Skocz do zawartości

Kukliński szpiegiem dla idei czy dolarów?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 316
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Kukliński i pieniądze.... trzeba bardziej odtajnić archiwa kontrwywiadu PRL lub archiwa w Langley.

Co do nawiązania współpracy Kuklińskiego Z CIA, wcale nie jest do końca jasne, że miało to związek z przygotowaniami do wprowadzenia stanu wojennego.
Niektórzy oficerowie kntrwywiadu monitując jego sprawę podejrzewali początek współpracy z CIA już od lat 70'.
Kukliński i wielu innych uczestniczyło wtedy w misji w Wietnamie. A tam amerykanie przewerbowali wielu oficerów i żołnierzy PRL. Wystarczy wspomnieć tu sprawę Celegrata.
Między Wietnamem a Laosem występowały duże różnice kursu walut i nasi mieli ponoć przy okazji dorabiać na boku".
Natomiast CIA miała wykorzystywać fakty te jako element szantażu przu werbowaniu i nakłanianiu do współpracy.
Co do auta, to pan półkownik posiadał forda taunusa.
Udokumentowane jest z naszego podwórka, iż jako uprawniony oficer pożyczał znaczne sumy z funduszy pienieżnych Sztabu Generalnego LWP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed chwilą sugerowałeś, że:

Co do nawiązania współpracy Kuklińskiego Z CIA, wcale nie jest do końca jasne, że miało to związek z przygotowaniami do wprowadzenia stanu wojennego"

teraz nie odpowiada ci okres 11 lat. Tyle podaje Kukliński, tyle podają osoby prowadzące z CIA. Widzisz jakiś powód by było inaczej. A może to jakiś spisek"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brali wszyscy.... z róznych rąk. ale czy to powód zeby ze zdrajcy robić bohatera? Jeśli był przeciw ustrojowi to dlaczego był tak wysoko?. A moze w pewnym momęcie zobaczył że to juz nie jest taka mała gierka .. tylko chodzi o ISTNIENIE cywilizacji..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy oficerowie kntrwywiadu monitując jego sprawę podejrzewali początek współpracy z CIA już od lat 70' "

Napisałem tylko o podejrzeniach oficerów kontrwywiadu.
Jak długo on naprawdę pracował i czy było to 10, 11 czy 15 lat to teraz wiedzą sami amerykanie.

Nie da się ukryć jednak, że po ucieczce do USA żył na koszt CIA. Tak więc w tym sensie to czy w ogóle brał $ od amerykanów jest bezdyskusyjne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie - jeśli chodzi o służenie obcej agenturze - to cały sztab LWP rał od nich pieniądze" (od ruskich) i jako taki zasługuje na kulkę ...

To jest podstawowa przyczyna dla której tak zażarcie broni się kwestii zdrady" Kuklińskiego.

PS gdyby kontrwywiad podejrzewał" Kuklińskiego nie pisali byśmy o nim. nikneli by gościa" i problemu by ie było". Podejrzewać to mogli go po ucieczce, w raportach i analizach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I owszem podejrzenia były w odpowiednich analizach po po tym jak pewnego dnia wyjechał bez pożegnania.

o cały sztab LWP "brał od nich pieniądze (od ruskich) i jako taki zasługuje na kulkę ... "

Nie no, tutaj to już mocne przegięcie. Zasugerowałeś teraz że 100% oficerów SG LWP było płatnymi agentami ruskich. Wiesz to na pewno?
Kontakty wymuszone z ruskimi nie zawsze oznaczały od razu bycia ich agentami.
Zasługuje na kulkę - A Kukliński oficer polski żyjący na koszt USA (skoro nasi na koszt ZSRR) to nie zasługiwał na kulkę ?
On jeden nagle bohater, a dlaczego nie inni współpracujący z amerykanami nie są bohaterami - też przecież dla naszego dobra i trzymania się w równowadze wynieśli" wiele informacji o PRL i ZSRR (Monat, Tykociński, Koryciński, Pawłowski, Celegrat, Goleniewski et cetera).
Oni dalej zdrajcy a on nagle hero?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary: widzę, że nie kumasz!

ZSRR = okupant Polski (vide bazy wojskowe, rękojmia ruskiego status quo na NASZYM terenie)

Współpracujący z okupantem = zdrajca

Zdrajca = kulka

Teraz rozumiesz?

PS - pisałem w poprzednim poście, że właśnie o to toczy się cała dyskusja, o kolaborację z rosjanami. Dla tego oczernia się Kuklińskiego aby nie mówić o wielkiej zdradzie oficerów LWP. Czy któremuś z nich (prócz Kuklińskiego) przeszkadzało, że 50% Polaków wyparuje któregoś dnia? NIE, byle panom oficerom było dobrze... - na tym polegała zdrada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem jedno: ciszej nad tą trumną.
Mnie natomiast zastanawia nasze gospodarcze zaangażowanie w Afganistanie i czy to się przełożyło na kryzys w Polsce. Ma ktoś takie dane, ile pociągów wtedy szło do ruskich? Czy u nas wypompowano wszystko dla ruskich wtedy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumię.
To wystrzelaj teraz jakieś kilkaset tysięcy byłych żołnierzy i oficerów LWP. Przecież oni mieli kontakt z Armią Radziecką i współpracowali z nimi na ćwiczeniach od 1945 do 1990 r. I DP im. Tadeusza Kościuszki też zdrajcy bo współpracowali z Armią Radziecką.
a zdrada to zdrada, kulka i już.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boruta - nasze zaangażowanie w Afganistan to na 100% buty wojskowe dla jedynie słusznej partyzantki o reszcie nie wiem ,byc moze także uzbrojenie tak jak w Wietnamie -pozbyto sie starych trupów z magazynów ZN.
A wracając do kuklińskiego to głupota niektórych wypowiedzi jest porażająca ,powolywanie się na literature" wątpliwych dyszących nienawiścią do komuny furców " i bajkopisarzy jest mało przkonywująca . Większośc kolegow za dużo się naogladała filmów o Jamesie Bondzie ale nawet on nie wykradał planów KTORYCH NIE BYŁO.
Nie wiemy i nigdy się nie dowiemy co własciwie sprzedawał kukliński amerykanom i na czyje zlecenie i za czyje pieniądze . Na każdych manewrach cwiczono dyslokację i uderzenie na zachód pracując na mapach Niemiec zachodnich nie było to tajemnicą dla nikogo , być może ludzi nie związanym z wojskiem to szokuje ale Niemcy też cwiczyli na naszych mapach .Zdrada kuklińskiego nie spowodowała zmiany nastaw rakiet balistycznych na nasz kraj -są one dalej wycelowane jak zawsze
Wracając do planow" inwazji na zachód to były one ale tylko chyba w głowie Chruszczowa bo w Polsce ich nie bylo napewno a wątpię czy ruscy nawet takowe mieli- cwiczono w Akademiach wojskowych i Sztabach rózne mozliwe scenariusze agresywne i defenzywne ale to jest to normalne w pracy każdego sztabu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taka propozycje, moze by zamknac ten topic. Kazdy ma na powyzszy temat swoje zdanie, nikt nikogo nie przekona, co najwyzej bedzie wieksza pyskowka.

Pozwole sobie tylko na mala uwage. W ktoryms z postow pojawilo sie porownanie do Wallenroda, co wydaje mi sie pewnym nieporozumieniem. Z ta postacia to jesli juz porownywac, to kpt. Czechowicza. Co prawda dawno juz nie czytalem K.W.", ale o ile pamietam, to wstapil on do obcego wojska" (Krzyzacy), aby mu szkodzic w obronie Litwy z ktorej pochodzil, a nie na odwrot, czyz nie ?

Tak, czy inaczej proponuje zamknac watek

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ACER ,uważam że nie należy do nikogo strzelać tak robili bolszewicy .Odebrać tej części najbardziej czerwonej emeryturki ,niech sobie żyją dalej za 700 zł miesięcznie.Dlaczego nauczycielka na emeryturze dostaje czapke drobnych a taka kanalia z armii dla której sensem życia było służenie sowietom otrzymuje ponad 3000 zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roe - widzę tu jedyną sensowną wypowiedz w tej polemice -
ale chciałem wyprostować parę spraw o ktorych piszesz
1. Jesienią 1981 na Białorusi przeprowadzono ogromne demonstracyjne manewry ktorymi dowodzil sam marsz. Kulikow
2.W altach stanu wojennego i tuz przed nim mieszkałem w Legnicy i nie zauważyłem zadnych ruchów wojsk a przecierz mieliśmy w miescie pełnoetatową dywizje pancerną oraz dywizję piechoty - ryscy w tamtym czasie poznikali z ulic i siedzieli w jednostkach czekając na rozkazy - stąd zresztą pochodzi tek kawał że ruski żołnierz pyta polaka co to za gienierał jest ten Wałęsa że oni juz 3 miesiące w w sapogach spią.
Faktem jest że opustoszalo legnickie lotnisko na którym stalo zawsze około 300 smiglowców
3 to że ruskie czołgi stały pod Warszawą możesz włożyc między bajki tak samo jak to ze pijani żoldacy łazili po domach handlowac - za takie coś karano w ruskiej armii śmiercią natychmiast wykonywanym wyrokiem przez oficera dowodzącego -mieszkanćy Legnicy i okolic mogą ci cos na ten temat opowiedzieć - handlem i pijaństwem zajmował się personel cywilny mieszkajacy na mieście i pracujący w jednostkach wojskowych .
Ad lisek - nie ogladałem Rambo - znudził mnie po 10 minutach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lisek - nie podad 3000 ale dokładnie 1856,7 zł- zreszta 3000 to ja sobie potrafie jeszcze w ciągu tygodnia dorobić . Dlugo bedziesz musiał jeszcze życ na tm swiecie aby zarobkami mi dorownać razem z całą twoją rodzina jak sie poskłada do kupki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, nie wiem, podobnie jak inni na tym forum, jakie dukumenty Kukliński dostarczał Amerykanom. Oni sami zaliczają go do swoich najlepszych informatorów czasu zimnej wojny. Wiem jedno, nie zdradził mnie, i mojej Ojczyzny, a uczestnicy forum, którzy poczuli się zdradzeni niech pamiętają, że Kukliński miał wielu poprzedników, co złamawszy przysięgę daną zaborcy ( np. uczestnicy powstań Listopadowego i Styczniowego )doczekali się pozytywnej oceny historii i potomnych, co nawet byłym oficerom LWP powinno dać do myślenia. A jeżeli jego działalność, chociaż o jeden dzień, skróciła żywot komuny w Polsce chwała mu za to, tym bardziej, że cena jaką ON ZAPŁACIŁ była ogromna i wszystkim znana, w przeciwieństwie do ewentualnych korzyści materialnych.
Pozdrawiam
ttt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SLATE nie przeczytałeś uważnie mojego postu.Mam na myśli tą część żołdaków którzy obrali sobie za cel życia przemalowanie naszej armii na czerwono.W armii LWP było wielu przyzwoitych ludzi tak jak i w milicji ,którzy nie zgadzali się na całkowite podporządkowanie Moskwie. Lokomotywa zakończyłeś post tym że jak sam twierdzisz po 10 min znudził Ciebie ten film.Przyznaj lepiej że sąsiedzi zasłonili firanki w oknach i dlatego nie mogłeś obejrzeć całego filmu.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie