Skocz do zawartości

Pianista


vonadamski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

Właśnie obejrzałem sobie film pod tytułem Pianista". Jestem pod wrażeniem. Przez cały czas oglądania czułem się jak ten żydowski pianista. Film moim zdaniem w większości pokazał prawdę o stosunkach między żydami a innymi mieszkańcami wojennej Warszawy. Stosunek Polaków był pokazany we właściwy sposób. Pokazali ludzi którzy im pomagali ale też człowieka który niby pomagał ale w rzeczywistości mało brakło a Spillman zmarłby z głodu. Polak używając jego nazwiska (w/g opowieści) dorobił sie niezłej kasy z datków na pożywienie dla żydowskiego pianisty.
Pokazany też był niemiecki kapitan wehrmachtu który spotykając go, nie pozbawił pianisty życia a nawet mu pomógł. Oczywiście, wpływ na ten fakt miały zdolności muzyczne żyda ale ... Nawet mi sie szkoda zrobiło Hauptmanna gdy sie okazało że zginął w obozie jenieckim.
I rzecz która mnie rozbawiła niemiłosiernie (choć nie wiem dlaczego gdyż sytuacja nie była śmieszna) dla wtajemniczonych (czyli tych ktorzy oglądali film) koniec filmu i sytuacja z niemieckim płaszczem oficerskim. Tekst polskiego żołnierza a po co Ci kur.a ten płaszcz???"
Polecam ten film.

Nadmieniam że nie oczekuje tutaj odpowiedzi w stylu A dobrze tym żydom" choc nie jestem osobą uwielbiającą ten naród!!!

Z powazaniem vonadamski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego kolega nie lubi tego narodu?
to dzieki temu wlasnie narodowi cywilizowany swiat zalicza nie zalicza kolegi do pogan i dzieki zydom wlasnie ma kolega do kogo sie modlic.
dlaczego mozna nie lubic ludzi za to ze maja wlasna kulture, tradycje i potrafia zarabiac pieniadze? przeciez bardziej dziwna wydaje sie religia Papuasow czy Indian niz obrzadek zydowski.
czego tu nie lubic?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz jest niedziela dorzuce :)
Ks. Zachariasza 2:12 - gdyż tak mówi Pan Zastępów, którego chwała mnie posłała, o narodach, które was złupiły, że kto was dotyka, dotyka źrenicy mojego oka.

pozdr
rk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...że kto was dotyka..."
Dobre bo uniwersalne, działa w obie strony, trzeba sobie tylko wybrać właściwego".

...maja wlasna kulture, tradycje i potrafia zarabiac pieniadze..."
A no właśnie - nie o religię chodzi tylko o usposobienie. Osobiście znam trzech żydów, z czego jeden jest w miarę OK a dwóch pozostałych oszukało mnie na mniejsze czy większe pieniądze i to tak z marszu", jakby to było coś zupełnie normalnego. Bardzo ostrożnie podchodzę do tej nacji.

Co do religii i Boga, każdy wierzy (albo nie) w to co jest zgodne z jego sumieniem i to jego sprawa. To forum to chyba nie najlepsze miejsce na taką dyskusję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Ja przecież nie napisalem ze nie lubie zydow. Mam do nich stosunek obojetny. Nie znalem zadnego zyda i sie nie wypowiadam na ten temat. Chodzilo mi tylko zeby nie rzucac pod ich adresem obelg. Ale nie chce tez zeby ktos mnie utozsamial z obronca zydow. Natomiast spra wiary to tu nie poruszajmy! To tyle.

Z powazaniem vonadamski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,żydem nie jestem ale uważam że forum odkrywcy jest jak najmniej odpowiednim miejscem do dyskusji o kwestiach stosunków polsko-żydowskich.Taka dyskusja jest nie na miejscu.
pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast filmu polecam książkę jest o niebo lepsza. Tam mozna zrozumieć motywy działania tego Niemca, który pomagał szpilmanowi, czego w filmie niema.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hihi, Goebbels pyszni się w grobie :)
Zauważyłem ogólnoświatową tendencję (sam jej przestrzegam) do pisania dr Goebbels". Śmieszne o tyle, że mnóstwo osób codziennie wzmiankowanych ma też nie byle jakie tytuły, a nikt o nich nie mówi...
Za podkreślenie niech świadczy fakt, że Hans Frank to też dr Frank", a spotyka się znacznie rzadziej!

A w ogóle - Żyd, nie-Żyd... kto ich tam wie... ale Heydrich? Ciekawostka: ten psychol w dzieciństwie, żeby być wardszym", potrafił codzić jedną nogą po chodniku, a drugą w rynsztoku. Spróbujcie zrobić to w układzie wysoki krawężnik - ulica: efekt krótszej o 15 cm nogi".
Odilo Globocnik - najbardziej zeźnickie" w brzmieniu imię & nazwisko jakie w życiu słyszałem, brrrr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
  • 1 year later...
Witam , Naprawde , dobry film .Scena gdy wychodzi z ruin a tam nasi i zdaje sie ruskie też strzelają , zanim zapytaja i nazwisko. Byłem dwa lata temu w synagodze Pod Białym Bocianem" we Wrocławiu , i naprawde byłem zdziwiony gdzy w czasie koncertu usłyszałem muzykę , którą od dziecka znałem z filmów.pozdro.liha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Jak dla mnie osobiście film nie do końca odzwierciedla zresztą cóż wiele mówić nakręcił go pan który wstydzi się swej Polskości, nie jestem rasistą ale jeżeli ktoś kręci film o swoim narodzie to trudno mu zachować bezstronność a tej tu brakowało
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piłsudski tez kiedys powiedział że Polacy to naród idiotów i to odrazu ma znaczyć, że nie był patriotą ? Polacy w większości nie pomagali żydom ba nawet uczestniczyli w ich likwidacji podobnie jak Ukraińcy.
Film naprawdę dobry i jak dla mnie nie ma tam nic sprzecznego w zachowaniu Polaków. Byli tacy co pomagali ale byli też fałszywi i zakłamani, którzy jedli niemcom z ręki :) Tak to jest jaka by okupacja nie była to części Polakom to pasowało począwszy od Mickiewicza, który wychwalał Cara kończąc na PRLowskich sługusach :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie