Skocz do zawartości

Kb Ur wzór 1935 niewykorzystana szansa


pzl

Rekomendowane odpowiedzi

Co do ładownic to opowiadał mi kiedyś pracownik muzeum w Sochaczewie, że kiedyś dostali od chłopa kilka magazynków wykopanych na polu. Zgodnie z informacjami chłopa zostały one wykopane w ładownycy wykonanej ze skórzanych rzemieni. Resztki ładownicy chłop wyrzucił i tak pozostały tylko jego słowa...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 339
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
  • 7 months later...
  • 2 weeks later...
Czy któryś z kolegów jest w stanie zweryfikować informację podaną w ostatnim odcinku Było nie minęło" o przypadkowym ostrzelaniu z Ura niemieckiego pociągu pancernego w trakcie zajmowania Zaolzia? Sprawa wydaje mi się wielce nieprawdopodobna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 5 months later...
  • 1 month later...
Witam
Do pnz59"
Ciekawe, że rozmawiał Pan osobiście z prof. Maroszkiem i nie wie, że jedynym twórcą Kb-Ur wz.35 był właśnie inż. Maroszek.
Wspomniany Felsztyn nie brał udziału w tych pracach.
T. Felsztyn należał do zespołu, który zlecił Instytutowi Techniki Uzbrojenia opracowanie innego karabinu dostosowanego do specjalnej amunicji. Ale to już inne zagadnienie.
Sumując - jedynym wynalazcą karabinu Kb-Ur 1935 jest Józef Maroszek
Do kiler p"
Co do opisu ostrzelania pociągu pancernego znam takie zdarzenie, ale z ostrzelaniem (skutecznym) niemieckich pojazdów opancerzonych. Było to w miejscowości Wola Gutowska pod Kockiem. Mogę dodać, że słyszałem również o zdarzeniu zestrzeleniu samolotu.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Szanowny Sokratesie, to Twój imiennik powiedział swego czasu wiem, że nic nie wiem..." - i tego się trzymaj. Tak się ułożyło, że prof. Maroszek był moim dziekanem i uczył mnie też wytrzymałości. Nie odpytywałem go o nic, bo gdzieżby 20-latek miał śmiałość. W niewiele lat później byłem wydawcą i redaktorem prowadzącym niewielkiej książeczki Janusza Magnuskiego, w której padło zdanie, że kb-ur jest dziełem Maroszka. Po jej wydaniu w redakcji pojawił się nie kto inny jak prof. Maroszek. I radość i satysfakcja - poznał mnie. A przyszedł tylko po to, żeby powiedzieć, że to nie on, że to Felsztyn, a on dołożył się nieznacznie tylko do konstrukcji zamka....Chyba mu powinienem wierzyć, nieprawdaż?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro topic sie ozywil to sie odniose do pytania Kiler'a. Nie wierze w to ostrzelanie bo po prostu tej broni nie wydano wowczas bo niby po co? Byla takim duzym sekretem wlasnie dlatego ze stala na granicy skutecznosci. Gdyby potencjalny powazny przeciwnik wiedzial o jej istnieniu i poznal jej parametry, nieznaczne zabiegi dopancerzania mogly skutecznie jej przeciwdzialac. Ergo szalenstwem byloby wydawanie jej do takiej operacji jak Zaolzie gdzie potrzeba na nia watpliwa a utrata tajemnicy prawie gwarantowana.

I drobny off-top mam nadzieje ze wybaczycie: maluczko wiem o calej operacji. Pzeciez i strzelaniny byly, byli polegli, oczy calego swiata byly na to zwrocone, fotografow jak przyslowiowych mrowkow.... Czy episod doczekal sie jakiegos powaznego opracowania poza tradycyjnym juz slownym mordobiciem o aspektach moralno-politycznych tego wydarzenia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 6 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Ostatnio na znanym portalu aukcyjnym pojawiły się „okucia skrzynki na Ura wz.35”. Otóż nasunęło mi się na myśl pewne pytanie – czy skrzynki do transportu kb ppanc wz.35 – czy to opisane jako sprzęt łączności czy to opisane jako sprzęt optyczny, były jednakowe? Czy były to identyczne skrzynki a tylko z różnymi opisami?
Dodatkowo czy okucie wystawione na aukcji faktycznie było okuciem od takowej skrzynki? Czy któryś z szanownych kolegów zna może wymiary takowego okucia?
Pozdr,
makul

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie