Skocz do zawartości
  • 0

Nóż okopowy czy zwykły rzeźnik


Landszaft

Pytanie

Witam znalazłem kiedyś dawno w lesie na miejscach potyczek I wojennych oto taki zardzewiały złamany nóż. Długość całkowita to 33 cm .rączka 13 cm , ostrze widać złamane 20 cm .Grubość ostrza 6 mm a szerokość u nasady 3 cm . Rączki drewniane były mocowane  na tulejki stalowe , to nie były nity ani śrubki. Może ktoś wie czy to wojenny 'wojskowe' precjozo czy cywilne złapane przez wojaka do kieszeni . Jeśli wojskowe to jakiej armii ?? bo na moim terenie tłukli się wszyscy czyli i Rosjanie jak Niemcy i Austriaki. Przeczuwam że z ostrzem byłby jeszcze z kilka lub kilkanaście cm dłuższy.

DSCI0150.JPG

DSCI0152.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

raczej wątpię że średniowiecze bo okładki były mocowane na stalowe tulejki a nie na nity czy też jakieś śrubki , raczej tulejki to chyba nowożytny pomysł ale mogę się mylić bo to nie moja tematyka, choć blisko mojego domu są średniowieczne ruiny zamczyska z XIV-XV wieku a ten "kord" znalazłem z 300 metrów od niego na przeciwnym wzgórzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem.

20 minut temu, Landszaft napisał:

raczej wątpię że średniowiecze

Wątpiącym dobrze radzić......?

Jeżeli miał takie tulejki do zamocowania okładzin - a były przy tym kordzie - to mam nadzieję że nie wyrzuciłeś...?

1_kord..thumb.jpg.dd3acc41b1a4df0fe4136fd2915b9e0c.jpg

28 minut temu, Landszaft napisał:

tulejki to chyba nowożytny pomysł

Nic bardziej mylnego. Właśnie takie mocowania okładzin stosowano w średniowieczu.

Później tulejki zastąpiono nitami, zostawiając jedną tulejkę przy głowicy dla rzemienia / temblaka.

 

pzdr.

stani.

Ps.

Poczekaj trochę, dogrzebie się do notatek. Siedziałem (kiedyś) nad średniowiecznymi kordami.

Czy możesz powiedzieć, jaki to rejon kraju...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem.

Co skłoniło mnie, do zrucenia hasła "średniowiecze" - to specyficzna konstrukcja trzpienia.

1159824185_1_kord.thumb.JPG.da69b55aedbddf35eed79045d4de4f53.JPG

Charakterystyczna dla średniowiecznej konstrukcji myśliwskiego korda - "Jagdschwert"

Otwór nr 1 - jest to otwór na zamocowanie tarczki do oparcia dłoni przy zadawaniu pchnięcia.

Spełniające rolę jelca - który w kordach myśliwskich średniowiecznych nie występuje.

Ponieważ kordy te, wywodzą się od noży rzeźnickich. I aby pchnięcie było konkretne - dodano tarczkę / muszlę.

Tarczki takie - najczęściej - występowały w formie "muszli św. Jakuba" 

jagdschwert.thumb.jpg.d0f36e17cbf0ec37be8cdc8ab2d5cef5.jpg

W późnym średniowieczu przy kordach Jagdschwert - oprócz "muszli" zaczęto stosować jelca.

jagdsch..thumb.jpg.d18767565a122df46d77641d99af33f2.jpg

Z końcem średniowiecza tarczki te mutują w ozdobną muszlę, przy kordach - Hirschfanger.

1.hirschfanger.JPG.550b387240c2b733fd7c65e996f252ab.JPG......ich rolę przejmują jelca 

Otwory nr 2 - podwójne nity - również charakterystyczne dla - Jagdschwert'a. 

I kończą się wraz z jego używaniem. Dopiero w XIX wiecznych bagnetach pojawiają się ponownie.

Pkt - 3 - odkucie wzmocnienia przy nasadzie, jak i kapturka trzonu - który nie był odkuwany w całości

z trzpieniem, a kowalsko zanitowany na trzpieniu 

5_kord.thumb.jpg.4fc8d71d32b5c02834fe59fc524648ea.jpg

Po średniowieczu - rękojeści kordów myśliwskich, posiadały odmienny styl konstrukcyjny.

Trzony - najczęściej z rogów lub kości - nitowano na trzpieniu, bez nitów poprzecznych.

-------------------------

Grubość tylca głowni - 8 mm - daje solidną konstrukcję Jagdschwert'a.

Głownie tych kordów dochodziły do 60 cm długości, co dla prezentowanego artefaktu jest całkiem realne.

Dodatkowo - nity tulejkowe - dają dobrą wskazówkę czasową.

-----------------------

Jagdschwert'y, funkcjonowały równolegle z kordami jako bronią chłopów - "bauerwaffe".

Oba kordy o tożsamej konstrukcji. Praktycznie używane były i do lasu i do bitki.

A występowanie tego korda w Europie - przedstawia mapa zasięgu.

1.1.kordy.thumb.JPG.0117ca9d5e70f520a4556362ed6e7940.JPG

W polskich muzeach opisanych jest kilkanaście sztuk tych kordów.

Najwięcej występuje ich w Niemczech i Szwajcarii.

 

pzdr.

stani

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję Stani za tak szerokie spektrum przelanej wiedzy , z uwagi że chciałbym dorobić rączkę aby się to jakoś prezentowało a z uwagi aby trzymało się epoki czy można dorobić okładziny rogowe czy drewniane ?? I ostatnie pytanie według twej wiedzy jak datować ten kord ?? , wiek ?? , czy takie Kordy były produkcji zwykłego kowala czy wychodziły z pod jakiejś pracowni płatnerskiej ? . Dodaję jeszcze zdjęcia zakończenia rączki i jelca .

CIMG4297.JPG

CIMG4298.JPG

CIMG4299.JPG

CIMG4300.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem.

18 godzin temu, Landszaft napisał:

z uwagi aby trzymało się epoki czy można dorobić okładziny rogowe czy drewniane ??

Zdecydowanie drewniane.

Rogowe okładziny to wyższa "półka" - w tym czasie jedynie dla możnych.

Dopiero znacznie później rozpowszechnione dla większości.

Kord - jako chłopski oręż - pozostał przy drewnie. Do czasu "zaniku" tej konstrukcji pod koniec XVII w.

No i - oczywiście - tulejki, nie mogą być zastąpione nitami. W rekonstrukcji to ważne.

1.tulejki.jpg.45c5f529506361e7d30b5b185597c4da.jpg

18 godzin temu, Landszaft napisał:

I ostatnie pytanie według twej wiedzy jak datować ten kord ?? , wiek ??

Cała historia tej konstrukcji - to początek wieku XV-go. Dla "zachodnich" ziem.

Skąd przywędrował do Polski. Oczywiście nieznacznie konstrukcyjnie mutując.

Co uwarunkowane było - rzecz jasna - możliwościami jak i stopniem rozwoju wytwórczości.

Poniżej dwa kordy umieszczone w czasie.

7_kord.thumb.JPG.16739e40a8d1ac501366a9544fe395e5.JPG

A biorąc pod uwagę jakość i sposób odkucia korda który prezentujesz - 

CIMG4299.JPG.1c8f17db8a8bcb8cf9b8aae6c25f5ef9.thumb.jpg.9dadc21105013cf3e901f2320c435386.jpg

Technicznie - dosyć zgrabnie odkuta osada (1), jak i ( Vollintegral ) odkuty kapturek (2)

Co świadczy o dobrym warsztacie wytwórcy.

Usadził bym tego korda w pierwszej połowie XVII wieku - pod koniec średniowiecza.

-----------

Nie zapomnij - czeka Cię jeszcze - dorobienie "muszli św. Jakuba". Bez niej nie ma korda.

 

pzdr.

stani

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, toyotomi napisał:

Usadził bym tego korda w pierwszej połowie XVII wieku - pod koniec średniowiecza.

 

 

Kol stani, coś mi tu nie gra. Albo pierwsza poł XVII w, albo średniowiecze - u nas do XV wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem.

21 minut temu, Erih napisał:

Kol stani, coś mi tu nie gra. Albo pierwsza poł XVII w, albo średniowiecze - u nas do XV wieku.

Fakt - powinno być - pod koniec konstrukcji średniowiecznej  - mea culpa. 

Chociaż, jak tak popatrzyć - to u nas to średniowiecze jeszcze się nie skończyło....? i dobrze się ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem.

Z mojego punktu widzenia, to - pozostałości po broni myśliwskiej - któryś z kordów.

Biorąc pod uwagę grubość głowni przy nasadzie (6mm) - to kawałek zgrabnego noża.

Przy stożku dystalnym głowni (dla 6-ciu mm) - to głowni brakuje co najmniej 10 cm ( o ile nie więcej ).

Co daje długość głowni ok. 30 cm - a to już pokaźny scyzoryk.

1_kord.thumb.JPG.b6d8d08ce18af92455d13da3a5f0aa7e.JPG

Jako regulaminowy - grabendolch, zbyt długi. Praktycznie to wielkość bagnetu.

Co nie znaczy, że nie wąchał prochu w I-szo wojennym okopie.

Żołnierze brali wszystko ze sobą, co mogło ciąć i kłuć, bo dostawy armijne nie nadążały.

 

pzdr.

stani

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem - Landszaft.

41 minut temu, Landszaft napisał:

Przy głowni zmierzyłem suwmiarką i ma bagatela 8 mm i tyle samo w miejscu przełamania

To zmienia postać rzeczy.

Duże prawdopodobieństwo, że możemy mieć do czynienia ze średniowieczem i - "Jagdschwertem".

Pozwól - poszperam w moich papierach - trochę to potrwa.

 

pzdr.

stani

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie