Skocz do zawartości

Samochody - IIRP


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 415
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Dwa ciekawe zdjęcia rynku w Koszycach z albumu Gmina Koszyce" (błędnie podpisane jako Armia Czerwona w 1945).

Czyżby to była 10.BK niedługo przed wojną? Sądząc po zagiętych górnych krawędziach, na górnym zdjęciu są Pragi RV (podobnie, jak na dolnym), a oprócz tego jakaś ciężarówka sztabowa(?) (czyżby miała skośny napis Saurer na atrapie?) i łazik (508?). Dodam, że samochody jadą w kierunku Krakowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten skośny napis na atrapie meblowozu" ;) to raczej ręka jednego z widzów. Na drugim zdjęciu beret kierowcy łazika faktycznie sugeruje 10 BK.
Odnoszę wrażenie, że ten dziwy pojazd też jest na podwoziu Praga.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy koniecznie Praga bo ja tam tylko widze duzo nog :( ?

Pragi warsztat przynajmniej jedna czy dwie faktycznie byly ale nie bardzo mi te nadbudowy przypominaja typowe na owe czasy warsztaty. Woz dowodzenia i owszem ale wowczas raczej na podwoziu Polski Fiat 621 L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, żeby cokolwiek budowano na podwoziu Pragi, zważywszy na to, jak późno je dostaliśmy i że były już zabudowane jako zwykłe ciężarówki. Sens karosowania ich jako wozy dowodzenia czy warsztatowe byłby jedynie, gdyby chciano koniecznie wprowadzić jednolity typ samochodu w oddziałach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiDer. Jedna Praga-warsztat jest udokumentowana przynajmniej dwa razy na stanie 10 PSK i druga przynajmniej raz na stanie 24 PUl. Nie ma wiec chyba watpliwosci ze przynajmniej dwie takie byly na stanie 10 BK. Czy przebudowane w Polsce nie wnikam, moim zdaniem niekoniecznie.

Lupo55 - dlaczego uwazasz ze to poczatek kolumny a nie jej koniec czy wogole jakas inna czesc? A zreszta czyzby na postoju warszatat nie pojechal tam gdzie go potrzeba?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gebhardt - Witam. Odpowiem tak:
Trudno na podstawie tych dwóch fot. określić bez dodatkowych informacji (np.zapisów na odwrocie) jaki pododdział sformował tę kolumnę, a więc jej wielkość i przeznaczenie pojazdów.
Na fot. za domniemanym samochodem warsztatowym widocznych jest nie mniej niż 5 samochodów ciężarowych – co raczej nie wskazuje na techniczne zamykanie tej kolumny, bo w takim przypadku powinien być samochód warsztatowy i 1-2 ciągniki ewakuacyjne (ewentualnie jeszcze ubezpieczenie tylne).
Oczywiście trudno z pewnością stwierdzić, że jest to czoło kolumny, lecz łaziki i nierozpoznany samochód z nadwoziem specjalnym mogą sugerować np. poczet dowódcy - a ten nie znajdował by się w ogonie kolumny. Mnie również wydaje się bardziej prawdopodobne, że to wóz sztabowy, albo radiostacja (na dachu widoczne są chyba przykryte opończą jakieś elementy – może maszty i wyposażenie antenowe).
Zgadzam się z Tobą odnośnie możliwości podjechanie samochodu warsztatowego w miejsce, gdzie jest potrzebny, lecz takie przemieszczenie ( i ewentualne rozwinięcie) dokonuje się raczej w sposób nie utrudniający możliwości szybkiego lub nawet nagłego odjazdu kolumny. Dlatego zasadą jest organizowanie pomocy technicznej w czasie przemarszu przez siły i środki znajdujące się w ogonie kolumny marszowej.
Tu kolumna jest zwarta (z minimalnymi odstępami między pojazdami ustawionymi w równym rzędzie) co raczej nie wskazuje, że ten pojazd „wmanewrował się” w jakąś lukę, bo tam był potrzebny.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
No wlasnie tylko idac tropem wygladu organizacyjnego to zestaw pojazdow do wozu sztabowego niezbyt pasuje. 10BK miala chyba tylko jeden w GK brygady i bylby otoczony lazikami 518 i 508, motocyklistami, samochodami szwadronu lacznosci itp. No i Prag w GK bylo niewiele (mozliwe ze tylko jedna) bo ze wzgledu na dobre wlasciwosci terenowe glownie przydzielano je do szwadronow bojowych. Jeden Lazik plus 8-10 samochodow ciezarowych to szwadron liniowy wiec moim zdaniem nasze zdjecia jaknajbardziej moga przedstawiac taki szwadron. Radiostacja - do niczego mi nie pasuje (pomijajac juz to ze nic wiekszego w 10Bk nie bylo nad N1S zamocowane na samochodach radio PF618). Chyba ze sie zaplatala jakas radiostacja lotnicza, bo na czym byly mocowane to nie wiem chociaz watpie by RKL/D wymagala takiego pokaznego pojazdu. No i wowczas organizacja 10BK staje sie bezprzedmiotowa. Warto tez zauwazyc ze mamy do czynienia z kolumna na postoju a nie w marszu wiec odstepy miedzy pojazdami sa raczej sprawa drugorzedna.

Reasumujac nie widze nic co mnie przekonuje ze to poczatek koniec czy jakakolwiek inna czesc kolumny. Nie jestem nawet przekonany ze to wogole koniecznie pojazd wojskowy bo samochody 10BK mogly sie ustawic dookola pojazdu ktory tam stal zanim dojechala kolumna wojskowa. Awiec o ile nie znajdzie sie ktos kto rozpozna typ to dla mnie pozostaje kompletna zagadka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie