Skocz do zawartości

PF 621 - warsztat wz. 38


cieciwa

Rekomendowane odpowiedzi

Na skanie -samochod warsztatowy wz.38 z agregatem pradotworczym (elektrownia polowa). Jest kilka zdjec agregatu z samochodem w tle. Zdjec gdzie ohaterem" bylby sam samnochod nie widzialem. Danych i rysunkow - nie widzialem. Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czort wie. Widac , ze jest stol slusarski z szufladami i dwoma imadlami, z pewnoscia jest tokarka (byla na innych samochodach warsztatowych dla b.pancernej i artylerii - to pewnie byla i tu)Zapewne tez wiertarka na kolumnie. Co to takiego z lewej - nie wiem. Agregat dawal prad m.in. do ladowania akumulatorow - najmniej kilku naraz, przynajmniej tyle widac na zdjeciu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem to jest jedyne zdjecie tego typu wozu ?
Wydaje mi sie, ze oponcza jest tylko zaimpregnowana mocno,
bo raczej nie widze tam sklejki [co nie znaczy, ze jej tam niema].
Zreszta sam generator tez jest ciekawy - masz moze wiecej jego zdjec ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety - gdzies sa jeszcze dwa lub trzy zdjecia, ale nie znjde ich raczej inaczej,jak przypadkiem. Jak mowilem - ich tematem jest jednak agregat. A poszywanie stelazu oponczy sklejka bylo stala praktyka. Niekiedy pokrywano tez gore stelazu (powstawal charakterystyczny kant na polaczeniu bokow z dachem) lub robiono sepryge z gesto ulozonch listew drewnianych (bylo wtedy zaokraglenie).Na to szla oponcza napieta jak blacha - na stale, bez sznurowek. Do oponcz uzywane byly farby woskowe - wiec to nie impregnat" nadawal sztywnosc. W tamtych czasach zreszta sztywne plotno uzyskiwalo sie czarnym lakierem asfaltowym, tymczasem oponcze na samochodach wojskowych sa brazowozielone lub w plamy. Zamalowac lakier asfaltowy sie nie daje - moze dzisiejszymi alkydami lub chlorokauczukami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Instrukcji o utrzymaniu sprzetu pancernego i samochodowego (Wwa 1938, MSWojs; Rozdz VII) wynika ze samochody warsztatowe byly fasowane w oddzialach we wlasnym zakresie takze prawdopodobnie kazdy byl wewnatrz urzadzony inaczej. Wydaje sie to sensowne ze wzgledu na male ilosci a za to duze zroznicowanie zastosowania wozow warsztatowych WP.

Ciekawi mnie - jakie oddzialy mialy samochody warsztatowe poza k czo rozp, dyw panc, oddzialow brygad zmot, 2 ekperymentalnych warszt plut parkowych sap, baony zmot sap, plut wartsztatowe samochodowe armijne?

Adamie, czy masz wiecej danych co to za elektrownia polowa? Z przyczepkowych to znam tylko EP 17Kw - 110V dla jednostek reflektorow, sap kolejowych i dyonu mostowego. Czy byly inne np Br Panc dla oddzialow warsztatowych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inne samochody warsztatowe - wiem malo, lub nic. Byly w broni panc. i art.zmot samochody FWD (przez cale 20-lecie, w 36 roku jeszcze najmniej 36 szt.), byly warsztatowe Ursusy i 621 i C4P,kilka warsztatowych Praga RV, z czolgami R35 przyplynely warsztatowe Renaulty i Latil. Na skanie FWD - tokarka, agregat pradotworczy, stalowy stol warsztatowy z imedlem i szlifierka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos przyczepy, EP 17Kw 110V byla na silnik PZInz 121 wiec to nie ta. Nie znam EP z silnikiem 108 w wyposazeniu saperow (byly glownie uzywane EP 110V 5Kw z silnikiem Fiat 500 i przerobione elekrownie Winton'a chyba tez z silnikiem Fiat 500 ale nie jestem pewien - zreszta nie byly to elektrownie przyczepkowe lecz przenosne przewozone na wozach). Chodzi wiec tutaj chyba o elektrownie polowa broni pancernej na wyposazeniu oddzialow technicznych pancernych czy samochodowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche mam za malo materialu, zeby tak spekulowac - przyczepka paliwowa, a zreszta kuchnia tez, wydaja mi sie jakby nizej posadowione. Rama przyczepki paliwowej wystaje zreszta poza przestrzen ladunkowa" i ma zaokraglone naroza. A poza tym po co komu taka unifikacja - to nie byly tysiace szt. i tasmowa produkcja.
Zdjecie agregatu ma w sygnaturze skrot Br.Panc., co jakby wskazuje przynaleznosc" , ale na znanym zdjeciu (nie mam go pod reka w przyzwoitym stanie) ciagnikow C4P z francuskim reflektorem 150 cm , za pierwszym ciagnikiem stoi agregat, o ktorym wiemy skadinad, ze polski, i czegus taki dziwnie podobny. Ale moze ktos ma to zdjecie w przyzwoitej jakosci i je podrzuci. Warto sie przygladnac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ups, nie zawsze pamietam, ze cos juz robilem. chyba, ze mi samo wpadnie w rece. Znalazlem Fiata 621 ze stalowa skrzynia i ostatnia przed wojma wersja kabiny - ten typ wlasnie wyposazany byl w osprzet warsztatowy i sluzyl do holowania elektrowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Dla baterii motorowych artylerii przeciwlotniczej kalibru 40 mm systemu Bofors Oddział I Sztabu Głównego zamówił warsztaty samochodowe. Istniał wtedy typ samochodu-warsztatu, na którym znajdował się agregat elektryczny. Dowództwo Broni Pancernych zleciło jednak skonstruowanie nowego własnego typu, który opracowano po rocznych próbach, przy czym agregat nie mieścił się na samochodzie i miał być przewożony jako przyczepka. Zamówienia na warsztaty wz. 38 zrealizowano, nie wydano jednak zamówienia na przyczepki z agregatami.
W chwili przyjęcia do uzbrojenia sprzętu kalibru 40 mm systemu Boforsa pracującego na akumulatorach powierzono Departamentowi Uzbrojenia sprawę wyposażenia baterii artylerii przeciwlotniczej w agregaty prądotwórcze do ładowania akumulatorów. Było to w 1936 r. Gdy w 1938 r. Dowództwo OPL upomniało się o nie, Instytut Techniczny Uzbrojenia oświadczył, że sprawa ta nie jest w jego kompetencji, gdyż jest to zagadnienie elektrotechniczne. Po osobistej interwencji płk. Włodzimierza Ludwiga u szefa Departamentu Uzbrojenia Instytut Techniczny Uzbrojenia zmienił zdanie i prowadził przez pół roku pertraktacje co do kupna tych agregatów. Gdy zamówienie miało być już zrealizowane, nagle scentralizowano w kompetencjach Instytutu Technicznego Saperów wszystkie zagadnienia agregatów elektrycznych i do realizacji zakupu nie doszło. Zaczęto badać możliwości produkcji tego sprzętu w kraju. Do wojny problem ten nie został załatwiony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 1 year later...
  • 5 years later...
  • 4 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie