Jump to content

Polskie wojsko na zakupach. Na służbę zamiast polskich Jelczów trafią niemieckie Mercedesy


Czlowieksniegu
 Share

Recommended Posts

Polscy żołnierze przesiądą się do Mercedesów. To efekt rozstrzygnięcia przetargu na ponad 100 zestawów do przewozu ciężkich pojazdów bojowych. Inspektorat Uzbrojenia podpisał już umowę, a pierwsze Mercedesy Zetros dołączą do floty Sił Zbrojnych RP w 2023 r.

Jelcz Sp. z o.o. przesadziła z wyceną swojej oferty i przegrała z konsorcjum Dobrowolski Sp. z o.o., Autobox Innovations Sp. z o.o. Sp. j. i Top Gun A. Goryca. Zwycięzca zaoferował polskiemu wojsku zestawy składające się z ciągnika siodłowego Mercedes-Benz Zetros 3348 AS 6x6 oraz naczepy niskopodwoziowej firmy Dobrowolski. Zamówienie gwarantowane obejmuje 31 takich zestawów, ale kolejnych 78 jest przewidzianych w ramach prawa opcji.

Mercedesy tańsze od Jelczów

Dlaczego polscy żołnierze nie będą przewozili czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego polskimi ciężarówkami? Jelcz wycenił swoją ofertę (zamówienia gwarantowane i zamówienia w ramach opcji) na ponad 520 mln zł. Tymczasem zwycięskie konsorcjum zaproponowało zrealizowanie podstawowego zamówienia za 115,9 mln zł i opcji za 271,6 mln zł (łącznie 387,5 mln zł). Do tego dorzuciło dwukrotnie dłuższą gwarancję (96-miesięczną zamiast 48-miesięcznej).

Postępowanie toczyło się od maja 2020 r., a dostawy gotowych zestawów przewidziano na lata 2023-2026. Wymagania techniczne zobowiązywały spółki biorące udział w przetargu do skonstruowania zestawu pojazdów z minimalną ładownością 60 t i układem napędowym przekazującym moc na wszystkie koła jezdne, aby możliwe było transportowanie czołgów, takich jak Leopard 2 czy Challenger 2. Polskie wojsko oczekiwało także co najmniej 2-osobowej kabiny ciągnika (trzecie miejsce było wymienione jako atut) i zastosowania ogumienia typu run-flat.

https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/mercedesy-zetros-dla-polskiego-wojska-jelcz-przegral-wazny-przetarg/tzpgbgr

 

Właścicielem Jelcz Sp. z o.o. jest... Huta Stalowa Wola... a tej wiodącym właścicielem jest, co zaskoczenie, PGZ SA, z wynikiem 83,2 % akcji...

 

Link to comment
Share on other sites

Nie można też wykluczyć  ,że jelcz stanął do przetargu proforma , że się on odbył i Niemiec mógł dać niższą cene. same produkty jelcza nie cieszą się dobrą sławą , w przeciwieństwie do  śp. Starów z Mana. 

Ogólnie nie wiem czy takie tematy powinny być poruszane na tym forum. Postawiłbym cezurę na roku 1989.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information