Skocz do zawartości

Wojna na Wschodzie vol. 1/12


Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Dla jasności- oni wiedzą, że Białoruś przegrała i już nie będzie nie tylko niepodległa, ale nawet nie ma szans na odsunięcie Łukaszenki/Kremla od władzy....

I Białoruś, i tzw. świat wie to od roku 2013, gdy na występach gościnnych w dwóch białoruskich bazach lotniczych (Bereza i Baranowicze) było ruskie lotnictwo taktyczne, po czym odmówiło wyprowadzki i tak już zostało do dziś. Takie numery odchodzą tylko z czymś, co jest kompletnie pod butem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Je...

"I Białoruś, i tzw. świat wie ..."

Niekoniecznie...- część z moich rozmówców musiało po wyborach w 2020 uciekać, ale część w ostatnich miesiącach....
Nie mam powodów, aby im nie wierzyć- w zasadzie wszystkie białoruskie służby siłowe są nieustannie "na czuwaniu", a część- np milicja, straż graniczna, itp ma co dwa-trzy tygodnie... prawdziwe ćwiczenia/manewry, także na poligonach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Je...

"I Białoruś, i tzw. świat wie ..."

Niekoniecznie...- część z moich rozmówców musiało po wyborach w 2020 uciekać, ale część w ostatnich miesiącach....
Nie mam powodów, aby im nie wierzyć- w zasadzie wszystkie białoruskie służby siłowe są nieustannie "na czuwaniu", a część- np milicja, straż graniczna, itp ma co dwa-trzy tygodnie... prawdziwe ćwiczenia/manewry, także na poligonach.

To taki temat, że obaj mamy rację, tylko poruszamy się po dwóch różnych grupach odbiorców poczucia, że już jest po Białorusi. Ty bardziej relacjonujesz białoruski odbiór społeczny; ja bardziej ten ze światowej publicystyki politycznej. Po prostu utkwiło mi w pamięci, jak właśnie po odmowie powrotu do domu ruskich pułków lotniczych z Białorusi wszelkiej maści komentatorzy polityczni stwierdzali - bye bye Belarus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Je...

"To taki temat, że obaj mamy rację..."

Ekipa, którą miałem przyjemność poznać, to nie szarzy obywatele, którzy podpadli systemowi w efekcie napisania komentarza na F. czy podbicia na Y. filmu z Pułkiem im. Konstantego Kalinowskiego... a sporo wyżej.
Wg nich, w tym momencie na B. jest ponad 500 tys więźniów politycznych/sumienia/opozycji...- w różnej maści warunkach odosobnienia czy ograniczenia wolności, itp....

Ostatnie nadzieje na odzyskanie przez B. niepodległości stracili po wyborach 2020 roku, gdy służby wierne Łukasznce, przy czynnym udziale rosyjskich doradców nie tylko spacyfikowały opozycję, ale także do szczętu oczyściły swoje szeregi.
Przy czym, doskonale rozumieją Białorusinów, patrząc na metody działania resortu*, poziom strachu** i niemal w 100 % pewne konsekwencje jakichkolwiek działań opozycyjnych.

 

* jeden uciekł z rodziną, dwie nastoletnie córki, bo jako prawnik zatrzymywanych już miał dość "odwiedzin" zgwałconych na izbach zatrzymań KGB/milicji nastolatek w ich wieku...
Dla jasności- płeć i wiek nie ma dla oprawców znaczenia.

** skala donosicielstwa jest podobna do czasów Soso, gdzie za mniej lub bardziej niewinny żart opowiedziany w gronie bardzo bliskich znajomych lub rodziny można być w 100 % pewnym, że ktoś doniesie... baaa... donosicieli będzie kilku i donos napiszą na wyścigi, kto pierwszy ten lepszy, aby nie być oskarżonym o współudział...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bodziu000000 napisał:

 

 

Za WP.pl:

W poniedziałek, około godz. 6 rano, kilka ukraińskich rakiet - najpewniej pocisków Storm Shadow - uderzyło w bazę rosyjskiej obrony powietrznej na górze Aj-Petri na okupowanym Krymie - podał rosyjski niezależny kanał Astra na Telegramie, powołując się na źródła w lokalnych służbach ratunkowych.

W bazie (o numerze 85683) stacjonuje 3. Pułk Radiotechniczny Sił Zbrojnych FR. W wyniku ataku rakietowego uszkodzonych zostało kilka obiektów. Ponadto zginął dowódca jednostki, Aleksander Kułakow, i jeszcze jeden żołnierz.

"Są też ranni, ich liczba jest w trakcie ustalania" - czytamy we wpisie Astry.

Baza radarowa na górze Aj-Petri powstała w czasach sowieckich. W 2014 r. Rosjanie przejęli ją od Ukraińców. Jej specyficzny wygląd - radary znajdują się pod kopułami - przykuwał uwagę turystów.
 

_______________________________________________

Brawo Ukraina. Jeśli dalej tak to będzie szło (po wcześniejszej kasacji wielu ruskich radarów przy froncie) to ukraińskie F-16 dostaną prawie laboratoryjne, czyściutkie warunki do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Jedburgh_Ops napisał:

 po odmowie powrotu do domu ruskich pułków lotniczych z Białorusi

Dużo było tych pułków?🤣

Doceniam talent bajkopisarski. Przed wybuchem wojny na Białorusi bazowały na stałe maksymalnie dwa klucze myśliwskie - w Baranowiczach i Bobrujsku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

Je...

"To taki temat, że obaj mamy rację..."

Ekipa, którą miałem przyjemność poznać, to nie szarzy obywatele, którzy podpadli systemowi w efekcie napisania komentarza na F. czy podbicia na Y. filmu z Pułkiem im. Konstantego Kalinowskiego... a sporo wyżej.
Wg nich, w tym momencie na B. jest ponad 500 tys więźniów politycznych/sumienia/opozycji...- w różnej maści warunkach odosobnienia czy ograniczenia wolności, itp....

Ostatnie nadzieje na odzyskanie przez B. niepodległości stracili po wyborach 2020 roku, gdy służby wierne Łukasznce, przy czynnym udziale rosyjskich doradców nie tylko spacyfikowały opozycję, ale także do szczętu oczyściły swoje szeregi.
Przy czym, doskonale rozumieją Białorusinów, patrząc na metody działania resortu*, poziom strachu** i niemal w 100 % pewne konsekwencje jakichkolwiek działań opozycyjnych.

 

* jeden uciekł z rodziną, dwie nastoletnie córki, bo jako prawnik zatrzymywanych już miał dość "odwiedzin" zgwałconych na izbach zatrzymań KGB/milicji nastolatek w ich wieku...
Dla jasności- płeć i wiek nie ma dla oprawców znaczenia.

** skala donosicielstwa jest podobna do czasów Soso, gdzie za mniej lub bardziej niewinny żart opowiedziany w gronie bardzo bliskich znajomych lub rodziny można być w 100 % pewnym, że ktoś doniesie... baaa... donosicieli będzie kilku i donos napiszą na wyścigi, kto pierwszy ten lepszy, aby nie być oskarżonym o współudział...

Moje doświadczenie z Białorusinami w Polsce – a mam takie – jest dziwne. Kilka lat temu bardzo krótko współpracowałem z białoruską firmą branży bardzo interesującej, którą to firmę założyli w Polsce uciekinierzy stamtąd jeszcze sprzed ostatnich „wyborów” prezydenckich. Miłośników Kartoffel Führera w niej ponoć nie było, ale… niech każdy wierzy, w co chce.

Na początku byli małą firemką, ale ponieważ robili porządne rzeczy to zainteresował się nimi tzw. Zachód. Zaczęli w niej inwestować jacyś nie Białorusini. Firma potężnie się rozwinęła, wynajęła duże biuro i przerejestrowała się z Polski na Cypr. Nie moje ani małpy, ani cyrk, ani ich biznes, ale ponieważ poznałem ich szefową PR to pytam ją: „Szukacie obciachu albo problemów? Naprawdę nie macie pojęcia, jaki jest w Polsce wizerunek firm rejestrujących się na Cyprze? Macie pojęcie, kto rejestruje firmy na Cyprze, szczególnie gdy pochodzi z obszaru posowieckiego?”. Uuuaaa, nastąpiła prawie obraza majestatu.

Pod rządami pisowskiej szumowiny firma na pewno nie była sprawdzana kontrwywiadowczo, bo niby przez kogo – przez harcerzyków po kwartalnym kursie w Starych Kiejkutach? Degenerat „Major Środa” vel „Cerata” miałby kiwnąć palcem w tym kierunku? Może teraz wszystkie takie białoruskie firmy, szczególnie z branży high-tech i zarejestrowane na różnej maści Cyprach, Saint Luciach i innych takich będą sprawdzane kontrwywiadowczo…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Je....

Wg nich wśród "diaspory" białoruskiej w PL jest potężna liczba czy ex-siłowników lub czynnych siłowników.
Oni trzymają się razem, a kontakty w innymi zamieszkałymi we Wro Białorusinami ograniczają do minimum lub sytuacji, gdy nie mają wyjścia. I obojętnie, czy to PTSD, czy psychoza, czy inne- całkiem odwrotne do Ukr., którzy w sporej części trzymają się razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie