Skocz do zawartości
  • 0

Mundur osoby ze zdjęcia


Velahrn

Pytanie

Dzień dobry

Poszukuje informacji o mundurze pradziadka mojej żony, Władysława Kałużnego, urodzonego w 1886 r. w Pabianicach, zamieszkałego w Aleksandrowie Łódzkim.

Data wykonania  zdjęcia jest niestety nieznana. Wiemy, że służył podczas wojny polsko-bolszewickiej w XI Ciężkiej Kompanii Telegraficznej. Prawdopodobnie też (bo nie mamy o tym potwierdzonych informacji) służył podczas Wielkiej Wojny i być może z tego czasu pochodzi to zdjęcie.

Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji

Wesołych Świąt!

wladyslaw kaluzny.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu ‎2020‎-‎12‎-‎29 o 06:23, Edmundo napisał:

Czekam także niecierpliwie na Tom 58 Wielkiej Księgi Piechoty Polskiej zatytułowany "Umundurowanie francuskie, brytyjskie i amerykańskie w Wojsku Polskim 1918-1939" zapowiadany na 4 lutego 2021 r. Wcześniej był zapowiadany jako Tom 57 mający się ukazać 7 stycznia ale nastąpiło jakieś przesunięcie...

PS

Wielka szkoda, że to będzie tylko o umundurowaniu. Temat amerykańskiego oporządzenia i wyposażenia WP 18-39 jak widać leży odłogiem. Czasami jednak trochę żałuję, że ze starej daty antykwariuszem militariów, jednym z dyrektorów Muzeum Narodowego i członkiem Fundacji imienia Tadeusza Kościuszki nie szarpnęliśmy się na publikację na takie tematy, o czym gdzieś tu kiedyś wspominałem, że zamierzaliśmy to zrobić. Dziś już nie mamy na to czasu (ja przynajmniej), a bez siebie nawzajem nie ruszylibyśmy z tym tematem, ponieważ mamy w sobie wiedzę inną, ale idealnie uzupełniającą się, a gromadzoną przez prawie pół wieku (ja), a grubo ponad pół wieku mój niedoszły znamienity partner-współautor.

No ale cóż, czekamy chociaż na to, co się ukaże o mundurach. Zobaczymy, czy autor lub autorzy np. odróżniają koszule US Army chicagowskie od innych i czy w związku z tym mieli pomysł na to, kogo w Stanach Zjednoczonych poprosić o konsultację tej książki albo wręcz o pomoc w zdobyciu pewnych informacji. Itp. - ciekawostek powinno tam być co niemiara, a czy będą to się okaże 4 lutego.

Teraz znikam na parę dni, ale pamiętam, żeby w wolnej chwili coś tu skrobnąć o tych furażerkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tyr napisał:

Pas raczej nie jest K.u.K

Własnie dumam cóż to za pas, polski odpada, pierwszy wzór tego typu dla szeregowych to chyba wz. 24 a fotografia zapewne została wykonana wcześniej, obstawiam lata 1919-1921, no góra 1922 r. Rosyjskie "wojenne" też były inne, inne były też "przedwojenne" pasy dla Straży Pogranicznej bo to chyba jedyna albo jedna z nielicznych służb czy też rodzaju wojsk Imperium Rosyjskiego gdzie przed 1914 r. nie używano stylizowanych klamer. Zapewne jakiś demobil, tylko z jakiej armii ?

Aha, Kolego Jedburgh_Ops, jeśli możesz to napisz coś więcej o tych amerykańskich furażerkach, jak wiesz, niezmiernie ciekawi mnie sprawa umundurowania i wyposażenia z demobilu użytkowanego przez WP. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Edmundo napisał:

Aha, Kolego Jedburgh_Ops, jeśli możesz to napisz coś więcej o tych amerykańskich furażerkach, jak wiesz, niezmiernie ciekawi mnie sprawa umundurowania i wyposażenia z demobilu użytkowanego przez WP. 

Spox, wiem, wiem, pamiętam. W wolniejszej chwili coś dopiszę. Mój czas jest ograniczony, a mam tu zobowiązania wobec kolegów od starego szybownictwa i muszę im napisać gigantyczną rzecz, którą przygotowuję kolejny tydzień i to mi zabiera cały czas. Zawsze to, co mogę to dla Ciebie robię spośród tych amerykańskich spraw historycznych. Gdy wyjdzie ten tom 57. to załóż na jego temat wątek w dziale książkowym, a wtedy tam o wszystkim, co tak bardzo lubisz, pogadamy na poziomie wiesz, mikroszczegółowym - każdego guziczka, niteczki i całego webbingu (zobaczymy zresztą, co tam państwo autorstwo odkryją z takich spraw, bo może nie za bardzo będzie o czym gadać?).

W każdym razie amerykańskie furażerki w WP nie pochodzą z demobilu po AEF we Francji, bo to jest fizycznie niemożliwe. One pochodzą z zupełnie innego zjawiska - z tego samego, co amerykańskie manierki M1910, cywilne termofory, buty US Cavalry i masa innych amerykańskich rzeczy w WP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Velahrn

Żołnierz z Twojej fotografii ma furażerkę amerykańskich wojsk lądowych. Przy czym dwie ważne rzeczy:

● Jest to furażerka amerykańska oryginalnie, czyli jest to wzór furażerki zaprojektowany przez US Army Philadelphia Quartermaster Depot (PQMD) i i jest to furażerka wyprodukowana w Stanach Zjednoczonych, nigdzie indziej. Chodzi o to, że dla pierwszowojennych American Expeditionary Forces (AEF) walczący w I w.ś. szyto furażerki prawie identyczne w Wielkiej Brytanii, ponieważ w AEF US Army furażerek brakowało, alboweim dowództwo US Army wykazało się całkowitym brakiem wyobraźni i niewiedzą o tym, że żołnierze na wojnie wszystko gubią, tracą w innych okolicznościach, albo mają podkradane przez kumpli. Jak wiemy „prawie” czyni niejaką różnicę, dlatego furażerki brytyjskie à la PQMD były odrobinę inne i trochę inaczej układały się na głowie. Dlatego furażerka z Twojego zdjęcia jest czysto amerykańska. 

● Furażerka z Twojego zdjęcia nie była zakupiona dla Wojska Polskiego z amerykańskiego demobilu po AEF w Wielkiej Brytanii lub Francji. Została zakupiona już po I w.ś. przez którąś z polskich misji zakupowych WP w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego? Nieraz już to tłumaczyłem na tym forum, ale jeśli kogoś to szczególnie interesuje wówczas wytłumaczę, w czym rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.12.2020 o 06:23, Edmundo napisał:

Czekam także niecierpliwie na Tom 58 Wielkiej Księgi Piechoty Polskiej zatytułowany "Umundurowanie francuskie, brytyjskie i amerykańskie w Wojsku Polskim 1918-1939" zapowiadany na 4 lutego 2021 r.

Czy to się w końcu ukazało?

Widzę w necie, że tom 58 nosi tytuł „Umundurowanie Legionów Polskich i Polskiego Korpusu Posiłkowego”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2020 o 09:46, Tyr napisał:

Orzełek strzelecki, guziki typu hallerowskiego. Kurtka nie wygląda regulaminową a palto jest cywilne.  Prawdopodobnie jest to improwizowane umundurowanie z czasu wojny 1920.

Bardzo dziękuje za odpowiedź!

8 godzin temu, Jedburgh_Ops napisał:

 

● Furażerka z Twojego zdjęcia nie była zakupiona dla Wojska Polskiego z amerykańskiego demobilu po AEF w Wielkiej Brytanii lub Francji. Została zakupiona już po I w.ś. przez którąś z polskich misji zakupowych WP w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego? Nieraz już to tłumaczyłem na tym forum, ale jeśli kogoś to szczególnie interesuje wówczas wytłumaczę, w czym rzecz.

Ciekawa sprawa z tą czapką, z chęcią przeczytam :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Jedburgh_Ops napisał:

Nieraz już to tłumaczyłem na tym forum, ale jeśli kogoś to szczególnie interesuje wówczas wytłumaczę, w czym rzecz.

Bardzo jestem tym zainteresowany. Czekam także niecierpliwie na Tom 58 Wielkiej Księgi Piechoty Polskiej zatytułowany "Umundurowanie francuskie, brytyjskie i amerykańskie w Wojsku Polskim 1918-1939" zapowiadany na 4 lutego 2021 r. Wcześniej był zapowiadany jako Tom 57 mający się ukazać 7 stycznia ale nastąpiło jakieś przesunięcie, co jest częste w tejże serii wydawniczej ale także w serii WLU 1939, gdzie dość często następują "roszady" wydawanych tomików.

A co do pasa to czyżby był to "wojenny" pas CK Armii M.1911 lub M.1915 ?

Tu z kolei polecam Tom 56 WKPP "Umundurowanie i wyposażenie austro-węgierskie w Wojsku Polskim 1918-1921".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Jedburgh_Ops napisał:

@ Velahrn

Żołnierz z Twojej fotografii ma furażerkę amerykańskich wojsk lądowych. Przy czym dwie ważne rzeczy:

● Jest to furażerka amerykańska oryginalnie, czyli jest to wzór furażerki zaprojektowany przez US Army Philadelphia Quartermaster Depot (PQMD) i i jest to furażerka wyprodukowana w Stanach Zjednoczonych, nigdzie indziej. Chodzi o to, że dla pierwszowojennych American Expeditionary Forces (AEF) walczący w I w.ś. szyto furażerki prawie identyczne w Wielkiej Brytanii, ponieważ w AEF US Army furażerek brakowało, alboweim dowództwo US Army wykazało się całkowitym brakiem wyobraźni i niewiedzą o tym, że żołnierze na wojnie wszystko gubią, tracą w innych okolicznościach, albo mają podkradane przez kumpli. Jak wiemy „prawie” czyni niejaką różnicę, dlatego furażerki brytyjskie à la PQMD były odrobinę inne i trochę inaczej układały się na głowie. Dlatego furażerka z Twojego zdjęcia jest czysto amerykańska. 

● Furażerka z Twojego zdjęcia nie była zakupiona dla Wojska Polskiego z amerykańskiego demobilu po AEF w Wielkiej Brytanii lub Francji. Została zakupiona już po I w.ś. przez którąś z polskich misji zakupowych WP w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego? Nieraz już to tłumaczyłem na tym forum, ale jeśli kogoś to szczególnie interesuje wówczas wytłumaczę, w czym rzecz.

Możesz powiedzieć po czym poznałeś, że oryginalna wyprodukowana w USA a nie szyta w Polsce dokładnie wg wzoru i czasami określana niekoniecznie zgodnie z prawdą wz 19? Po kolorze? Po ściegu przeszycia? Po metce czy stemplu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie