Skocz do zawartości

Saper - wrzesień 1939


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, czy pokrowiec pokazany przez paweleca40pp w dniu 2006-05-01 21:02:00 służy do przenoszenia nożyc pokazanych przez kowalinho w dniu 2007-09-20 19:31:00?
Pytam, ponieważ „rączki” tych nożyc po włożeniu do powyższego pokrowca mocno wystają i zastanawiam się czy tak właśnie powinno być?
Może istniały dwa typy (mniejszy i większy) nożyc do dwóch różnych pokrowców?

Pozdrawiam, Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 338
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ano, właśnie...
Jak rozumiem nożyce pokazane w tym temacie są wersją „długą”, która chowana była w dużym pokrowcu widocznym na powyższym zdjęciu.
Wersja „krótka” przenoszona w pokrowcu prezentowanym w tym wątku umieszczona była w elemencie wyposażenia (tornistrze lub chlebaku).
Jak wobec tego dokładnie wyglądał „długi” pokrowiec, a jak małe nożyce?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Czytając ten wątek zaintrygowała mnie pewna rzecz - czy narzędzia saperskie były sygnowane tak jak łopatka piechoty - wytwórca i rok produkcji a także - kto był generalnym wytwórcą narzędzi saperskich?
Pytam ponieważ znalazłem starą piłę popzreczną i zastanawiam sie czy bardzo różni się od przedwojennej (na 90% pochodzi z lat 50-tych)
makul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widd, na pewno nie tylko za siebie mowie, ze pewnie ze chcemy :)

Dla porzadku, dwa ostatnie to nie pila elektryczna tylko gniazdziarka, ale tak czy siak zdjecia sa pierwszej klasy.

Miszka7-1 - moj dziadek legionista spiewal to w nieco innej wersji:

Zbudowali most na Nidzie-dzie.
Jeden legun po nim idzie-dzie.
Most sie pod nim zawalil,
Taki k.... mocny byl,
Taki k.... mocny byl, byl, byl!

:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to ci za sapery-ry
Same u nich inzyniery-ry
Ciup-ciupa
Siup-siupa
Siekiereczka cup-cupa
A to ci saperska dusza-sza

Budowali szalasy-sy
Wyrabali cale lasy-sy
Szalas sie zawalil
I Czarnego przywalil
Taki k.... mocny byl,
Taki k.... mocny byl, byl, byl!

Dla kompletu, zwrotka przed i po tej powyzszej. Dziadek zaczal kariere wojskowa jako maloletni przy kompanii saperow legionow.

A spiewali jak spiewali, nikt sie na froncie takimi rzeczami nie przejmowal :)

Saperzy sie odwdzieczali:

A co to za kawal grata-ta-ta?
To jest nasza armata-ta-ta!

Co spiewali o piechocie juz nie przytocze bo bym dozywotniego bana sie dorobil :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gebhardt,wychodzi na to,że pieśń pułkowa 1 Pułku Saperów Legionów (zwrotka,którą pisałem) wywodzi się z piosenki przekazanej Tobie przez dziadka.Otóż,ojciec mojego przyjaciela (dzisiaj z nim rozmawiałem) służył w 1 Pułku Saperów Legionów w latach 35/37 a na wojnę 39r.został zmobilizowany do 36pp.Bardzo często nucił za życia hymn",jak mawiał,saperów 1 pułku.Co Ty na to?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie