Skocz do zawartości

Pociąg pancerny


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 114
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 3 weeks later...
Zdjecie z 14 lutego. Po austriacki wagon artyleryjski nr 141455 (charekterystyczny napis nad godlem). Byc moze jest to zdjecie z kolekcji kilku zdjec wykonanych na dworcu Lwow-Kleparow. Niestety jakosc zdjecia nie pozwala na scisle okreslenie miejsca postoju. Prawdopodobnie mozna zindentyfikowac czesc osob na zdjeciu.
Pozdrawiam
Sadyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, ze taka identyfikacja sie uda, bo zdjecie do mnie leci.Sadyk - moge zapytac na podstawie jakic zrodel udalo ci sie tak dokladnie datowac zdjecie?Jest szansa na zdobycie skanow zdjec z kolekcji, ktora wspominasz?
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ze dopiero teraz odpowiadam. Jestem na laczach radiowych stad klopoty z polaczeniem.
Ale ad rem.
Pociag pancerny Pilsudczyk" w lutym 1919 roku byl we Lwowie dwa razy; jeden kiedy przeprowadzal remont po walce stoczonej 17 lutego, remont trwal dwa dni 18-19. 20 lutego wyjechal juz na akcje; drugi w okresie zawieszenia broni na froncie przeciw ukrainskim 26-27-28 lutego (25 bral jeszcze udzial w akcji pod Kamieniobrodem). W okresie zawieszenia broni odbywalo sie w wojsku troche uroczystosci. Miedzy innymi 26 lutego pociag pancerny Smialy" w Sadowej Wiszni skladal slubowanie. Byc moze we Lwowie dotyczylo to Pilsudczyka". Jezeli chodzi o zdjecie to pochodzi raczej z tego drugiego okresu.Data podana w poprzednim liscie zostala podana blednie i dotyczyla innego pociagu pancernego. Z wiedzy poza zrodlowej wiem, ze pobyt pociagu pancernego na dworcu we Lwowie wywolywal duze zainteresowanie (pamiec smierci komendanta Wyrwinskiego) tak gawiedzi jak i miejscowej prasy. Robiono tez wtedy zdjec. Kilka z nich widzialem, ale niestety nie jestem ich posiadaczem. Jak bedziesz mial zdjecie w rekach to byc moze troche spraw sie uzupelni (typ zdjecia, czy czasem nie do wysylki pocztowej itd.itp.). Opis wagonu prawidlowy. Przepraszam za klopot.
Ps. Moja wiedza oparta jest na podstawie dokumentow archiwalnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grendel,
wszystkiego najlepszego w Nowym Roku i zeby Twoje zbiory foto zwiekszaly sie za male pieniadze.
A propos zdjecia. Wydaje sie, ze Pawel Fedorow ma je w lepszej jakosci i moze ma przy nim jakis dokladny opis.
Pozdrowienia
Sadyk

Do wszystkich pytanie?
W pamietnikach gen.Thommee'go znajduje sie informacja, ze w Kampanii Wrzesniowej '39, zniszczono niemiecki pociag pancerny w okolicach Puszczy Kampinowskiej. Nastepnie Niemcy prowadzili, w zwiazku z tym, sledztwo przeciwko oficerom i zolnierzom 84 pp, ktorzy podobno wymordowali zaloge.
Czy taki fakt mial miejsce, a jezeli tak, to o ktory niemiecki pociag chodzilo?
Z noworocznym pozdrowieniem
Sadyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie