Skocz do zawartości

Szwadrony zapasowe kawalerii


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
Czy na prawde nikt z Was nie wie gdzie stacjonowaly szwadrony zapasowe.

Dodam wiec jeszcze pare informacji w/g stanu na 1939 r.:

2 p. szwol. szw. zapas. Wloclawek,
3 p. szwol. szw. zapas. Grodno,
1 p.ul. szw.zapas. Bialystok,
2 p.ul. szw. zapas. w Bialymstoku w koszarach 10 p. ul.
3 p.ul. szw. zapas. Bochnia,
4 p. ul. szw. zapas. Wolkowysk,
6 p.ul. szw. zapas. Stanislawow,
7 p. ul. szw. zapas. Minsk Mmaz.
9 p. ul. szw. zapas. Stanislawow,
10 p. ul. szw. zapas. Bialystok
12 p.ul. - szw. zapas. w Zamosciu do 1938 r. a potem w Bialokrynicy,
16 p. ul. szw. zapas. Bydgoszcz,
17 p. ul. szw. zapas. Poznan,
18 p.ul. szw. zapas. Torun,
20 p. ul. szw. zapas. Rzeszow,
21 p.ul. szw. zapas. Luck
22 p. ul. szw. zapas. Zloczow,
23 p. ul. szw. zapas. Grodno,
26 p. ul. szw. zapas. Lukow,
27 p.ul. szw. zapas. Lukow,
2 psk szw. zapas. Hrubieszow,
3 psk szw. zapas. Wolkowysk,
4 psk sz. zapas. Plock,
6 psk sz. zapas. Zolkiew,
7 psk szw. zapas. Biedrusko,
8 psk szw. zapas. Wloclawek,
9 psk szw. zapas. Bialystok koszary im. gen J. Bema.

Juz zostalo do uzupelnienia niewiele.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kumam, chodzi o adresy, czy o miejscowosci? Bo jesli o te drugie, to uzupelniam miejsca stacjonowania S/Z - ów:
1 p.szw. - Warszawa
5 p. ul. - Ostroleka
8 p.ul. - Krakow
11 p.ul. - Ciechanow
13 p.ul. - Wolkowysk
15 p.ul. - Poznan
19 p.ul. - Wlodzimierz Wol.
24.p.ul - zmotoryzowany, nie bylo S/Z
1 psk - Garwolin
5 psk - Debica
10 psk zmotoryzowany, nie bylo S/Z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodajże 15 V 1939 szwadron zapasowy 20. puł przeniesiono z Rzeszowa do Kamionki Strumiłowej - jest to odnotowane w Dziennikach Rozkazów DOK, ale konkretnego numeru nie chce mi się teraz szukać :-)

Ostatnio zaś zestawienie dyslokacji S/Z na rok 1939 (choć np. bez uwzględnienia powyższej zmiany) podał L. Kukawski w Oddziałach Kawalerii II RP", Grajewo 2004.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jaka jest różnica pomiędzy szwadronem zapasowym a właściwymi oddziałami jakiegoś p.uł? W ksiażce K.Satory są często informacje: n-ty pułk ułanów ....... (szwadron zapasowy w ....).
O co z tym chodzi?
pzdr
makul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sama nazwa wskazuje na zapas i odtworzenie- pułk idzie na wojne to są straty, jak są straty to trzeba je uzupełniać, żeby pułk nie zniknął. W 1939 brakło czasu, choć np. szwadron zapasowy 9PU był podstawą odtworzenia pułku na zachodzie (ze Stanisławowa było blisko do granicy)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy to nie mit, ale szwadrony liniowe mialy w drugiej fazie organizacji wojennej dostac czwarty pluton (na bazie sekcji rkm dcy szwadronu) - oczywiscie ze szwadronow zapasowych.

No i jezeli pulk zostal doszczetnie rozbity, to na bazie szwadronu zapasowego pulk odbudowywano.

Pozatym, co sie wielokrotnie dzialo w czasie kampanii, uzywano nadwyzek ludzi zeby stworzyc na bazie szw. zapasowych nowe nadplanowe jednostki. Byla to oczywiscie improwizacja wymuszona nieprzewidzianym rozwojem sytuacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim razie miejsce formowania szwadronów zapasowych ma się jakoś do pochodzenia/obszaru werbowania żołnierzy? czy tylko np. 25 i 26 p.uł. mając sz.z. w Łukowie miały tam niejako swoje ośrodki zapasowe?
Czytając książkę Satory zauważyłęm informację o sztandarach tyh pułków ale dodano: szwdron zapasowy w Łukowie - czy znaczyło to ze sztandar znajdował się przy tym szwadronie czy chodzi o coś innego?
pozdrawiam,
makul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelam z pamieci ale w zasadzie obowiazywal w Polsce system eksterytorialny. Jak to sie odnosilo do rezerwistow po rozpoczeciu wojny nie wiem. Musialbym pogrzebac sie troche w literaturze wiec mam nadzieje ze ktos bieglejszy w tej dziedzinie w miedzyczasie sie wypowie:).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że chyba dosyć częstą praktyką było, że po pierwszych dniach wojny odsyłano sztandary pułkowe właśnie do macierzystych szwadronów zapasowych czy też brygadowych Ośrodków Zapasowych. Tak było na pewno ze sztandarem 9 psk (i chyba pozostałymi sztandarami Podlaskiej BK), który odesłano do Wołkowyska, skąd poprzez Litwę i PAryż trafił w końcu do Londynu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwadrony zapasowe jak sama nazwa wskazuje stanowiły zapas podstawowej jednostki zarówno pod względem ludzkim jak i materiałowym. W okresie pokoju pełniły rolę magazynową i szkoleniową dla np ujeżdżenia koni remontowych (remont to surowy koń, którego należało odpowiednio do funkcji ujeździć- pod wierzch, juk, do zaprzęgu itp, potem trafiały do właściwych jednostek).
W czasie wojny pułk w miejscu stacjonowania przeprowadzał mobilizację do stanów wojennych (przy pułku również były magazyny mob sprzętu, ale tylko do stanów etatowych wojennych), a zmobilizowane nadwyżki ludzi, koni itd odsyłano do ośrodków-szwadronów zapasowych. W szwadronach zapasowych z tych nadwyżek i również w trakcie mobilizacji w samym ośrodku tworzono szwadrony/kompanie/bataliony marszowe, które miały uzupełniać straty macieżystych jednostek na froncie.
Tak w skrócie miał wyglądać mechanizm mobilizacji i uzupełnień w czasie wojny. I tak to wyglądało np w czasie I wś, ale w 1939 bywało różnie, niektóre jednostki w oparciu o ośrodki zapasowe odtwarzały swoją zdolność bojową (tak chyba było z 18pu, że po praktycznie rozbiciu pułku w korytarzu pomorskim uzupełnił straty w ośrodku zapasowym) lub tworzono nowe oddziały (np 3szw/2pu po rozbiciu pod Rutkami k/Zambrowa skierował się do ośrodka zapasowego żeby zwiększyć liczebność, ale w Wołkowysku zastał puste koszary, gdyż na bazie ośrodkow zapasowych ewakuowanych z Białegostoku i z Wołkowyska zostały sformowane pułki zapasowe np 101pu, 102pu i udały się w kierunku Grodna i Litwy)
Jeśli chodzi o mobilizację to obowiązywał raczej system terytorialny (Każdy DOK mobilizował ludzi z własnego terenu zamieszkałych najbliżej lokalizacji danej jednostki) z pewnymi modyfikacjami (ze względu na duży odsetek rezerwistów narodowości niepolskiej w jednostkach kresowych zasilano te jednostki pewną ilością rezerwistów z wielkopolski i centralnej Polski). Zasadę tę stosowano po to, żeby czas mobilizacji skrócić do minimum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie