Skocz do zawartości

Wrzesień 39 Bitwa pod Pszczyną


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

To pierwsze z moich zdjęć. Mój dziadek Marian Kwinta stoi pierwszy od prawej. Z Krakowa wyruszyli chyba 30 sierpnia i po trzech dniach do tarli do Pszczyny gdzie dziadek 2 września około południa został raniony. Następnie trafił do szpitala w Pszczynie, gdzie leżał do 5 września. Stamtąd został przewieziony do szpitala w Jagerndorfie po uprzednim noclegu z 5 na 6 września w Raciborzu. Nie wiem do kiedy tam przebywał. Mam list z 16 V 1940 już ze stalagu XXA (chyba Toruń). Potem mam dokument z tego stalagu z 7 marca 1940 roku o demobilizacji dziadka i po powrocie do Krakowa otrzymał zaświadzcenie o zatrudnieniu. wszystkie te dokumenty opieczętowane hitlerowskimi pieczęciami. Po powrocie dziadek był tak wyczerpany i rozchorowany (cukrzyca), że niestety niedługo potem zmarł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Witam Dowiedziałem się niedawno że brat mojego dziadka walczył pod Pszczyną. Niestety od tamtego czasu nikt o nim nie słyszał. Może jeszcze żyje a może właśnie tam zginął. Jeśli macie jakieś listy poległych w tej bitwie to proszę o kontakt. Nazywa sie Stanisław Stolarski.Miał wówczas 19 lat. Pochodził z małej wioski Smardzowice koło Krakowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
  • 2 weeks later...
Jeżeli chodzi o książkę Janusza Ryta Bitwa Pszczyńska 1939" to warto się uśmiechnąć do Starostwa Powiatowego w Pszczynie, jak odpowiednio umotywujecie swoją prośbę to są w stanie podesłać Wam egzemplarz.. Kiedyś wysyłali do zainteresowanych, ale ludzie zaczęli to wykorzystywać i wystawiać książkę na alle(dro)go, dlatego Starostwo zaprzestało takiej wysyłki. Ja napisałem do nich przy okazji prac na magisterką na temat II batalionu 73. pp i dostałem książeczkę pocztą do rąk własnych :) Co do Pszczyny to nie posiadam zbyt dużo wiadomości, ale służę pomocą w sprawach związanych z 73pp i obroną Śląska..
Pozdrawiam!
Kubaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie