Skocz do zawartości

trzyosiowy sokol...


cieciwa

Rekomendowane odpowiedzi

Cos ty sie Cieciwa tak zawzial na dziwaczne i rzadkie konstrukcje???!!! Tu ci nie pomoge. Poszukaj w ksiazkach Janka Tarczynskiego - bylo cos co sie nazywalo Polskie motocykle 1918-45" (nie mam pod reka, wiec Ci nie sprawdze czy tam cos jest) i monografia Sokola 1000 wydana przez WKiL przed najmniej kilku laty (jak nie z dziesiec). Z pamieci - zachowal sie szkic koncepcyjny i 1-2 zdjecia z prob, ale guzik na nich widac, bo marne.
Trzyosiowy" to on byl tylko do pewnego stopnia .W istocie byla to przyczepka tandemowa z kolem napedzanym od tylnego kola motocykla. Na zdjeciu, ktore widzialem i moze nawet gdzies mam negatyw - bo odbitki z pewnoscia nie, w probach motocykl jezdzil z wozkiem bocznym i tandemowym - tak wiec mial cztery kola.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz, chyba nie mowimy o tym samym .....
Ja mam na mysli ta wersje Sokoła 1000 gdzie zrobiono dwa tylne kola napedowe ...
Sokół z napedzanym kolem w wozku to inna para kaloszy...

P.S.
A co do mojego uwziecia" to wlasnie takie konstrukcje swiadcza najlepiej o wielkosci konstruktorow .....
A z drugiej strony sa ciekawe, nawet bardzo - podobnie jak sprzet pomocniczy, agregaty pradotworcze, dymne, przyczepy saperskie[pontonowe] i te na sprzet, amunicyjne itp.
Tego byo naprawde duzo, a wiedza o tym jest bardzo nikla ....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym samym. Powidam przeciez PRZYCZEPKA TANDEMOWA ( czyli w tandemie, czyli jedno za drugim), a jakze, z kolem napedzanym. Otrzymujemy w ten sposob jednoslad z dwoma kolami z tylu, z czego pierwsze tylne napedzane jest od silnika, a drugie (jak wolisz - najbardziej tylne) od poprzedzajacego. Napedzane kolo wozka bocznego to inna historia i nie to napisalem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi ci o trzy koła w lini prostej to były próby takiego pojazdu ale tak dla ścisłosci to naped byłby na koło srodkowe i tylne. Usmiałem sie trochę bio jak stwierdzic granice pomiędzy przodem a gdzie tyłem? Jak anegdota opowiadana przez Habera w pociągu W CK dezerterach.
Wracajac jednak do tematu widziałem trzykołowego Sokoła tyle ze 600 z napedem na oba tylne koła z tym że były one na jednej osi. Taki układ Trajki. Z tym że nie czytałem o tym a widziałe to i nie wiem czy to powojenna konstrukcja z jakiegos PGRu czy przedwojenny prototyp. Pojazd wypisz wymaluj Junak B20.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Był jeszcze taki Sokół 600.
Oto cytat z fachowej literatury:
Sokół 600 miał oryginalną wersję terenową. Był to trzy kołowy pojazd jednośladowy o napędzanych dwóch tylnych kołach. Wykonano dwa prototypy, które wykazały dobre właściwości trakcyjne w błocie i na piasku, natomiast na szosie, zwłaszcza przy większej szybkości, prowadzenie stawało się trudne, a nawet niebezpieczne. Wojsko nie wykazało jednak zainteresowania motocyklami, więc dalszych prób nie prowadzono.
"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie