Skocz do zawartości

Polski Panzerfaust ?


bjar_1

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Polski Panzerfaust na Allegro - http://www.allegro.pl/show_item.php?item=24273788 - czy rzeczywiście po II wojnie w Polsce produkowano kopię Panzerfausta? Proszę o informacje bo mnie to zaciekawiło ,a wcześniej o tym nie słyszałem.

pzdr

bjar_1
Napisano
Nigdy o tym nie słyszałem , ale jest to całkiem możliwe , w czechosłowacji np. produkowali po wojnie odżutowe ME 262 jako swoją konstrukcje , więc to samo mogło być u nas z panzerfaustem.
pozdr
Romel
Napisano
tak
produkowano po wojnie do lat 50tych polskie panzerfausty, znajomy mi o tym opowiadal, jako stary wojskowy jeszcze z takimi mial do czynienia
o ile sie nie myle produkcja byla prowaDZONA WE wroclawiu.
Napisano
Wiem ,że w oparciu o Fausta (i w oparciu o niemieckie maszyny) Ruscy robili swoje RPG-1 ,ale wyglądało to inaczej ,ten na fotce to ewidentny" Panzerfaust...
A z tym polskim Faustem" w MOB w Skarżysku to chyba prawda - wisi sobie tam takie coś a'la Faust 100m w piaskowym malowaniu ,tyle że na głowicy nalepka ostrzegająca przed podmuchem z rury jest...polskojęzyczna!
Napisano
Grenadier wskakuje na tylny pancerz T-34 ze swoim odlewanym Panzerfaustem...przesuwa się po pokrywie silnika...podnosi się do wieży widząc radzieckiego czołgistę wysuwającego głowę z włazu dowódcy...bierze zamach i wali 20 kilogramami żeliwa rosjanina w głowę. :)
Napisano
A może tak : grenadier czeka w ukryciu na nadjeżdzający T 34 .. wyczekuje chwili gdy skończy się amunicja w magazynku DT ... wyskakuje zza drzewa lewą ręką uwieszsza się armaty T34 a prawą wrzuca odlew panzerfausta w otwór lufy ... kolejny wystrzał kończy się rozerwaniem lufy :)
Napisano
Ojjj robicie z igły widły. Chodziło mi o odlewy części, bo chyba tak się je robi (?). Potem wszystko dopiero w kupę złożyć.
Napisano
Kloki - troszke pomyliłeś technologie wytważania , bardziej to chodziło chyba o tłoczenie z blachy elemętów . Ale nic wielkiego się nie stało .
pozdr
Napisano
W kazdym razie ten polski panzerfaust to ciekawa sprawa. Okazuje sie, ze i my po wojnie korzystalismy z dorobku zbrojeniowego III Rzeszy :)
Napisano
W komandosie" nr 11/99rok jest artykuł o tym pancerfauście.
Przyjęta nazwa to pancerzownica PT-100, stanowiła udoskonaloną wersję pancerfausta.
Prace nad granatnikiem rozpoczęto prawdopodobnie na przełomie 1948/49 i prowadzono je wspólnie w ZZWM Huta Ludwików" w Kielcach oraz w Zakładach Metalowych w Skarzysku-Kamiennej.
10 grudnia 1950 roku przekazano do dobioru wojskowego partię próbną 50 pancerzownic wykonanych w Skarżysku-Kamiennej i 500 szkuk wyprodukowanych w Kielcach.
Prawdopodobnie, powstały 2 modele pancerzownic nieznacznie różniace się konstrukcyjnie.
Broń została zaakceptowana i decyzja 6 marca 1951r pancerzownica opracowana w Skarżysku-Kamiennej została przyjęta na uzbrojenie i zaopatrzenie WP. Brak danych na temat pancerzownic wyprodukowanych w Kielcach.
Powstała także wersja ćwiczebna pancerzownicy.
Trudno szacować wielkość produkcji, gdyż cała sprawa pancerzownicy była owiana mgłą tajemnicy:))
Bezspornym jest fakt, ze broń ta została dostarczona do składnic uzbrojenia. Prawdopodobnie wyprodukowano kilkadziesiąt tysięcy sztuk pancerzownic.
Po kryzysie koreańskim zapadła decyzja całkowitego zniszczenai istniejących zapasów.
3 znane zgzemplarze znajduja się - w Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, w magazynie Politechniki Warszawskiej oraz w zbiorach COSSUiE w Olsztynie.
Pancerzownica wyglądem zewnętrznym nie odbiegała od niemieckiej pancerownicy Panzerfaust-60 z nadkalibrową głowicą średnicy 150mm. Instrukcja i napisy na pancerzownicy są identyczna jak w niemieckim pierwowzorze.
Róznica występuje w skalowaniu celownika. PT-100 posiada skalę 50, 100 i 150m, zaś Panzerfaust-60 30, 60 i 80m.
Stąd można założyć że broń wyposażono w silniejszy ładunek miotający, a jej właściwości balistyczne były zbliżone do niemieckich pancerzownic typu PZ-100 i PZ-150.
Tyle za Komandosem". Wynika z tego że fant ten jest niezwykle żadki.
Pozdrawiam!!!

Greg
Napisano
Zdjęcie głowicy pancerzownicy PT-100 można znależć w Muzealnistwie wojskowym" tom VI str.392,jest tam również opis pancerzownicy.
  • 10 years later...
Napisano

Odkopuje stary temat .. Na pewnym portalu aukcyjnym pojawiła się taka oto skrzynia. do złudzenia przypominajaca skrzynie od panzerfausta jednak zapiecia i oznaczenia tuszowe sugeruja polskie pochodzenie. czy jest to skrzynia na 4 szt PT 100? co o tym sadzicie. posiada ktoś taką skrzynie?

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie