Skocz do zawartości

Wrzesień 39 Bitwa pod Pszczyną


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Ćwiklice na tą chwile to już pomyłka bitwa rozegrała się na przedpolach lasu to teraz pola orane co roku od lat co miało wyjść już wyszło jeśli potrzebne mapy to coś się znajdzie sam las ładny do chodzenia nawet latem mało zarośnięty ale jak coś wyjdzie to tylko łuski i trzeba dobry przesiew zrobić bo dużo myśliwskich ja załapałem trochę amunicji całej i parę guzików a byłem z 10 razy ale jest ponoć dobra lokacja z końca wojny w okolicach Pszczyny ale miejscowi jacyś skromni są jeśli o te fakty chodzi pzdr Rfai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Książka Małeckiego jest bardzo interesująca i rzeczywiście chyba najobszerniej z dotychczasowych pozycji traktuje o bitwie pod Pszczyną, jednakże jej mankamentem - przynajmniej moim zdaniem - jest niedostateczne wykorzystanie materiałów niemieckich (tylko Scheu i Plato).
Mam również pewne zastrzeżenia, jeśli chodzi o to, jakie oddziały polskie wzięły udział w tzw. bitwie pod Rajskiem 4 IX (niekonsekwencja autora, który wymienia w jednym miejscu jedne jednostki, a w innym innym). Nie zgadzam się również ze zdaniem, że Niemcy stracili wtedy [pod Rajskiem] kilku wyższych oficerów" (strona 114). Otóż mam w domu ksero fragmentu monografii Plato, opisujący walki w Polsce w 39', i tam wymienionych jest tylko dwóch poległych kapitanów - a tzw. wyżsi (czy też starsi") oficerowie zaczynają sie od majora.

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Wilniuk – nie wymyślaj nowych, niedorzecznych podziałów stopni oficerskich. We wszystkich armiach lądowych kapitan jest zaliczany do korpusu oficerów młodszych. Również w okresie międzywojennym tak było.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilniuk – nie wymyślaj nowych, niedorzecznych podziałów stopni oficerskich. We wszystkich armiach lądowych kapitan jest zaliczany do korpusu oficerów młodszych. Również w okresie międzywojennym tak było."

Wy oficerowie zawodowi LWP zawsze bedzie skazeni tym LWPem i bedzie go przenosic na armie Polski Niepodleglej. Zatem sprawdz: Dekret prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 12 marca 1937 r. (Dz. U. R.P. nr 20 poz 128 z 12.03. 1937) o sluzbie wojskowej oficerow. Zacytuje art 8

Ustanawia sie nastepujace stopnie oficerskie oraz kolejnosc w ich nadawaniu:

w wojsku: w marynarce wojennej:

oficerowie mlodsi:

ppor ppor marynarki
por por marynarki

oficerowie starsi:

kapitan, rotmistrz kapitan marynarki

oficerowie sztabowi:

major komandor ppor
pplk komandor por
plk komandor

generalowie: admiralowie:

gen bryg kontradmiral
gen dywizji wiceadmiral
general broni admiral
marszalek Polski

Na drugi raz zanim komus zarzucisz niedorzecznosc to najpierw sprawdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
niedawno natrafiłem na dość starą pozycję:
Jan Pabich Niezapomniane karty. Z dziejów 6 Pułku Artylerii Lekkiej".
parę tygodni temu można było kupić na allegro za parę zł. pozycja spora objętościowo i szczegółowa (m.in. mapki).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...
Witam
Na początek dokładny tytuł książki, o której była mowa :
Bitwa graniczna pod Pszczyną. Z dziejów wojny obronnej Polski w 1939 r." Marian Małecki, wydawnictwo : Wydawnictwo Ponidzie Press i Wydawnictwo MON. Niestety nie mam jej i nie znam roku wydania. Może ktoś uzupełni.
Mam pytania:
1. Gdzie były dokładnie stanowiska baterii 6 dac ? Z moich informacji wynikają dwie wersje: 1 bateria w Jankowicach (zniszczona), 2 bateria na północ od Ćwiklic lub obie baterie w Jankowicach, jedna za drugą.
2. Jak to było z plutonami artylerii piechoty 6 DP ? Z moich informacji wynika, że pluton 12 pp wspierał baon Władysław" 1 września pod Brzeźcami, potem 2 września wspierał bataliony 20 pp w Pszczynie, potem wycofał się, nie wiem tylko którędy: samodzielnie przez przeprawę w Górze (raczej nieprawdopodobne, żeby zdążył przed czołgami 5DPanc); samodzielnie, ale gdzie indziej; razem z batalionami mjr Ryby (też nieprawdopodobne, bo zostały rozbite); razem z majorem Bałosem przez Chmielnik.
Pluton artylerii 20 pp wspierał III/20pp pod Wisłą Wielką 1 września, stracił chyba wtedy 1 działo (uszkodzone czy zniszczone ?) i dołączył do plutonu artylerii 16 pp, tworząc trzydziałowy pluton (baterię ?), który walczył pod Ćwiklicami. Nie wiem, co się stało dalej.
Pluton artylerii 16 pp walczył na pewno 2 września, ale chyba nie został do końca rozbity, bo walczy później w składzie pułku. Nie wiem, co się z nim działo 1 września: wspierał OW Ignacy" czy też maszerował razem z pułkiem ?
3. Czyje mogłoby być dwa działa zatrzymane przez gen. Monda w Miedźnie, któregoś z plutonów artylerii czy też z II dywizjonu 6pal ?
4. Znalazłem informację, że OW Ignacy" 1 września wspierał nieokreślony oddział (dywizjon ?) artylerii o nieokreślonej liczbie dział, który powstał z nadwyżek w Krakowie (6 pal ?) i przysłany przez gen. Monda pod Pszczynę ? Na ile to może być prawda ?
5. Mjr Bałos prowadził ze sobą tabory i cztery działony artylerii - czyje ?
6. Działa 56 plutonu artylerii pozycyjnej (z amunicją ppanc, ale bez zaprzęgów) zajmowały stanowiska pod Pszczyną - gdzie i co się z nimi stało po bitwie ? Uratowano je czy zniszczono ?
Zwracam się do forumowiczów o możliwe wyjaśnienia, a zwłaszcza do pnz59 i Gebhardta.

Pozdrowienia
Badylarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badylarz!
Wszystko co wiedziałem o działaniach 6 dac jest w monografii 5 pac. Niestety relacji za dużo nie zachowało się niestety. Mam jeszcze obiecane jakieś materiały po podchorążym, który miał przydział do tego dyonu więc jest szansa na pozyskanie nowych danych. Ale to dopiero po wakacjach. Zresztą nie mam pojęcia jaka wartość będzie tych materiałów bo rozmowa przez telefon była dość ...hm...trudna.
Jeśli zaś chodzi o 6 pal to jeszcze nie obrabiałem posiadanych materiałów z powodu innych zajęć a jest tego dużo. Ostrzegam tylko przed powoływaniem się na książkę Pabicha!!!! Mam całą teczkę krytycznych uwag do jego wspomnień" w wielu przypadkach była to istna konfabulacja.
Jeszcze jedna uwaga - sprawa źródeł niemieckich - większość z nich, a dotyczących Września jest tak ogólna, że nie ma większej wartości. Nawet monografie czy kroniki oddziałowe ten okres trktują dość pobieżnie. Nie wiem dlaczego ale tak jest. Wystarczy sięgnąć do monografii 29 DPZmot. Propagandówki zaś, które ukazały się po Wrześniu, często nie podają miejsca opisywanych wydarzeń, czasu chociaz dokładnie przebieg z niemieckiego punktu widzenia. Bardzo trudno najczęściej je umiejscowić. No ale to taka dygresja ogólna.
P.Z.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Dziadkus, dzięki.
Pnz59 !
Mam informacje, że jedna z baterii 6dac stała w północnej części Ćwiklic i że została zniszczona. Prawdopodobnie 1 bat. armat 105mm, która w tym boju została rozjechana przez czołgi, tyle, że według twojej monografii stała w południowo-wschodnim skraju miejscowości i lasu Jankowice". Ale Jankowice są raczej na północ od Ćwiklic, więc może nastąpiło pewne zamieszanie miejsca.
Natrafiłem właśnie na taki link: http://wiki-net.pl/pl/wiki/Piotr_Ryba.html
Cytat: Po bitwie w rejonie Pszczyny 2 września 1939, mjr Ryba stanął na czele mieszanej grupy bojowej w składzie 1. i 4. batalionów i plutonu przeciwpancernego 16 pp, baterii artylerii 6 pal, trzech plutonów kompanii Obrony Narodowej "Kęty z batalionu "Oświęcim i żołnierzy z innych oddziałów (m.in. 12 pp i 20 pp), wycofującej się w nocy z 2 na 3 września lasami z okrążenia niemieckiego."
Może się pomyliłem i to mjr Ryba prowadził 4 działony artylerii, a nie mjr Bałos ?
Która to mogła być bateria 6 pal ? A może to była bateria nadwyżek z 6 pal z Krakowa, która wspomagała OW Ignacy" ?
Tak czy inaczej, jedna z najbardziej znanych bitew września jest nadal, pomimo upływu 68 lat, dosyć tajemnicza.

Pozdrowienia
Badylarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badylarz!
Nie potrafię rozstrzygnąć tego dylematu. Piszę to co jest w relacjach i ewentualnie w dokumentach (choć tych jest porażająco mało). Częto niestety, doświadczyłem tego kilkakrotnie, inaczej stanowiska pamiętają piechociarze a inaczej artylerzyści. Często są to różnice rzędu nawet kilku kilometrów. Jaka była prawda??? Pewnie w dużej mierze zależy to od przyjętych kryteriów podczas pisania tj.komu bardziej wierzymy. Odnośnie baterii nadwyżek to wg mojej pamięci dołączyła ona już po bitwie pod Pszczyną, właśnie jako uzupełnienie strat. Z posiadanej relacji wynika, że kiedy trwała bitwa znajdowała się ona w garnizonie. Jednak jeszcze nie wgryzałem się w temat więc tylko opieram się na pamięci. Niestety na razie nie mam bodźca do kończenia pułków bo AJAKS siadł i 7 pac czeka sobie na lepsze czasy np.
Najważniejsze jednak jest to, że dzięki tego typu pytaniom jest szansa na dotarcie do materiałów jeszcze nie znanych, które moga rozwikłać wiele tajemnic Września.
P.Z.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
co do Pabicha i jego wspomnień - ostrożność jest ważna w wypadku każdych wspomnień - z kilku powodów 1. autor może celowo wprowadzać w błąd (np. żeby uwypuklić swoja rolę w wydarzeniach). 2 - pamiętajmy, że wspomnienia dotyczące Kampanii Wrześniowej - zarówno wydawane wydawane w PRL jak i na Obczyźnie - pisano i wydawano z perspektywy narodu, który przegrał walkę we Wrześniu - panowała więc ogólnonarodowa tendencja do szukania winnych za wszelką cenę, co często fałszowało obraz wydarzeń. 3 - władza ludowa" była zainteresowana tym, żeby przedstawiać zafałszowany obraz Polski międzywojennej (w tym i jej wojska) - stąd działania cenzury" i ogólny klimat" wokół przedwojennego wojska. 4 - każdy autor widział wojnę z własnej perspektywy i tak ją opisuje - często nie ma pojęcia o szerszym kontekście wydarzeń - opisuje więc swoje uczucia i stan wiedzy. 5 - wspomnienia pisali ludzie na różnych stanowiskach a tym samym dysponujący różnym zasobie wiedzy (co innego napisze oficer sztabowy, co innego strzelec, co innego lekarz wojskowy). 6 - często autorzy opierają sie na tym, co słyszeli od innych" - a to nie zawsze było wiarygodne. 7 - wspomnienia pisane po dłuższym czasie od przeżywanych wydarzeń mogą zawierać luki i nieścisłości wywołane niedostatkami ludzkiej pamięci.

Reasumując - wspomnienia - z racji specyficznego charakteru tego typu literatury - należy traktować z dużą dozą ostrożności i poddawać ostrej krytyce historycznej (co, jak zaznaczam, nie umniejsza ich duże roli w badaniach historycznych - trzeba tylko być ostrożnym) Największą wartością wspomnień - bez konieczności weryfikowania - jest to,ze przedstawiają stan wiedzy danej osoby - są wiec doskonały źródłem wiedzy o autorze i o obrazie" wojny utrwalonym w pamięci jej uczestników. Często wspomnienia oddają również dobrze nastroje panujące wśród żołnierzy i klimat działań wojennych (ale to już zależy od tego, jak są napisane) .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo,

niewiele tego. Ale zawsze cos.

Cytat 1:

W rejonie Piasku I i IV batalion 16 pp jako zgrupowanie mjra Ryby dopiero o godzinie 22 odeszło lasami ku przeprawie pod miejscowo�ciš Harmięże zmierzajšc na O�więcim. Grupa ta zapadła na dzień 3 wrze�nia w lasach koło Międzyrzecza. Niemcy nie �cigali.


Cytat 2:

Na odcinku pszczyńskim oddział majora Ryby. przekroczywszy szczę�liwie Wisłę i przeczekawszy dzień w lesie pod Międzyrzeczem, ruszył następnej nocy dalej. Przed �witem 4 wrze�nia natknšł się on we dworze Rajsko pod O�więcimiem na sztab 5 dywizji pancernej. Gen. Vientighoff przeżył kolejny atak w�ciekło�ci, gdy zaskoczeni we �nie Niemcy ponie�li dotkliwe straty: zabitych 3 oficerów i 13 szeregowych. Reszta broniła się zaciekle, alarmujšc stojšce wokół oddziały. W dalszym rozwoju walki Polacy zostali ostatecznie okršżeni i przyparci do rzeki. Tylko mjr Ryba z pocztem najbliższych żołnierzy zdołał dotrzeć do swoich, większo�ć utonęła w rzece lub dostała się do niewoli. Epizod ten w literaturze niemieckie i został wyodrębniony w oddzielnym punkcie jako Bój pod O�więcimiem": wpłynšł on na opó�nienie po�cigu, gdyż gen. Vientighoff musiał wezwać na pomoc kolumny wysunięte.

Witam. Taki właśnie mail dostałem na zapytanie Bitwy pod Rajskiem.Nie wiem czy coś pomoże ale nawiązuje w jakiś sposób do tamtych dni.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jako że jestem z Tarnowa, szukając na internecie informacji na tematy związane z wojną i moim rodzinnym miastem trafiłem na taką oto stronę

16 Pułk Piechoty Ziemi Tarnowskiej

gdzie opisany jest szlak bojowy tej formacji i jego udział właśnie w walkach o Pszczynę :) trochę mapek i takie tam.

Dla mnie ta strona (dziś znaleziona) to bezcenna kopalnia wiedzy o regionie może i innym sie na coś przyda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, po zapoznaniu sie z grubsza ze strona chciałbym polecić szczególnie tą jej część :

http://www.tajemnice.cyberion.org/16pp_ba.html

znajduje sie tu nagranie opowieści jednego z żołnierzy 16pp o szlaku bojowym tej formacji we wrześniu 39 - w sumie ponad 2h materiału, opowiada sam Zdzisław Baszak (oczywiście po latach ) - rzecz raczej rzadko spotykana :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Dopiero niedawno odkryłem nikłe informacje z życia mojego dziadka i zacząłem szukać jakichkolwiek fragmentów z historii, które mógłym połaczyć z moim dziadkiem.
Właściwie to głównym źródłem informacji są listy dziadka do babci z obozu stalag XXA ( czy to jest Toruń?).
Wyruszył z Krakowa i wydawało mu się, że to tylko manewry a nie wojna. I juz 2 września pod Pszczyną w południe został ranny i trafił do niewoli. Dysponuję listami na kartach z pieczęciami z obozu, zaświadczeniami od władz hitlerowskich i trochę zdjęć, których niestety nie potrafię zidentyfikować, gdzie to jest i kto tam jest. Jeśli ktoś może mi pomóc, to chętnie zeskanuję i opublikuje te zdjęcia i dokumenty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie