealizowali.obeszło się na strachach. podobnie w latach 80 straszyli,ale co mieli zrobić,musieli troszkę postraszyć i taki generał za masło się przestraszył. cała prawda.nie zdziwiłbym się wcale gdyby rozkaz wprowadzenia stanu wojennego został wydany w moskwie.gdyż sowieci nie mogli pozwolić sobie na wojnę w europie,jak również nie chcieli stracić wpływów w Polsce. revolt to że pograłeś trochę w strategie nie oznacza że myślisz strategicznie, ja myśle że na twoje myślenie mają duży wpływ medja, które jak załóważyłem próbują usprawiedliwiać jaruzelskiego. ciekawe dlaczego? otwórz swój umysł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaca 2003 - a ten motyw z kolegami zagazowanymi w dyskotece" widziałeś? Byłeś tam wtedy? Bo może mówimy o dwóch różnych potyczkach.. Ta w której brałem wtedy udział (mieszkałem na Ul.Szopy) to była regularna nawalanka z rannymi po obu stronach etc., i drogówki nie pamiętam. Zresztą chyba nie stałby w tym miejscu. Za tamtym gościem który wpadł, poleciało sporo cegieł, ale chyba wypłynął..

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mimo wszystko się cieszę że to było zrobione naszymi rękami.Ciekawie by wyglądało gdyby nie rządzil Jaruzelski,a któryś z partyjnego betonu,np Sawczuk lub wybitnie proradziecki Molczyk.Jaruzelski z Siwickim dobrze znał mentalność wielkiego brata,uważam że ta obsluga ckm spod Lenino" ocaliła Polske przed katastrofą.Zresztą o ile pamietam JP II coś wspominał o tym że stan wojenny był mniejszym złem.
Z drugiej strony dziwią mnie wypowiedzi że Jaruzelski to komunista,i że Polska tkwiła w komunie.Panowie-istniało indywidualne rolnictwo,rzemiosło kwitło itp.Jaruzelski byl conajwyżej lekko zaróżowiony".Nie przyrównujcie go do czerwonaków typu Husak,Honecker,czy Ceausescu.Nie na darmo byliśmy nazwani ajweselszym barakiem w tym obozie".
Od siebie dodam,parując ewentualne komentarze,iż w chwili wprowadzenia stanu wojennego mialem 12 lat,nigdy ja ,ani członkowie rodziny nie należeli do organizacji związanych z ówczesną siłą rządzącą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powtórze ci któryś raz z rzędu bo widze że czytasz tylko to co chcesz: mogli porozumieć się ze społeczeństwem,z opozycją nie musieli od razu pacyfikować ruchów wolnościowych, oni bali się utraty władzy i przywilejów, taka jest prawda. te dziecko nie musiało być wcale takie głupie, sądze że świadomie chciało spalić tę stodołe gdyż jako jedyne z całej rodziny załuważyło że w stodole grasują szczury które co roku wyjadają prawie wszystkie plony i postanowiło spalić starą drewnianą rozpadającą się stodołe razem ze szczurami, a na jej miejsce postawić piękny murowany spichlerz w którym żaden szczur sie nie pożywi. mądre to dziecko było musicie przyznać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tombak czyatasz tylko to co ty chcesz, w 1956 Koniew szedł na warszawe ale został zawrócony przez Chruszczowa gdy ten znalazł się w belwederze i Gomułka powiedział mu że może powiedzieć o swojej decyzji robotniczej braci z ursusa.poprostu został otoczony:) tombak porzucałes kamieniami w ZOMO-porzucałeś,biegałeś z bibułą?-no chyba tak. Wiec nie dziwie się tobie że nie chcesz się przyznać do tego że byłeś praktycznie taki sam jak ONI" bo rzucałeś przecierz do polaków tylko że w mundurze. Jakieś 2 lata temu widziałe film nakręcony o poznańskim czerwcu-najbardziej przerąbane miał szwejas który nie wykonał rozkazu i dzieciak ze skórka od banana. Niewybaczalne jest strzelanie do współ obywateli i niewybaczalne jest rzucanie kamieniami i napierdzielanie łańcuchami współobywateli. Wiecie co szkoda że był stan wojenny i była to zbrodnia bo przeciez moglibyśmy być wesołą Polską SRR:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie