Skocz do zawartości

Reenacting... a po polsku ??


Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy !!

Ogłaszam mini-konkurs - spolonizujmy wyraz reenacting. Łamią się na nim języki i mało kto potrafi powiedzieć je poprawnie. A na dodatek łatwo to z cateringiem i marketingiem pomylić ;-)

Pozdrawiam
Adam
www.7abteilung.prv.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrot ekonstrukcja historyczna" jest raczej niefortunny bo laikowi odrazu przywodzi na myśl renowację zabytków.
Chyba nie da się bezpopśrednio przetłumaczyć słowa eeancting", ale ja bardzo lubię określenie żywa historia".
Trzeba to tylko jakoś ubrać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekonstrukcja historyczna - najlepsze określenie. Dostatecznie ogólne o bardzo konkretnej dziedzinie. Tyle że mało znane.

Żywa historia - historia jest ani żywa , ani martwa. To przeszłośc. A my jesteśmy teraźniejsi. Oj cos pan jest niefortunny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sformuowanie żywa historia", żyjąca historia" lub ożywiona historia" jest zaczerpnięte z angielskiego living history", gdzie ten zwrot jest równie popularny jak eenacting". Różne tłumaczenia wynikaja po prostu z kwiecistości polskiego języka. Tam działają Living History Groups" jak i Reenacting Groups" i jest to jedno i to samo. I bardzo piękne hasło przyświeca tym wszystkim grupom: Living history is understanding history" (Ożywiona historia to zrozumiała historia" - to tłumaczenie dla kolegi Akagiego, który stara się być bardziej polski od profesora Miodka).
Oj cos pan, panie akagi, jest niefortunny.
A po drugie zwrot ekonstrukcja historyczna" już tak się chyba utarł, że komu trzeba nie kojarzy się z renowacją...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łosiu, ale dlaczego mamy coś spolonizować" jeżeli mamy własną nazwę na ten ruch. Popieram Grecha, Mecenasa I Akagiego - Rekonstrukcja Historyczna.
Polsmol meble to można poddać renowacji i jeżeli komuś będzie się myliło to wyslemy Go do Darka z Płocka, który jedocześnie bawi się zawodowo w renowację (swoją drogą pikni to robi)a hibbistycznie w rekonstrukcję w ramach PW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiu drogi, sformułowanie żywa historia" słyszałem już dawno, dawno temu, jak nikt w Polsce jeszcze nie słyszał o grupach rekonstrukcyjnych( czyli 20 lat temu) . I dotyczy wszystkiego, poczynając od odtwarzających zamki na piasku, przez legiony rzymskie na lekcjach żywej historii, cokolwiek by to miało znaczyć, kończąc.
Dorabianie teorii , że wywodzi sie od angielskich naz niektórych zachodnich grup, które byłeś, w zgodzie zresztą ze stane faktycznym, łaskaw przytoczyć jest pierd... kotka za pomoca młotka" czyli idiotyczne.
Sformułowanie powstało dawno temu w naszym jeżyku, i zupełnie niezależnie takie sformułowanie powstało w języku angielski, chciaż niekoniecznie musiały oba te fakty mieć jakikoliwek związek z tym czym my sie zajmujemy.

aha, uprzejmie dziekuję za porównanie mnie do tak inteligentnego i wykształconego człowieka jak prof. Miodek. Szaleni mi ono pochlebia, ale uważam że nie zasłużyłem. Bo znajomością języka mu nie dorównam, takoż samo jak i ty , Rangersie.

papa.

a.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bocian, kasuj posta !!

Nie chodziło mi o to, żeby się tu ludzie wzajemnie błockiem obrzucali, tylko o to, by ktoś wreszcie znalazł odpowiednie słowo do zastąpienia językołamacza jakim jest reenacting :)

Pozdrawiam
Łoś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może, jak się ruch spopularyzuje w mediach to ludziom ekonstrukcja historyczna" przestanie się kojarzyć z odbudową Pałacu Saskiego albo renowacją mebli.
Zapewne słowo eeancting" też nie odrazu kojarzono z odwatrzaniem historycznych formacji wojskowych.

W jednym akagi napewno nie miał racji. Reeancting powstał na zachodzie znacznie wcześniej niż w Polsce (jakieś 30 lat).
Nie jestem w stanie podać dat, ale napweno nie powstawały równocześnie :-P

Krytykowanie zrotu living history" który najpełniej oddaje istotę tego co robimy i porównywanie do budowy zamków z piasku jest poprostu żałosne. Trudno znaleźć lepsze określenie takiej postawy.
Zwrot może się nie podobać, ale nie próbujmy wmawiać, że Gorege W. Bush jest murzynem .....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, miałem coś napisane, ale wykasowałem to, bo dalsza nasza dysputa nie ma po prostu sensu... Niech koledzy sami się wypowiedzą, czy zwrot żywa historia", czy jak ja to nazywam ożywiona historia", bardziej Wam się kojarzy z tym co robimy, czy z zamkami na piasku...
Moim skromnym zdaniem w środowisku sam zwrot się już przyjął tak samo jak ekonstrukcja historyczna", i nic na to się nie poradzi.
pozdrawiam, Piotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Jazłowiak, ale to Twój koleżka ptyś malinowy wymachuje szabelką, czepia się wszystkiego i wyzywa od idiotów. Temat jest rzeczywiście banalny, ale i tu można pouczać ciemniaków" i wyśmiewać wszystkich jak leci... Typowo polskie. Uważam że polsmol ma raję i poparłem go swoim postem, po to chyba jest to tak zwane forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ranger wyluzuj orzecha bo cie zyła strzeli i co bedzie :-P

u na w Wielkopolsce uzywmy okreslenia Rekonstrukcja historyczna ale czxasmi sie podpiermay okresleniem zywa historia i jest kurna dobrze i nikt sie nie czepia wiec panoweeeeeeee luzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
Łosiu wykazujesz czeskie poczucie humoru :-P


Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie