Skocz do zawartości

Hetzer


Kostek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Napisano
tak w telegraficznym skrócie:
jedna z bardziej udanych konstrukcji,pozbawiona niemieckiej manii gigantyzmu przez pragmatycznych czechów(lekka i mała platforma dla dużego stosunkowo działa,rozwijana dalej w następnych konstrukcjach po hetzerze),koncepcja hetzera kontynuowana po wojnie w szwajcarii i szwecji,do tego innowacyjna i ciekawa konstrukcja mocowania działa i własciwie mozna powiedzieć zawieszenia jego...wady to dość mało miejsca w środku i konsekwencje tego faktu...

ps.poza tym hetzer jest po prostu ładny...

pozdrawiam
Napisano
Witam. Doskonały pogromca sprzętu pancernego aliantów na wschodzie i zachodzie. Jedyna wada to zmało i troche zła koncepcja ich wykorzystania na polu walki. Pozdrawiam.
Napisano
Mały pancerz - 60mm - nadrabiał dobrymi kątami od których sie pociski zaślizgiwały" , lekki i zwrotny a przy tym 75mm Pak 39... przy dobrtej załodze to naprawde niebezpieczna broń.
Niemcy w swej mani wielkości zbudowali (fakt przy zastosowaniu czeskiej myśli technicznej) naprawde dobry pojazd.
Napisano
hetzer to jeden z niewielu niemieckich sprzętów produkowanych seryjnie po wojnie,i to hyba świadczy o jego jakości.
Napisano
Był produkowany po wojnie ale nie przez Niemców. Nie można oceniać jakości konstrukcji niemieckich na podstawie tego czy były produkowane po wojnie czy nie ponieważ jak wiadomo ci ostatni nie mieli wyboru w sprawie produkcji uzbrojenia. Nic też dziwnego że Czesi dalej produkowali Hetzery skoro mieli linie produkcyjne a wóz to praktycznie ich konstrukcja.
Moim zdaniem Hetzer miał jedną zasadniczą wadę - armatę której skuteczność przeciw najnowszym radzieckim czołgom była już niewystarczająca.
Napisano
Poniewaz moja droga pochodzi z Rumunii, wiec czuje ze musze swoje try grosze wsadzic:) Koncepcja ukladu nadwozia i broni wywodzi sie z rumunskiego Mareschal'a, tzn Hetzer byl Czesko-Niemiecka kopia.

Priester, zgadzam sie, dla mnie tez wazne ze byl ladny (zresta ten Rumunski tez). I potem byly bardzo ladne niemieckie projekty pojazdow bojowych piechoty i plot. Cos mi sie gzi ze Szwedzi nawet produkowali seryjnie jakis pochodny woz bojowy piechoty po wojnie.

Co do wartosci bojowej, to chyba przede wszystkim trzeba wziasc pod uwage ze mial to byc sprzet ppanc piechoty ergo porownywac nalezy z pojazdami rodzaju SU costam, ten z otwartm przedzialem bojowym i armata 76mm lub ciagnionymi dzialami 17 pdr Anglikow. Nie wiem co Amerykanie uzywali w baonach ppanc DP ale tez chyba nic specjalnego. Na tej plaszczyznie chyba Hetzer jest bezkonkurencyjny.
Napisano
No właśnie. Można go też porównać z bronią którą zastępował w dywizjonach ppanc piechoty a mianowicie ze Stugami III i Marderami. Wydaje mi się też, że był lepszy. (nie wiem jak od Stugów, ale od Marderów na pewno). No i rzecz jasna byl lepszy od ciągnionego Paka 40.

Pozdrawiam
Krzysiek
Napisano

Hetzer - Hwat
Niemiecki niszczyciel czołgów, uzbrojony w działo PAK 39 kaliber 75 mm, umieszczone na podwoziu przerobionym z czeskiego czołgu LT-38. Konstrukcja powstała w 1943 i produkowano ją nieprzerwanie do końca wojny. Pomimo wyjątkowo ograniczonego miejsca dla załogi była to bardzo efektywna broń. Łącznie wyprodukowano 1600 egzemplarzy. Po zakończeniu wojny wiele z nich znalazło się w armii szwajcarskiej.
To tyle encyklopedia

Mardera produkowano do momentu powstania najsłynniejszej konstrukcji opartej na podwoziu PzKpfw 38(t), a mianowicie niszczyciela czołgów Hetzer. Hetzer uzbrojony był w działo 7,5 cm PaK 39 L/48 lub EwK 42 L/70. Działa tego typu stanowiły wyposażenie pułków niszczycieli czołgów, które wchodziły w skład jednostek pancernych (od momentu objęcia stanowiska Generalnego Inspektora Wojsk Pancernych przez H. Guderiana). Hetzer był niezwykle trudnym przeciwnikiem. Płyty tworzące pancerz czołowy (60 mm) oraz boczny były nachylone pod kątem, który powodował ześlizgiwanie się pocisków. Przy masie 16 ton' posiadał siłę ognia odpowiadającą Panterze. Do 1945 roku wyprodukowano; 1577 sztuk. Na tym samym podwoziu zamontowano haubicę 15 cm slG33L/12. Pojazd otrzymal nazwę Bison. itd.
To za Niemiecka broń pancerna 39-45"
Jak zauważyłeś nie ma tu wzmianki o Rumunskim pochodzeniu ale jest za to mowa, że podwozie do Czeskiego LT-35 powstało w oparciu o podwozie Carden-Lloyda, a LT-38 był zmodernizowaną wersją LT-35.
Czytałem gdzieś i widziałem fotkę Czechosłowackiego Hwata wyprodukowanego po wojnie.
Podejrzewam, że politycznie był on niepoprawny(wszak mógł niszczyć T34 i większe)i produkcja została wstrzymana.
comet

Napisano
tak,ciekawe jak załogi hetzerów(hetzer to po niemiecku podżegacz)podchodziły do kwestii,ciasnoty wewnątrz,,,bo czyż nielepiej mieć,pancerz ciasny,ale własny,,,czy być narażonym,na odłamnki i inne rozrywkowe niespodzianki(np.w takiej równiez ślicznej wespie(osa),czy przytaczanym już marderze),,,nieprawdaż?
choć z wespy czy humellka/nashorna(trzmiel.czy cós.vel nosoróg-nosorożec)łątwiej jest zwiać gdzie pieprz rośnie,w razie trafionka,lub niestrawności podczas jazdy po wybojach,,,ciekawe prawda?

ps.a swoją drogą to ładne ''pancerne zoo'',sobie niemcy
zafudowali,,,cóz,podobno nazwe humela na nashorna(kwestia propagandy...),zmieniono,na osobisty rozkaz GROFAZA ;)(mam nadzieje że wszyscy wiedzą kim był grofaz...jeśli nie to opowiem,,,hehe,śmieszna ta nazwa...),
Napisano
najwiekszy strateg wszechczasów czy cuś w tym stylu. A Hertzer był doskonałym produktem który stał sie przodkiem szwedzkich dział samobieżnych STRV http://www.store666.com/toy_img/400610.jpg podobieństwa miedzy nim a Hertzerem sa widoczne na pierwszy rzut oka
Napisano
jeszcze kilka fotek tego sympatycznego wozu bojowego
Acha Szwedzi po wojnie czesto testowali sprzet niemiecki taki jak Tygrysy królewskie Panthery Hertzery itd.
http://www.mainbattletanks.czweb.org/Tanky/STRV103.jpg
http://www.hot.ee/t109tank/pictures/balg_upp103.jpg
http://www.hot.ee/t109tank/pictures/02_strv103_6.jpg
Napisano
tak,Groesser Feldherr Alle Zeiten,to był taki wazeliniarski przydomek,tego faceta,swoją drogą to słyszałem,to określenie między innymi(GROFAZ) na własne uszy,a opowiadała mi je babcia mojej byłej konkubiny,która mieszkała w Końskich,i mówiła że niemcy którzy przyłazili do nich,pogadać(podobno byli to młodzi chłopcy wcieleni do luftwaffe,na szybkiego...??).lub cos kupić do jedzenia sami się tak nieoficjalnie,wyrażali o swym wodzu...(czyli facet niemiał dobrej prasy u niektórych,nawet wtedy...hehe),kobieta ta mieszkała w budynku stacji kolejowej,i wręcz zamęczałem ją by opowiadała mi rózne historie z tego okresu,i cieawe rzeczy prawiła,warto słuchać ludzi starszych,po prostu grzecznie słuchać oni wiele chcą opowiedziec,(choć są niekiedy tacy co nic niepowiedzą bo to zbyt bolesne...),bo za kilka dziesiąt lat oni już odejdą,,,i zostana nam już tylko żródła pisane...
Napisano
Jeez...Panowie - zastanowcie sie, zanim cos napiszecie.
I tak:
Priester - moze sie myle, ale Hummel i Nashorn to jednak dwa ROZNE wozy bojowe, wiec jak mozna bylo zmieniac ich nazwe z jednej na druga???
Comet.pl - Nie cytuj encyklopedycznych bledow, ale mysl co piszesz.
Do Szwajcarii trafily nie Hetzer'y, ale powojennej, czechoslowackiej budowy G-13, ktore od Jagdpanzera sie niemalo roznily.
Okreslenie sil ognia" Jagdpanzer'a i Pz.Kpfw. V jako jednakowych, jest mowiac lagodnie - bzdura.
Ale tym, ze ...podwozie do Czeskiego LT-35 powstało w oparciu o podwozie Carden-Lloyda, a LT-38 był zmodernizowaną wersją LT-35." siegnales wyzyn!
Chyle czola!
Szcerze ubawiony
Grendel
Napisano
A teraz po krotce:
WaffenAmt nazwal je: Sturmgeschuetz neuer Art mit 7.5cm PaK 39 L/40 auf Fahrgestell Pz.Kpfw.38(t) - w skrocie - Stu.Gesch.38(t).
Panzertruppe uzywalo nazwy oficjalnej Leichte Panzerjaeger 38(t)".
W listopadzie 1944 nazwe ujednolicono na Jagdpanzer 38 (Sd.Kpfw. 138/2)".Hetzer'ami" nazywali je nieoficjalnie zolnierze.
Waga - 15.75 tony
Nacisk na grunt:0.85 kg/cm2
Wysokosc 2.17 m
Szerokosc 2.63 m
Powierzchnia czolowa - 5.7071 m2
Pancerz - miedzy 8, a 60 mm
Silnik - Praga AE, szesciocylindrowy, chlodzony woda, 160KM
Predkosc maksymalka (na drodze) 43 km/godz.
Zasieg maksymalny - 185km
Pomiedzy marcem 1944, a kwietniem 1945 zbudowano lacznie 3210 sztuk, z czego dostarczono do oddzialow 2362 sztuki (w tym 75 dla Wegrow).BMM wyprodukowala 2047 sztuk( w tym 181 Bergepanzer i 14 Starr), a Skoda 780 sztuk.
O prototypach pisac nie bede, bo to temat na inny watek.
Ktos wspominal o 15 cm sIG 33/2 (Sf) auf Jagdpanzer 38.Niepotwierdzone zrodlowo - 30 sztuk przebudowano z Bergepanzer 38 w zakladach Alkett (najprawdopodobniej).
Inne pojazdy tylko w sferze prototypowej, badz makietowej.
Pozdrowienia
Grendel
P.S.
Pozniej postaram sie znalezc czas na opis powazniejszych zmian konstrukcyjnych w czasie produkcji i po krotce roznice pomiedzi JagPz 38, a G-13.
Napisano
Szwajcaria otrzymala lacznie 158 niszczycieli czolgow G-13.Pierwsze osiem sztuk pochodzilo z ostatniej serii produkcyjnej BMM z kwietnia 1944, nigdy nie przejetych przez Wehrmacht.NAstepne dwa zamowienia (na 100 sztuk z 23 listopada 1946 i nastepne 50 szutk w 1947) stanowily nowozbudowane pojazdy.
Glowna roznica pomiedzy JagPz 38, a G-13 byla armata.G-13 otrzymal od poczatku 7.5cm StuK 40, zamiast PaK 39.Nowobudowane egzemplarze otrzymaly tez inny silnik - 148-mio konny silnik diesel'a Saurer-Arbon.Inne zmiany to przesuniecie stanowiska dowodcy zestrony prawej na lewa, usuniecie Nahkampf'a, dodanie opancerzonego peryskopu dowodcy, podwojnej anteny itp. detali.
Pozdrowienia
Grendel
Napisano
I jeszcze krotka lista bledow konstrukcyjnych naprawionych w czasie produkcji(podam moim zdaniem najwazniejsze - na przepisywanie calej listy zmienianych detali nie czas to i nie miejsce):
serpien 1944-lzejsze o 200 kilo oslony pancerne jarzma - zmniejszono obciazenie pierwszej pary kol nosnych, ktorych przeciazenie bylo plaga tych pojazdow (i JagdPanther takze).
Wrzesien 1944 - zewnetrzne krawedzie schurzen" zostaja podgiete do wewnatrz, by nie urywaly sie w razie otarcia o drzewo itp.
Zaczeto stosowac resory o 9mm piorach do przednich kol nosnych, podczas gdy pozostale mialy wciaz 7-mm.
Pazdziernik 1944 - wyeliminowano kulochwyt w formie oslony peryskopow kierowcy.
Zastosowano Flamm-Vernichter" (tlumik ognia spalinowego)zamiast starego tlumika cylindrycznego.
Sprezynowy kompensator do niewywazonej armaty pomagal w jej opuszczaniu.
Zaczeto montowac reczna pompe benzynowa Solex" zamiast zawodnej elektrycznej.
Listopad 1944: nowa, niezawodna pompa paliwowa.Powiekszono o piec ilosc zabieranych pociskow do armaty.Poprawiono ogrzewanie przedzialu bojowego.Zainstalowano plyte grzewcza pod akumulator.
Styczen 1945:
Nowa transmisja, wytrzymujaca gwaltowne manewry w czasie celowania pojazdem w czasie walki.
I to by bylo tyle o eliminacji bledow.
Dodam tyle, ze pojazdy byly przez zalogi lubiane.Powaznym mankamentem byl brak kopuly dowodcy, ale na nia nie bylo tam po prostu miejsca.
Pozdrowienia
Grendel

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie