Skocz do zawartości

Wojska chemiczne w Wojsku Polskim II RP


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 11 months later...
Interesuje mnie od dawna pewna sprawa:
Kiedys mialem w reku pewna ksiazke neimieckiego wojennego korrespondenta, który pisal, ze Polacy w czasie obrony Wegierskeij Górki dali alarm gazowy i Polacy walczyli w maskach gazowych (mam zreszta zdjecie poleglego obroncy w masce p-gaz). Niemcy z tego powodu obawiali sie, ze to Polacy chca uzyc gazu i sami tez dali alarm gazowy.
Ostatnio ukazal sie w Odkrywcy artykul Rzeczpsopolita gazowa" w którym mowa m.in. o polskim ataku gazowym w czasie bitwy o Jaslo oraz o tzw. wypadku mostowym" równierz spowodowanym polskim atakiem gazowym. Pózniej artykul zawiera konkluzje Ostatecznie w trakcie wszelkich dzaialn podczas dws, mimo ze wielokrotnie rozpatrywano uzycie broni chemicznej, zadna ze stron nie zdecydowala sie zastosowac ich w warunkach bowjowych".
Jakos jedna wypowiedz przeczy drugiej.
I teraz moje pytanie:
Czy Polska uzyla w '39 gazu bojowego, jesli tak, to gdzie i czy to my zlamalismy protokoly Genewskie ?
Byla by to brodnia wojjena w pewnym sensie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie mylę, rozkaz o użyciu broni chemicznej mógł wydać jedynie Wódz Naczelny. Wydanie broni chemicznej z magazynów także mogło nastąpić jedynie na jego rozkaz. Przypadek mostowy w Jaśle mógł być spowodowany czymś innym niż gaz bojowy. Do zniszczenia mostu potrzeba dużej ilości materiału wybuchowego. Powstałe po jego wybuchu gazy raczej nie są ekologiczne i tworzą spory obłok. Niemieccy żołnierze, którzy rzekomo zostali porażeni iperytem, znajdowali się bardzo blisko miejsca wybuch. Mogli zatruć się gazami powstałymi po eksplozji materiału wybuchowego, a resztę zrobiła niemiecka propaganda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 2 months later...
To nic - zawsze czuwam ;-)
Oczywiscie mozliwe, ze zalozyli je z powodu gazów prochowych. ale zdjecie nie jest tylko w leixnerze (którego mam), tylko jeszcze w ksiazce, której nie mam, alle milaem ja w reku kiedys, i w tamtym kakpice, bylo napisane przez tego korrespondenta( który nie byl zbyt wiarygodny, jak pózniej stwierdzilem) ze polacy wdyali alarm p-gaz a na to iemcy wydali taki sam obawiajac sie polskiego ataku gazowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie