Skocz do zawartości

H.H. Kirst


wons

Rekomendowane odpowiedzi

Ja czytałem trochę kilka lat temu. Moją uwagę zwróciła seria 08/15 z której przeczytałem:8/15 w partii", 8/15 w koszarach",8/15 na wojnie" i 8/15 walczy do końca". Odpuściłem sobie 8/15 dzisiaj" bo jakoś temat powojennych Niemiec mnie nie pociągał. Moim zdaniem to bardzo udana seria. Próbowałem przebrnąć jeszcze Błyskawiczne dziewczyny" (o kobiecej formacji pomocniczej) i Afery generałów" ale nie zrobiły już na mnie takeigo wrażenia jak seria 08/15. Ogółem w Polsce wydanych było 52 ksiażki Kirsta (może w tej chwili jest więcej nie mam pojęcia) więc jest w czym wybierać. Ten post przypomnial mi o nim więc moze zabiorę sie za jakąś np. za Fabrykę oficerów" albo Rok 1945". Serdecznie polecam mimo że nie jest to literatura typu wspomnień Sajera czy Degrella. Pozdrawiam L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Czy ktos czyta? pewnie !
Kirst super pisze. ja juz jego książek wiele przeczytałem m.in. całą serię 08/15, fabrykę oficerów, bunt żolnierzy i kilka innych.... nawet kilka mam na swojej półce :)

najlepiej czytało mi się Bóg śpi na mazurach".

Pozdrawiam
Lobo26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Przeczytałem większość wydanego w Polsce Kirsta. Pierwsi byli Kamraci". Pamiętam, że od kumpla dostałem tylko pierwszy tom i męczyło mnie co dalej przez ponad rok, zanim dopadłem drugi tom. Z tego co czytałem to podoba mi się 8/15" ale w wydaniu wydawnictwa MON z 1987 w tłumaczeniu Jacka Frühlinga, bez dopisanych później W partii" i Dzisiaj".
Lubię Bóg śpi na Mazurach". Tutaj Kirst próbuje pisać trochę pod Wiecherta" i nawet mu to wychodzi, dlatego książka ma taki klimat. To chyba moja ulubiona pozycja tego autora.
Polecam również Fabrykę oficerów" i Mane, tekel, '39". Pozostałe przeczytane pozycje, szczerze mówiąc, pozostawiły u mnie mieszane uczucia.
Wesołych Świąt
Feeder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy większośc jego książek u siebie. 08/15 jest dobrym cyklem. Aczkolwiek rzeczywiście jako trylogia bardziej jest udany. Fabryka oficerów" Menetekel 1939", Bóg śpi na Mazurach", Rok 1945", Kamraci", Powojenni zwycięzcy"... Trochę tego jest, choć wolę okres przedwojenny i wojenny.
Widzę, że nie tylko nam odpowiada styl książek H.H.Kirsta. Milej lektury.
pozdr. wons
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam.
Czytałem prawie wszystkie wojenne i pro" wojenne książki Kirsta (a może i wszystkie wydane w Polsce). Ogólnie książki mają tendencję prześmiewczą III Rzeszy (system władzy itd.). Nie podchodzą mi jedynie jego kryminały których też trochę napisł.
Pozdrawiam
Kopi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko - własnie udało mi sie dziś kupić 5 różnych książek Kirsta z serii 8/15":
- 8/15 t.1 - awanturnicza rewolta bombardiera Ascha",
- 8/15 t.2 - osobliwe przygody wojenny żołnierza Ascha",
- 8/15 t.3 - niebezpieczny tryumf końcowy żołnierza Ascha"
- 8/15 na wojnie"
- 8/15 walczy do końca"

czy to całość serii ? Nie moge sie połapać w chronologii tych książek. A kupiłem wszystkie za całe 15 zł heheh.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cykl 8/15" napisany został jako trylogia.
1 to Awanturnicza rewolta bombardiera Ascha", albo w innym przekładzie W koszarach"
2 - Osobliwe przygody wojenne..." albo Na wojnie"
3 - Niebezpieczny...", albo walczy do końca".
Później Kirst dopisał 8/15 W partii", w którym nie występuje zresztą H. Asch, i ostatni tom o tytule 8/15 Dziś".
Rzeczywiście styl pisarski H.H.Kirsta jest dosyć ciężki, ale jego przed- i wojenne książki mi się podobają. Tak, Wilki" jest jedną z najlepszych jego książek, przynajmniej dla nas. Noc Długich Noży" ma charakter powieści trochę bardziej niż wynikałoby to z tytułu, ale też jest dobrą książką.
Odnośnie jego kryminałów: ciężko sie je czyta, dlatego wolę jego utwory o czasach przed- i wojennych.

pozdr. i miłej lektury WoNsY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
oczywiście że wiemy gdzie mieszkał H.H.Kirst:-)dokładnie to przy ul.Sienkiewicza 10 (dawniej Schillerstrasse).budynek stoi do dzis. w 2002 r. została umieszczona tablica ku pamięci Kirsta.
prezentowane są także odczyty,konferencje i wystawy dotyczace twórczości Helmuta Kirsta.http://dziedzictwo.ostrodaonline.pl/index2.php?jezyk=pl&modul=5&sekcja=14http://ostrodaonline.pl/wiadomosci/index.php?modul=1&NW=411
gdy tylko zdobęde fotkę tej tablicy nie omieszkam wam jej tu wkleić.
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Witam
Wiecie co, kiedys czytalem Fabrykę Oficerów a ostatnio nawet udalo mi sie film pod tym samym tytułem obejrzeć. Scenariusz na podst. książki.
Rewelacji nie było ale obejrzec mozna, film czasami byl poprostu przynudnawy. Zdecydowanie książka była lepsza.

Pozdrawiam
Lobo26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja własnie przeczytałem pierwsze 3 tomy 8/15" - przymierzam się do dwóch ostrtanich - słyszałem że nie ma w nich już Herberta Ascha i w ogóle całej grupy ludzi jak Kowalski, Wedelman, Luschke itp ... mozecie przyblizyc o co chodzi w tych dwoch kolejnych ?

No i druga czy pozostałe ksiażki Kirsta są utrzymane w podobny m stylu - wesoła i ciekawa opowiadanka dobrze wchłaniana przez mózgownice ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
4część 8/15 - niebezpieczny tryumf końcowy H.A." lub 8/15 walczy do końca" -spodkałem się z oboma tytuami:) - jest kontynuacją przygód naszych bohaterów. W ostatniej części występuje H. Asch, nie pamiętam, czy inni też. rzecz dzieje sie po wojnie, ale na bazie BW, czyta sie dobrze, polecam :)
Miłej lektury:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Ogólnie Kirsta czyta się dobrze od roku jestem zafascynowany jego książkami i jak mi na to pozwala czas to systematycznie swoja biblioteczkę powiększam i czytam.
Bardzo dobrą książką są WILKI no i 08/15 ale można by i dodać PRAWO FAUSTA i inne . Pisze o życiu takim jakie jest , bez odbarwiania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Witam wszystkich milosnikow ksiazek H.H.Kirsta! Calkiem przypadkiem zetknelem sie z jego ksiazkami....a bylo to w styczniu tego roku...gdy w mojej bibliotece miejskiej szukalem dziel Klausewitza....:) i nie znalazlem:(...ale przeszukujac szufladke pod literka K wpadly mi w oczy pozycje Kirsta....pierwsza z nich byl. ,,Menetekel 39''!
Cos wspanialego...super pozycja...a moj ulubiony moment w tej ksiazce to to ,kiedy ta bateria p.lot. po dlugich oczekiwaniach rusza wreszcie do boju...jak wyjezdza z tego lasku i jenoczesnie niebo robi sie ciemne od samolotow( dziala na wyobraznie:)!Przed kilkoma dniami skonczylem czytac ,,Moje Prusy Wschodnie'' ... i jak na razie wszystko OK.Wiem ,ze moja przygoda z Kirstem dopiero sie zaczyna...a jeszcez sporo jego ksiazek przede mna... :)Pozdrawiam wszystkich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
Kirst w książkach: awanturnicza rewolta bombardiera Ascha",osobliwe przygody wojenny żołnierza Ascha", iebezpieczny tryumf końcowy żołnierza Ascha"; bardzo ciekawie pokazuje jak ludzi myślących zamienia się w roboty z nr seryjnym, ale też inne rzeczy są przedstawione w interesujący sposób. Naprawdę trylogia godna polecenia.


Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie