Jump to content

Recommended Posts

Posted
28 minut temu, adam1234 napisał:

Wymiary 14 mm 

Boratynka czy coś starszego?

 

20250309_165803.jpg

20250309_165757.jpg

Niestety ale stan monety raczej nie pozwala na identyfikację.

Posted

w tym stanie to jest wszystko co się w wymiarze zmieści od borata do fenola lub 1/2 kopiejki albo coś jeszcze ci się zamarzy . A naprawdę to krążek złomu i do tego się nadaje. Nie zawracał bym sobie głowy , jak znajdziesz taki 20-30 krążek to sam się z tego wyleczysz.

  • Like 1
  • Thanks 1
Posted
W dniu 13.03.2025 o 12:55, Landszaft napisał:

w tym stanie to jest wszystko co się w wymiarze zmieści od borata do fenola lub 1/2 kopiejki albo coś jeszcze ci się zamarzy . A naprawdę to krążek złomu i do tego się nadaje. Nie zawracał bym sobie głowy , jak znajdziesz taki 20-30 krążek to sam się z tego wyleczysz.

Landszaft a co polecasz do czyszczenia monet? widziałem na allegro różne preparaty.

Posted

do srebra używam płynu Argentum . Naprawdę  bardzo dobry . Z niejednego sreberka na który postawiłem krzyżyk wyszło coś naprawdę czytelnego. Do miedziaków różnie wszystko zależy od patyny . Taka jak ta powyżej to bez ryzyka najlepiej do Cytrynianu sodu . jest dość delikatny i zdecydowanie lepszy od kwasu cytrynowego. Do monet z czytelnym wizerunkiem gdzie patyna trzyma całość rysunku tylko Oliwka aby odczyścić patyczkiem zabrudzenia .oliwka zmiękcza zabrudzenia ale nie zdejmuje szlachetnej patyny która trzyma cały rysunek monety. . Jeśli mam dziką śniedź czyli tak zwana proszkową której de facto żadna chemia nie jest w stanie zdjąć " wydaje się że zeszła ale wystarczy kilkanaście drobin dzikiej śniedzi ukryte gdzieś w zakamarkach monety aby po paru latach w albumie znowu kwitła na zielono i proszkowała się dalej " wtedy jedyna najbardziej drastyczna metoda to wygrzać ją w płomieniu gazowym do czerwoności , zejdzie wtedy cała patyna i wypali się dzika śniedź , ale moneta może się po takim eksperymencie niezbyt dobrze wizerunkowo pokazać a nawet może z niej niewiele zostać bo znika szlachetna patyna jeśli na niej też jest- ale to tylko w ostateczna decyzja. Naprawdę do każdej monety i jej stanu trzeba często mieć różne podejście . De facto nie ma jednakowego podejścia do wszystkich monet. Zasada prosta w miedziakach , jak możemy nie zdejmujemy czytelnej patyny bo często zostanie tylko farfocel do wyrzucenia .

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information