Jump to content
  • 0

Identyfikacja munduru, jednostki


Question

Dzień dobry

Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji munduru, jednostki, stopnia.

Prawy górny róg to mój dziadek.

Wiem że służył w Stanisławowie, ale nie wiem w jakich latach. Urodził się w 1902 roku więc przypuszczam że w przedziale 1920-30 ??!!

zdjęcie2118.jpg

Link to post
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
1 godzinę temu, Tyr napisał:

Piechota. Kurtka wz 1919. Rogatywka wz 27. Dwóch odznaki kompani ckm. Nie rozczyta numeru ale podobny do 48 48 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych – Wikipedia, wolna encyklopedia raczej lata 20-30- str. Może ktoś określi po tycz sztylpach które nosi wojak z lewej. 

A co oznaczają różnice w ich patkach?

Dwóch panów z lewej ma sznury strzeleckie  po prawej stronie,  przeważnie widziałem po lewej?!

Buty też  ciekawe jak dla mnie, przeglądałem różne zdjęcia i takich nie widziałem jestem laikiem ale jak na piechotę to chyba nie zbyt wygodne z takim obcasem wysokim, no chyba że on czemuś służył?!

Link to post
Share on other sites
  • 0

O patkach i wężykach dużo tu.   Patki oficerskie wz. 19, drugie podejście... strona 3 spotted | forum dobroni.pl  Chyba donaszano patki wz19 dla podoficerów jeszcze w tych latach przez szeregowych. Te "kwadratowe". Co do trzewików to faktycznie wyglądają na podwyższone wz 25. Czemu nie wiem. Co do sznurów to w zależności od koloru może być od 26 roku dwa chwasty strzelec b. dobry z rkm, po 31 to strz. b dobry z drugiego okresu szkolenia a po 35-tym dwa chwasty na granatowym sznurze to - sznury naramienne mistrzowskiej kompanii strzeleckiej w dywizji a jeden w pułku. Co do strony zdarzało się,  na prawej też. 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Sztylpy były noszone pozaregulaminowo przez oficerów i podoficerów zawodowych jeszcze na początku lat trzydziestych, tutaj widać je u szeregowca, choć fotografia jest zapewne z lat dwudziestych. Może owe sztylpy założono tylko to tejże fotografii, co było ówcześnie powszechnie praktykowane w przypadku różnych innych "dziwnych rzeczy" będących "na stanie" atelier fotograficznego. Takowe sztylpy podnosiły prestiż fotografowanego żołnierza, poza tym nie mają ich inni widoczni szeregowcy. A numer na naramienniku istotnie wygląda na 48 czyli tak jak napisał Kolega Tyr, 48 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych ze Stanisławowa. I właśnie Stanisławów i sztylpy a więc luźne skojarzenie z CK Armią😜

Link to post
Share on other sites
  • 0

Gdzieś czytałem, że sztylpy regulaminowo przysługiwały szeregowym piechoty w przypadku gdy opiekował się końmi i, że były to pierwszo wojenne niemieckie bądź K.u.K ze zmodernizowanymi zapięciami. Czy to prawda nie wiem. 

  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
  • 0

Sznur naramienny - właściwa, poprawna nazwa to - strzelca bardzo dobrego  od 1931 r.

Oznaka na rękawie munduru - pod nabojami jest widoczny pasek (srebrny) a więc jest to oznaka bardzo dobrego celowniczego ckm (1932-1939 ).

(bez paska - oznaka dobrego celowniczego ckm) - zdj.. zrobione najwcześniej w 1932 r.

  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information