Skocz do zawartości

archiwum we Freiburgu


drag47

Rekomendowane odpowiedzi

Czy zwykły polski śmiertelink ma jakąkolwiek szanse na korzystanie z niemieckiego archiwum federalnego?Podobno są tam wszystkie niemieckie dokumenty wojskowe począwszy od wojny francusko-pruskiej aż do zakończenia II wojny.Czy ktoś z was wie cos na temat korzystania z tego archiwum?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Polecam szczegolowa lekture na: www.bundesarchiv.de. Jest tam w zasadzie wszystko, wlacznie z cennikiem, ale trzeba sie troche naszukac. Osobiscie korzystalem, ale z oddzialu w Koblencji. Najlepiej zalatwiac to na miejscu - przy dobrej znajomosci jezyka lub z dobrym tlumaczem nie ma wiekszych problemow, pod warunkiem, ze wie sie czego sie chce i zapowiedzialo sie swoj przyjazd. Jak to wychodzi korespondencyjnie albo przez telefon lub net - nie potrafie powiedzieć, choc z witryny wynika, ze tez sie da zrobic. Aha - uprzedzam: tanio to nie wychodzi.
Pozdrawiam - gvb.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbierając materiały do książki Historia obozów jenieckich w Świętoszowie", korzystałem z zasobów archiwalnych z Freiburga. Wysłałem drogą internetową list z prośbą o udostępnienie interesujących mnie dokumentów i po tygodniu czasu dostałem gruby pakiet z kopiami interesujących mnie materiałów bez ponoszenia żadnych kosztów.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dziwne
owszem przysylaja materialy poczta ale robia to zaocznie" dolaczajac do zamowionych dokumentow rachunek. robia to oczywiscie wierzac zamawiajacemu. ale o darmowych nie slyszalem. wychodzilo tak jak u nas ok. 2 zl za strone.

pozdr
robert_kudelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziwne - mi po mailu do nich kazali zwrócić się do firm archiwistycznych, które zajmuja sie poszukiwaniami. Zapłaciłem jak za woły (DUŻE woły) , a trwało to bagatelka pół roku. Na jaki mail pisaliście i dostaliście od razu dokumenty?

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś skorzystałem z zasobów berlińskiego Preussischer Kulturbesitz i po mimo niezapowiedzianej wizyty obsłużony niezwykle szybko i profesjonalnie.Interesowały mnie zdjęcia z walk na Dolnym Śląsku w 1945r ( były m.in. z Wrocławia), wybrane fotki zostaną zapisane na CD i przesłane pocztą na mój domowy adres ( niestety wraz z rachunkiem).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełniając mój poprzedni post dodam, że zamiast rachunku do zamówionych dokumentów dołączona była ankieta formatu A-4 z wypełnionymi rubrykami w ktorych miałem zaznaczyć do jakich celów wykorzystywane zostaną nadesłane materiały oraz prośba o odesłanie tej ankiety po wypełnieniu do archiwum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


wilcz - dużo będzie tych fotek ??
zwróć uwagę na sprzęt pancerny jakby na nich był czyli jakim dysponowali niemcy może udało by się rozwiać mit panter i tygrysów
może było by też jakieś foto z okolic kleczkowskiej lub portu rzecznego

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zdjęcia z Wrocławia mnie nie interesowały, pobieżnie rzuciłem okiem: zniszczone ulice, Hala Ludowa, jakiś duży most z panoramą zniszczonego miasta w tle, etc.
Naprawdę interesujące to są walki o Lubań i takich też zdjęć poszukuję.Na marginesie: niemieccy korespondenci w końcowej fazie wojny nie robili zdjęć zniszczonego własnego sprzętu, zapotrzebowanie propagandy było na pokazanie pokonanego wroga wraz z jego potężną, ale możliwą do zniszczenia techniką bojową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


hej :)
że zniszconego to wiem i jaka była siła propagandy też wiem :)
a wiesz może coś o kronice którą nakręcono około 10 03 45r w oblężonym Wrocławiu fotoreporter tej kroniki został zesztrzelony 15 03 45r w okolicach Pilczyc we Wrocławi ale taśmy przetrwały i zostały przesłane następnym lotem do Berlina
moje pytanie jest czy ta kronika dotrwała do dziś gdzies tam u nich :)

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli kronikę Deutsche Wochenschau?Ostatnia kronika zawiera zdjęcia z oblężonego Wrocławia:m.in.Ratusz, gelulaiter Hanke (pochodził z Lubania) w bunkrze, kobiety budują barykady, ruski ISU strzela, w zasadzie nic ciekawego.Na tej kronice jest też Hitler odznaczający członków Hitlerjugend, motyw wykorzystany obecnie w filmie Upadek.Kronikę można dostać w Niemczech, niestety koszt jest horendalny, może łatwiej w Warszawie.Większość kręconego materiału nie wchodziła do kroniki, a jest z pewnością ciekawsza i również jest do dostania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


tak - teraz nasówa mi się pytanie w którym bunkrze jest hanke w tym oficjalnym na wita stwosza , w kwaterze obrony pod wzgórzem partyzantów czy w bunkrze którego do dziś nikt nie zlokalizował w okolicach placu czerwonego
ten materiał który nie jest na kronice napewno jest ciekawy niestety obawiam się że tak szybko nie bedę miał okazji go zobaczyć

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy czy zapytanie" ma swoja kwerende- inwentarz. Jezleli nie ma - trzeba zatrudniac firme kwerujaca i niestety za to ekstra placic. Jezeli jest- lub masz sygnatury dokumnetow jakimi jestes zainteresowany- pozostaje poczekac okolo 3 tygodni na przesylke z rachunkiem. Towarzystwa itd nie zawsze placa- ja dostalem ponad 500 stron bez zadnych kosztow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo fotek z Lubania AD 1945 - w Breslauer Apokalypse 1945" Gleissa (bodajże tom 3) było kilka fotek związanych z pobytem Goebbelsa w tym mieście (8 III 1945).
Urywki tej niemieckiej kroniki z Hankem widziałem kilka razy w TV , znajdują się też m.in. na kasecie wycięstwo" z Gazet Wojennych.
Istnieją też co najmniej 2 radzieckie kroniki filmowe z okresu walk we Wrocławiu.
I tak na koniec - ciekawe zdjęcia autorstwa Dimitrija Baltermanca przedstawiające walki we Wrocławiu (m.in. żołnierze radzieccy przebiegający obok niemieckiej 88-mki) zostały opublikowane swego czasu w miesięczniku Odra".

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


:) zawsze mówiłem i podtrzymuję to nadal że materiał zdjęciowy oraz dokumentalny na tasmie filmowej jest dowodem na istnienie w tamtym okresie czegoś np sprzętu , budynku , barykady , bunkra itp
opisy bywają różne i nieraz są mylnie interpretowane a dziś po 60 latach obraz jest zupełnie inny i naszą wiedzę opieramy własnie na tych opisach i materiale fotograficznym , oraz wspomnieniach naoczych świadków tamtych wydarzeń choć te ostatnie bywają nieraz bardzo mylne

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znawcy tematu pewnie wiedzą,ale mi w pamięci utkwiła rosyjska kronika filmowa z walk o Wrocław, kiedy to kręcący materiał operator filmowy zostaje zabity, a padająca i leżąca na ulicy kamera filmowa wciąż pracuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znawcy tematu pewnie wiedzą,ale mi w pamięci utkwiła rosyjska kronika filmowa z walk o Wrocław, kiedy to kręcący materiał operator filmowy zostaje zabity, a padająca i leżąca na ulicy kamera filmowa wciąż pracuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


hej !!
wilcz niemcy trochę we wrocku poeksperymentowli z użyciem róznych broni i technik wojennych mam na mysli pociąg pancerny , goliaty , torpedy i różnego rodzaju miny którymi minowali gruzy i barykady
czy nie rzuciło ci się kiedyś jakieś foto przedstawiające betonową pantere ( pantherturma takiego jaki niedawno wykopali w szczecinie ) prawdopodobnie wrocław tez miał takie , co o tym sądzisz ???

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
  • 8 years later...
  • 3 years later...
Proces zamawiania e-kopii materiałów jest zupełnie nieintuicyjny i jak dotąd mi nieznany. Doszedłem tylko do sposobu rezerwacji materiałów na miejscu tj. we Freiburgu. Oczywiście nie pojadę,bo wiem, że jednak można uzyskać kopie online tylko na razie nie wiem jak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostęp do katalogu on-line

http://invenio.bundesarchiv.de

Następnie trzeba się zalogować i ... poświęcić czas na przeglądanie interesujących nas rzeczy.
Przeglądanie jest dość intuicyjne.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 20:40 12-03-2018
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie